suchy-frantisek-junior

František Suchý junior. REPRO: Post Bellum

Park Františka Suchého nese od lo??ska jméno po řediteli strašnického krematoria. Tento měsíc společnost Post Bellum odhalila pamětní desku na otce i syna v parčíku na průsečíku ulic Nad Olšinami, Nad Primaskou a Za Strašnickou vozovnou. Oba zaznamenali pod hrozbou smrti jména obětí politických vražd nejprve z vůle německých nacistů a potom českých komunistů.

Ani mrť ať z nich nezbyde!

František Suchý starší za pomoci svého syna Františka Suchého mladšího (který žije v Praze 10) zapsal jména více než dvou tisíc obětí, které byly umláceny, zavražděny, nebo popraveny v době nacistické okupace Československa. Většina těl byla do strašnického krematoria přivezena z Pankrácké věznice a Kobyliské střelnice. Oběti měly zůstat beze jména, o jejich smrti se neměly dozvěděl příbuzní ani veřejnost a popel mnoha lidí měl být promísený s hlínou, aby nebylo možné poznat, kde jaké ostatky leží.

Po osvobození od nacismu přišla stejná levičácká diktatura a politické vraždění se znovu rozeběhlo. Krematorium tedy fungovalo dál a metody otce i syna suchých se nezměnily. Celkem bylo spáleno ve strašnickém krematoriu dva a půl tisíce odpůrců totality a bojovníků za svobodu.

Popel patří na kompost?

František Suchý zaznamenal na věčnou slávu jména většiny nacistických i komunistických obětí a dokonce se mu podařilo mnohdy předat popel zesnulých jejich pozůstalým, anebo ho aspo?? zachovat do svobodných časů. Seznamy spolu se synem tajně opisovali. Popel lidský měnili za obyčejný popel z kamen a teprve ten vyhazovali na kompost, kde ho kontrolovalo nacistické i komunistické vedení.

František Suchý senior se stal vedoucím strašnického krematoria v poklidných mírových časech roku 1932. František Suchý junior se narodil v roce 1927. Po komunistickém puči v únoru 1948 se zapojil do protikomunistických aktivit a v roce 1952 byl zatčen pro pomoc agentovi. Byl odsouzen na 25 let a jeho oba rodiče dostali ve stejném procesu 4 a 4,5 roku vězení. Prošel věznicemi Pankrác, Mírov, Opava, Bory a Leopoldov. Část trestu konstruoval jako odborník pro automobilku Tatra. Roku 1964 byl propuštěn a následně pracoval jako zámečník a konstruktér v podniku Kovodílo.Zobrazit místo Hřiště v Praze 10 na větší mapě 

SERI??L: Sochy v Praze 10

Novákova Rychlost v Rybníčkách

Vajíčko na Zahradním Městě

Tři Grácie na Slunečnici

Mozaiky v Chorvatské ulici na Vinohradech

Kamenné sochy z Afriky v Průhonicích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *