schimik-klientky

Iva Schimiková (uprostřed) se svými klientkami v poradenském studiu. FOTO: Schimik.cz

ROZHOVOR V Záběhlickém zámku působí poradenské studio Ivy Schimikové zaměřené na vizáž, komunikaci, stylové oblékání, design a estetiku. Dámy, ženy, slečny i holčičky tady získávají sebevědomí, přirozenou krásu a také znalosti, které se  jim hodí ve společenském životě. Přečtěte si rozhovor s touto zajímavou ženou z Prahy 10.

Iva Schimiková vede v Záběhlickém zámku klasické poradenské služby pro oblékání, líčení, stylistiku a fotografování. Vedle toho běží kroužky estetické výchovy a designu pro děti a také kurzy angličtiny pro děti i dospělé. „Snažím se každého nakopnout k lepšímu a zajímavějšímu životnímu stylu, protože změna vzhledu a oblečení je jen začátek.“  

INFO na webových stránkách Schimik.cz  

schimikovaiva5-nahled

Iva Schimiková. FOTO: Schimik.cz

Máte neobvyklé jméno. Jak jste se s ním ocitla v Záběhlicích?

Pocházím z Moravy a přišla jsem do Prahy za prací už před mnoha lety. Potom jsem za sebou přitáhla manžela ze Slovenska. Po něm mám jméno, protože jeho předci pocházeli z Polska a psali se tedy polsky, potom se přestěhovali do německojazyčné části Horních Uher a jméno si začali psát německy, což rodině zůstalo, i když se Slovensko stalo samostatným státem. Mé jméno se píše Schimiková a vyslovuje se Šimiková.   

Nejste tedy rodačka z Prahy.

Oba s manželem jsme náplavy, stejně jako tři čtvrtiny Pražanů. Bydlíme ale už dlouhé roky v Záběhlicích, kde se nám velmi líbí, a nechceme na tom nic měnit. 

Jak dlouho je provozu vaše studio v Záběhlickém zámku?

Od září lo??ského roku provozuji studio Schimik.cz. Spustila jsem zárove?? dětské kroužky i poradenství pro ženy. 

Z jakých zkušeností čerpáte?

Vystudovala jsem v Brně genetiku a hned nastoupila do farmaceutické firmy. Od ryze odborné práce jsem tam postupně přešla k tréninku zaměstnanců. Učila jsem je obchodní dovednosti a také způsoby jednání a oblékání pro různé příležitosti. Při první mateřské dovolené jsem vystudovala roční kurz psychologie na filozofické fakultě, po 2. mateřské dovolené jsem začala studovat pedagogiku a rok jsem učila předškolní děti. Nakonec jsem absolvovala certifikované kurzy barevné typologie, stylistiky a vizážistiky. Teď to bohatě využívám ve své praxi.

Proč jste si vybrala právě Záběhlický zámek? Bývalo to oblíbené místo pro lidi z okolí, ale když se zámek vrátil do soukromých rukou, byl uzavřen veřejný park a nakonec i vstup do zámku. Je to pro místní obyvatele odlehlé místo bez života.

S tím musím trochu souhlasit, že zámek je uzavřenou firemní budovou. Na druhou stranu to má i výhody: je to bezpečné místo, což ocení především rodiče dětí, které k nám chodí na kroužky. Vrátnice v budově zajišťuje také klid na práci s dospělými klientkami.

Uvažovala jsem před začátkem podnikání o dalších místech v Praze 10, především v obchodních centrech, ale nakonec mě odradilo, že šlo o neosobní prostory a také omezenou pracovní dobu. Některé mé zákaznice mají čas jen o víkendech nebo večer a to obchodní centra neumož??ují.

Prostor v Záběhlickém zámku mohu měnit průběžně na poradenské centrum, komunikační místnost, fotostudio a dílnu dětského kroužku.

schimikovaiva4-nahled

Iva Schimiková provozuje studio zaměřené na stylové oblékání a líčení. FOTO: Schimik.cz

Mluvíte stále o ženách. Muži mají vstup zakázaný?

Studio sice opravdu zatím pracuje hlavně pro ženy a holčičky či slečny v kroužcích, s výjimkou kurzů angličtiny, kam chodí nejprve děti a pak jejich rodiče, ale muži také mohou využít stylistického poradenství nebo barevné typologie. Věděla bych o adeptech například z řad politiků. Muži samozřejmě nemají vstup zakázaný, ale spíše se ostýchají říci si o takové služby. Mimochodem, spokojené holčičky na kroužcích vyzvedávají často tatínkové. Zkrátka líčení je sice jen pro ženy, ale vzhled, styl a způsob komunikace je věcí nás všech od dětí po dospělé a bez ohledu na pohlaví.

schimik-divciklub1

Iva Schimiková vede Dívčí klub pro holčičky od šesti let. FOTO: Schimik.cz

Vezměme to tedy popořadě: Co děláte pro holčičky?

Vedu v týdnu tři věkově rozdělené kroužky pro holky a slečny ve věku zhruba 6, 9 a 12 let. Zatímco nejmladší si hlavně hrají, nejstarší se už nenásilnou formou seznamují s všeobecnou estetickou výchovou, oblékáním, módním návrhářstvím a také společenským chováním. Všechny věkové kategorie mají ovšem v oblibě práci s navrhováním šatů od prvních kreseb, přes volbu vhodných materiálů až po tvorbu zmenšených modelů na panenky.

Jezdí za vámi děti z celé Prahy, nebo mají zájem spíše místní lidé?

Do kroužků chodí nejvíce holčičky z Prahy 10 a nejbližšího okolí. Jsou z nejbližších Záběhlic, Zahradního Města a Spořilova, ale přijíždějí i z Měcholup a Hostivaře.

schimik-divcikluv2

Iva Schimiková vede Dívčí klub v Záběhlickém zámku. FOTO: Schimik.cz

Co nabízíte dospělým ženám?

Trochu vás opravím. Do mého studia chodí nejen dospělé – mladší i starší – ženy, ale také dospívající mladé dámy. Často chtějí změnit styl svého oblékání, česání a líčení, když mění životní a pracovní styl. Některé mají za sebou rozchod s partnerem či rozvod s manželem a chtějí se znovu seznámit. Jiné změnily pracovní pozice. Hledají novou práci, případně postoupily výš ve společenském žebříčku. Nebo končí mateřskou dovolenou a vracejí se do práce. Mladé ženy ke mě posílají rodiče, abych jim pomohla najít styl případný ke vstupu do života na úrovni, ve které se pohybují.

Mladé ženy nevědí, jak vstoupit do života? Nestačí jim přirozená krása a přitažlivost?

Přeměna ze slečny v ženu není vůbec jednoduchá. Musíte sladit osobní život, práci a koníčky. Jedna z důležitých věcí při tom je oblékání a vůbec vizuální styl, který odpovídá jejich práci. Například jsem pomáhala klientce, která pracovala jako asistentka ve významné firmě, ale nikdo ji tam nebral vážně. Když jsme to detailně probíraly, tak nebylo divu, že s ní jednali jako s bezvýznamnou brigádnicí. Zatímco všichni ve firmě se oblékali v kancelářském anebo byznys stylu, ona chodila do práce v trampských kalhotách a botaskách. Napřed jsme tedy vyzkoušely základní věci, jako je barevná typologie, líčení a česání, a pak jsme vyrazily na nákupy. Jen co v zaměstnání začala nosit sukně, šaty, lodičky, sáčka a halenky, jak přísluší jejímu stavu, situace se okamžitě zlepšila.

schimikovaiva2-nahled

Iva Schimiková se spokojenými klientkami svého studia. FOTO: Schimik.cz

Vy chodíte s klientkami nakupovat?

Ano. Radím, co jim sluší a co ne, zda se to hodí k jejich životu a jak se dají jednotlivé kousky oblečení kombinovat. Hlavní slovo má samozřejmě zákaznice, která nakupuje, ale já ji poskytuji zasvěcený pohled.

To musí být drahé…

Mé služby stojí pár stovek korun. Zaměřuji se na střední vrstvu, která sice má peníze, ale ví, jak se těžce vydělávají. Chodíme proto nakupovat především do běžných obchodních center, kde projdeme několik obchodů a v nich vybíráme. Nejsem ta, která posílá zákaznice do nejdražších butiků na Pařížské třídě a nad ostatním bych ohrnovala noc. Krásné oblečení se dá koupit i poměrně levně.

To se týká také kosmetiky a prostředků na vlasy?

Hlavně nejsem prodejkyně žádné značky, a tak mohu doporučit především obecné principy, například jak se líčit, jaké barvy používat, jak pečovat o pleť na obličeji, v dekoltu či jinde, jaký druh účesu sluší, a tak dále. Nikdy neříkám, že ta která kosmetická značka je jediná pravá.

Promi??te mi, že jsem tak otevřený, ale vypadáte jako reklama na své služby.

Samozřejmě pečují nejen o své klientky, ale také o sebe. Myslím si, že to patří nejen k mé profesi, ale také ke spokojenému a úspěšnému životu. Pokud se mě zákaznice ptají na mé zkušenosti, mohu jim říci, jaké výrobky používám já, a případně, z jakého důvodu jsou nebo nejsou vhodné také pro ně.

schimikovaiva1-nahled

Iva Schimiková. FOTO: Schimik.cz

Co k vám přivádí ženy nejčastěji?

Kromě změny životního stylu, o kterém jsem již mluvila, se chtějí mé klientky poradit, co dělat s nesouměrnou postavou.

…že mají jednu nohu kratší, nebo skoliózu?

Ne, tak daleko móda a stylistika nezasahuje, to je věcí zdravotnictví. Málokdo z nás má ale postavu s ideálními proporcemi. Pod nesouměrnou postavou se rozumí například nepoměr mezi širšími boky a příliš útlým trupem a úzkými rameny, jiní naopak řeší široká ramena a hrudník. Správně zvoleným oblečením však můžeme opticky vytvořit dojem souměrných proporcí, zdůraznit přednosti a zamaskovat nedostatky.

schimikovaiva3-nahled

Iva Schimiková vede Dívčí klub, který se zaměřuje na módu. FOTO: Schimik.cz

Nabízíte také fotografování. Proč se ženy fotí? Obrázky si nemohou udělat samy třeba na mobil? 

Profesionální fotografování je velmi žádaná služba. Zvláště když dokončíme nový účes, strefíme se do správného stylu oblékání nebo celkového vzhledu. Naše klientky se poté nechají vyfotografovat a jsou na sebe velmi hrdé. Když dostanou cédéčko se svými krásnými fotografiemi, mohu se vsadit, že do pěti minut si změní profilovou fotografii na Facebooku a nejpozději za půl hodiny tam je k vidění celá série našich fotek.

Potom se fotkami chlubí v práci, u příbuzných, na sedáncích s přítelkyněmi…

Přítelky??? Ženy se nechávají zkrášlovat pro své přítelkyně a ne pro své manžele či partnery?

Obojí je pravda. S přítelkyněmi ovšem mohou sdílet vzpomínky a zážitky právě na celý proces změny v krásnou bytost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *