penezenka-nahled

Prázdná peněženka? To je ale smůla… FOTO: Maloja

Zájem o noclehárny i přes vcelku přívětivé zimní počasí je stále velký. Kapacity těchto zařízení jsou proto každou noc téměř zaplněny. V noclehárnách Michle, Vackov, Vysočany a Hostivař s kapacitou 405 míst přespává v průměru okolo 380 klientů. Jenom jednu třetinu však tvoří lidé bez přístřeší pocházející z hlavního města Prahy. „Je to problém větších a zejména ekonomicky silnějších měst. Kromě klientů z Prahy tak využívají ve většině případů noclehárny lidé z jiných krajů nebo zahraničí,“ popisuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Text: Marie Šusterová marie.susterova@csspraha.cz 

Nejvíce mimopražských klientů je ze severočeského a severomoravského kraje. Mezi cizinci převládají Slováci. „Oproti lo??sku výrazně pokles počet klientů z Ukrajiny,“ upřes??uje zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmila Tomešová.

Mezi bezdomovci je také zájem o teplé oblečení. „Hlavně o rukavice, čepice a spodní prádlo,“ přibližuje Ludmila Tomešová. Vzhledem k výskytu viróz a rýmy jsou bezdomovcům poskytovány i běžně dostupné léky jako například na snižování teploty nebo tlumení kašle. „Klienty s vážnějším onemocněním odesíláme do azylového domu s ošetřovatelskou službou, pouze však na dobu nezbytně nutnou k jejich zlepšení zdravotního stavu.“

INFO: Centrum sociálních služeb Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *