Socha svatého Václava na kostele svatého Václava FOTO: Mates

Kostel svatého Václava na Čechově náměstí postavil kubistický architekt Josef Gočár. Budova původně měla stát u Vršovického zámečku. Přípravy stavby musely být přerušeny kvůli válce. Díky budování nového parku se našlo náhradní místo. Kostel vyrostl na starém hřbitově. V podzemní kryptě jsou stále uchovány ostatky z těchto hrobů. Původních pět zvonů bylo roztaveno a použito ve prospěch Německa při druhé světové válce.

Funkcionalistický železobetonový kostel byl postaven za jedenáct měsíců v letech 1929 – 1930. Gočárova stavba však původně měla stát u Rangherky. Na místě ale vznikl park, a proto se rozhodlo stavět na Čechově náměstí.

Kostel svatého Václava FOTO: Mates

Kostel, jak ho dnes vidíme, je realizací až třetího vítězného návrhu. První byl vypracován za dob první republiky, ale přípravy přerušila válka. Druhý byl v pseudorenesančním stylu. Měl mít kupoli jako chrám svatého Petra v ??ímě. Ten ale neuspěl díky jeho finanční náročnosti.

Kostel sv. Václava FOTO: Mates

Při stavbě kostela se počítalo s šikmým terénem. Široké vstupní schodiště vede do otevřené předsíně. Uvnitř nalezneme tři lodě, které díky železobetonové konstrukci nejsou odděleny sloupy. Podélný půdorys se směrem k oltáři zužuje. Naopak světla přibývá. K tomu slouží luxfery v zadní části kostela.

Kostel sv. Václava FOTO: Mates

Hlavní dominantou kostela je hranolovitá věž vysoká přes padesátpět metrů. Ve věži je zvonice, která byla v třicátých letech osazena pěti zvony. O pár let později ale byly roztaveny pro potřeby ??íše. Na další zvonění si museli obyvatelé Vršovic počkat až do roku 1995.

Kostel sv. Václava FOTO: Mates.

Až do roku 2010 byl ve spodní části věže volný prostor určený pro sochu svatého Václava. S ní se počítalo již při výstavbě, ale až donedávna tam nestála. Nakonec sochu v nadživotní velikosti zaplatila Praha 10. Jejím autorem je Jan Roith.

 

 Zobrazit místo Kultura v Praze 10 na větší mapě

 

Zajímavé budovy na DESÍTKA.cz:

Šalounův ateliér Vinohrady

Kotěrova vila Vinohrady

Husův sbor Vinohrady

Vinohradská vodárna Vinohrady

Husův sbor ve Vršovicích Vršovice

Justiční areál Na Míčánkách Vršovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *