Kostel svatého Václava na Čechově náměstí postavil kubistický architekt Josef Gočár. Budova původně měla stát u Vršovického zámečku. Přípravy stavby musely být přerušeny kvůli válce. Díky budování nového parku se našlo náhradní místo. Kostel vyrostl na starém hřbitově. V podzemní kryptě jsou stále uchovány ostatky z těchto hrobů. Původních pět zvonů bylo roztaveno a použito ve prospěch Německa při druhé světové válce.
Funkcionalistický železobetonový kostel byl postaven za jedenáct měsíců v letech 1929 – 1930. Gočárova stavba však původně měla stát u Rangherky. Na místě ale vznikl park, a proto se rozhodlo stavět na Čechově náměstí.
Kostel, jak ho dnes vidíme, je realizací až třetího vítězného návrhu. První byl vypracován za dob první republiky, ale přípravy přerušila válka. Druhý byl v pseudorenesančním stylu. Měl mít kupoli jako chrám svatého Petra v ??ímě. Ten ale neuspěl díky jeho finanční náročnosti.
Při stavbě kostela se počítalo s šikmým terénem. Široké vstupní schodiště vede do otevřené předsíně. Uvnitř nalezneme tři lodě, které díky železobetonové konstrukci nejsou odděleny sloupy. Podélný půdorys se směrem k oltáři zužuje. Naopak světla přibývá. K tomu slouží luxfery v zadní části kostela.
Hlavní dominantou kostela je hranolovitá věž vysoká přes padesátpět metrů. Ve věži je zvonice, která byla v třicátých letech osazena pěti zvony. O pár let později ale byly roztaveny pro potřeby ??íše. Na další zvonění si museli obyvatelé Vršovic počkat až do roku 1995.
Až do roku 2010 byl ve spodní části věže volný prostor určený pro sochu svatého Václava. S ní se počítalo již při výstavbě, ale až donedávna tam nestála. Nakonec sochu v nadživotní velikosti zaplatila Praha 10. Jejím autorem je Jan Roith.
Zobrazit místo Kultura v Praze 10 na větší mapě
Zajímavé budovy na DESÍTKA.cz:
Šalounův ateliér Vinohrady
Kotěrova vila Vinohrady
Husův sbor Vinohrady
Vinohradská vodárna Vinohrady
Husův sbor ve Vršovicích Vršovice
Justiční areál Na Míčánkách Vršovice