Čtou děti a teenageři méně, než starší generace? Ano!

Že dnešní mládež čte málo, je obecně známá pravda. Teenageři čtou většinou jen z donucení povinnou četbu. A někteří ani to ne.

Zrovna před týdnem jsem se setkal s jednou nejmenovanou dvanáctiletou holkou, která mi řekla, že za celý svůj život přečetla kromě dětských leporel asi tak tři knihy.

Co to je dneska za mládež? Nečtou ani takové zásadní knihy, jako je Bible, Don Quijote, nebo třeba Jáma a Kyvadlo. Kromě nich bychom měli číst i něco jiného, něco, co nás uchvacuje a zabavuje nás na dlouhé hodiny. Co čteme každou volnou chvilku, v noci pod peřinou, ale i ve škole pod lavicí.

Proč ale teenageři knihy, do kterých by se vžili a s postavami by prožili celý příběh, nečtou?

Nesmíme jim to zazlívat. V době, kdy existuje 3D kino, které v divácích vyvolá stejný, ne-li lepší dojem, než přečtení knihy.

Přitom nemusí s sebou tahat těžkou kilovou bichli, nemusí za vstup platit tak velké peníze, jako za koupení knihy, namáhat mozkové závity, jen se v klidu posadí, dají si popcorn a sledují.

Televize funguje stejně a navíc ještě poskytuje větší pohodlí domova. Počítač, další věc, která odvádí lidi od čtení knih. Mohl bych vyjmenovat další.

Proč by teenageři četli knihy, když k tomu nemají motivaci a mají daleko více jiné lepší zábavy.

Bude vůbec někdo za deset let číst papírové knihy? V dnešní době se hodně knih skenuje, nebo přepisuje na internet. Třeba nejznámější internetový vyhledávač Google nabízí zdarma k přečtení tisíce českých i cizojazyčných knih na adrese http://books.google.com. Jejich počet pořád stoupá.

Nejspíš se za pár let knihy budou číst jen na mobilech nebo elektronických čtečkách a nikdo s sebou nebude už muset nosit kila navíc.

Teenageři čtou méně, než starší generace. Ano, ale neznamená to, že je něco v nepořádku. Pokroku zdar!

Nový Dům čtení v Ruské ulici

Včera byl v Praze 10 otevřen Dům čtení. Tak se jmenuje zrekonstruovaná pobočka Městské knihovny v Ruské ulici 192. Slouží především pro obyvatele Strašnic a Vršovic, ale zajít sem může každý.

Kromě klasických knihovnických služeb se čtenáři mohou těšit na setkání s autory a literárními kritiky, na knižní novinky a jiné kulturní akce.

V Domě čtení je k dispozici čtyřicet tisíc svazků. Díky počítačové síti si lze objednat k zapůjčení jakoukoliv knihu z centrálního skladu Městské knihovny v Praze. Meziknihovní výpůjční služba zprostředkuje knihy z jakékoliv knihovny v České republice a mezinárodní meziknihovní výpůjční služba poskytuje knihy z celého světa. Je ovšem potřeba počítat s tím, že dovezení knihy z ciziny nějakou dobu trvá.Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Internet:

Městská knihovna Praha

Dům čtení – fotogalerie Pražského deníku

Bibliobusy mění jízdní řády

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *