Houby žampiony

Stačí se pořádně dívat a sbírat. Pozor ale na záměnu se smrtelně jedovatými mochomůrkami a pečárkami. Kdo je nezná, měl by se specializovat jen na hřibovité druhy huby, kde nehrozí tak velké nebezpečí omylu.

Žampionové destinace na Desítce jsou například velká třešňovka u Botiče a nedaleký hostivařský lesopark.

Našli jste na Desítce také nějaké houby? Kde rostou? U vás na zahrádce, v parku nebo jen tak u chodníku? Dejte nám vědět, anebo se pochlubte svým úlovkem.

Houby žampiony
Žampion v Práčích. FOTO: Kuba Turek

Houbařské žně pokračují v celé Praze i středních Čechách. Přečtěte si aktuální zprávu České mykologické společnosti pro Středočeský kraj.

Aktuální zpráva České mykologické společnosti uvádí:

Houby ve Středočeském kraji rostou na všech lokalitách, převažoval růst letních druhů, zejména hřibovitých, muchomůrek, z holubinek se objevila například nazelenalá a jahodová, z ryzců například syrovinka.

Vyrostly dále sluka svraskalá, ve větší míře také lišky a lošáky zprohýbaný a ryšavý. Dopl??ují je bedla vysoká, rozšířil se růst kotrče kadeřavého i vatovce obrovského.

Růst jedovatých hub je také druhově stále bohatší. Kromě nejnebezpečnějších muchomůrek zelené či tygrované vyrostlo v posledních dnech dosti závojenek olovových a také vmáčklých. Rostou čechratky podvinuté, velké množství drobných vláknic a také porůznu pavučince.

Mykologická poradna

Poradna pro houbaře je v provozu od května do října, a pokud rostou houby, až do listopadu. Byl by hřích, pokud bychom ji v případě nejistoty nevyužili. Rady o houbách a jejich účincích jsou zdarma.

Pražská houbařská poradna funguje na adrese Česká mykologická společnost, Karmelitská 14. Provozní doba je v pondělí 9–12 a 14–17 hodin, v úterý a čtvrtek 9–12 hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *