Lanový park Abyss v Praze u Hostivařské přehrady byl otevřený již vloni, ale mezi pražskými vysokými lany je nejméně známý. Vysoká lana jsou ukrytá v lese a zdá se, jakoby je provozovatel Ondřej Kovář záměrně utajil. Zeptali jsme se ho proto na podrobnosti.

Jakou dobu přibližně trvá prolezení celé dráhy?

Je to individuální, záleží na zkušenostech a fyzických schopnostech.Průměrný čas klientů, kteří jsou v lanovém parku poprvé, bez předchozích zkušeností je zhruba 45 minut. Avšak občas se přihodí že klienti stráví prolézáním dráhy hodinu a půl i více. Nejdelší čas se pohyboval kolem tří hodin. Ovšem při každé další návštěvě se čas zkracuje, stálejší zákazníci prolézají dráhu bez obtíží za 20 až 25 minut. Nejnižší čas veřejnosti byl tuším kolem 9 minut a instruktorský rekord je necelých 6 minut.

Je potřeba nějaké speciální oblečení?

Oblečení je potřeba takové, aby umožňovalo volný pohyb, ideální samozřejmě sportovní. Pokud mohu doporučit, tak tepláky, tričko (dle počasí mikinu, větrovku), pevnou obuv, rukavice na kolo. Speciální je jen jistící set a ten každému zdarma zapůjčíme.

Je potřeba mít předchozí zkušenosti s lezením?

Dráha je určená prakticky pro kohokoliv od věku 10 let a výšky 145 cm. Záleží jen na odvaze a chuti vyzkoušet něco nového. Zkušenosti nejsou potřeba, v případě že si někdo neví rady, ihned zasáhne instruktor a poradí. Zkušenějším lezcům, kterým by se dráha mohla zdát nudná, můžeme začít měřit čas a hned je z lezení nový zážitek.

Nemohou spadnout a zranit se?

Samozřejmě se řídíme heslem bezpečnost především. Lanový park je postavený na samojištění, to znamená, že každý klient se jistí sám. Jištění probíhá jako na ferátách systémem dvou karabin. Každý lezec je po celou dobu pohybu ve výšce jištěn alespoň jednou karabinou a není tedy možné, aby někdo spadl na zem. Před vstupem na dráhu se klienti za asistence instruktora obléknou do celotělového úvazku, dostanou jistící set a na trenažéru si prakticky vyzkouší, jak se mají na dráze chovat, jak se přejišťovat a jak jezdit na lanovkách. Na průběh lezení a dodržování pravidel vždy zespodu dohlíží vyškolený a zkušený instruktor. V případě problému zkusí slovně dopomoci, a pokud to nepomůže, nebo klientovi dojdou síly a chce program ukončit, dolezou za ním na dráhu a spustí ho na zem, popřípadě vyprostí.

Kdo lanový park provozuje?

Lanový park provozuji přímo já na živnostenský list. V průběhu roku 2008 jsem absolvoval mnoho kurzů, na základě kterých jsem mohl lanový park postavit a provozovat. Vlastě od malička jsem rád lezl po všem, co mě dostalo nad zem, takže mám kladný vztah k výškám. Když jsem v roce 2007 přemýšlel, jak si trochu přivydělat, nejprve mě napadlo dělat instruktora na umělých stěnách. Firma Proud, která mě školila, však nabízela i kurzy pro instruktory v lanovém centru a také kurzy pro stavění lanových překážek.

Nebojíte se konkurence, když podobných parků je jenom v Praze několik, natož pak v celých Čechách?

Oproti konkurenci máme řadu výhod. První a hlavní je prostředí. Pokud vím, tak v Praze je řada lanových center, ale parky jsme jen dva. (Lanové centrum je postaveno uměle na kůlech, lanový park je přírodní na stromech). Další velká výhoda je, že se k nám nemusí lidi objednávat, takže v otvírací době může přijít kdokoli a prakticky hned jít na program. V neposlední řadě je velkou výhodou cena. Jsme nejlevnější široko daleko

Kdo jsou vaši hlavní klienti?

Podle minulé sezóny bych náš lanový park charakterizoval jako velice univerzální. Nejmladšímu účastníkovi bylo 6 let, nejstaršímu 64 let. Zastoupeny byly všechny věkové kategorie přibližně stejným dílem.

Váš park se velmi rychle rozrostl. To jste tak úspěšní?

To určitě ne. Spíš je to tím, že jsem na parku začal pracovat začátkem března, kdy se v jeho okolí moc lidí nepohybuje, takže si toho nejspíš nikdo nevšiml. Firmy zabývající se výstavbou lanových parků by to samé postavily zhruba za 3 týdny. Já to stavěl prakticky sám. Ovšem náklady na výstavbu jsem tím snížil zhruba na pětinu. O úspěchu bych zatím vůbec nemluvil, celou stavbu a loňskou sezonu provázel problém za problémem, počínaje počasím, konče nenechavostí některých spoluobčanů, což bylo asi to nejhorší. Tím že nám ukradli materiál a nářadí, vlastně začal začarovaný kruh. Byl jsem rád, že se vůbec podařilo park dostavět a otevřít, avšak otevření se opozdilo o měsíc a nezbyly ani peníze na reklamu. A je těžké nalákat v Praze lidi bez reklamy. Bez reklamy nejsou lidi, bez lidí nejsou peníze, bez peněz není reklama…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *