Nová pravidla pro dárcovství krve a plazmy jsou od letošních prázdnin poněkud pozměněná. Metodika vychází z mezinárodních doporučení. K největší změně došlo u zrovnoprávnění gayů, kteří byli dosud z dárcovství vyloučeni. Navíc byly zkráceny lhůty, od kdy lze darovat krev po tetování či permanentním make-upu. Stále se posuzuje sexuální chování u heterosexuálů i homosexuálů.
Jedna z nejbližších možností je darování plasmy na Chodově.
Opatření, které zakazovalo homosexuálům darovat krev či krevní plazmu nebylo diskriminační z ideových nebo náboženských důvodů, ale bylo důsledkem epidemie AIDS. Ta vypukla v 80. letech minulého století a o tomto imunitním onemocnění se mnoho nevědělo a nikdo nevěděl, jak ho léčit. Ostatně dodnes umí lékaři AIDS jen zbrzdit a omezit, nikoliv vyléčit. Tehdejší medicína se tedy chytila aspoň statistiky. Viz HIV, který způsobuje nemoc AIDS, se přenáší krví a pohlavním stykem, a homosexuální muži byli kvůli svému životnímu stylu nemocí promořeni nejvíce.
Epidemie AIDS byla za desítky let výzkumu a současně osvěty v zásadě zvládnuta a důvody, proč by neměli homosexuálové darovat krev, pominuly.
Vyhláška o lidské krvi, č. 143/2008 Sb.
Před každým odběrem krve nebo krevní složky dárce určeným pro zpracování na transfuzní přípravky, popřípadě surovinu pro další výrobu, se provádí
a) rozhovor, při kterém jsou poskytnuty potenciálnímu dárci informace a jsou od něj získány jeho identifikační údaje a informace o jeho zdravotním stavu
b) posouzení způsobilosti potenciálního dárce a výběr dárce k odběru tak, aby se v rámci dostupných údajů zamezilo poškození zdraví dárce a poškození zdraví příjemce léčivého přípravku, který má být z odběru vyroben.
Prudce se zlepšila diagnostika. Jednak se spolehlivě testují všichni dárci krve na AIDS a jednak se diagnostikuje kvalita odebrané krve i plazmy z mnoha hledisek včetně viru HIV.
Posuzuje se rizikové sexuální chování bez ohledu na orientaci
Během prvotního rozhovoru se zájemcem o dárcovství krve, ať už dobrovolného nebo za peníze, se zkoumá jeho sexuální chování. Za riziko se považuje třeba skupinový sex, anální pohlavní styk s novým sexuálním partnerem či s více partnery, pohlavní styk s prostitutkou nebo gigolem a střídání náhodných sexuálních partnerů. Riziko je shledáváno ve všech praktikách, ve kterých hraje roli krev, násilí, bolest a narušení tělesné integrity.
Minimálně čtyři měsíce po rizikovém sexu není možné krev darovat bez ohledu na sexuální orientaci.
Po lékařských zákrocích je nutná přestávka
Po tetování a permanentním make-upu se lhůta, kdy nelze darovat krev ani plazmu, zkrátila z půl roku na 4 měsíce.
V platnosti zůstávají osvědčená pravidla. I nadále nemůže darovat krev člověk, který prodělal rakovinu, mozkovou mrtvici, srdeční infarkt nebo diabetes.
Lékaři dočasně pozastavují odběry krve od osob po některých prodělaných zákrocích. Typicky platí několik měsíců omezení po očkování k cestování do tropických zemí. Krátkodobě se omezují odběry krve po některých banálních nemocech, po užívání antibiotik či jiných léčiv a také po kousnutí klíštětem.
Půl roku nelze darovat krev po vybraných operacích. Brání tomu například operace žlučníku nebo karpálních tunelů. Týdenní lhůta platí pro malé chirurgické zákroky. Čeká se na vyndání stehů a zahojení rány například po odstranění mateřského znaménka, napravené zlomenině větší kosti, nebo po úrazu s poškozením kůže či svalu.
Benefity pro dárce
V pražských centrech Europlasma se nabízejí benefity pro dárce. Za každý odběr získává dárce náhradu ve výši 900 Kč. Při pravidelných návštěvách lze darovat krevní plazmu až 26x ročně.
Podle Zákoníku práce vzniká dárci krve nárok na den placeného volna.
Pokud se zřeknete finanční odměny, můžete využít slevu na dani ve výši 3000 Kč. Navíc všechny zdravotní pojišťovny nabízejí svým pojištěncům jako poděkování za darování krve či plazmy řadu příspěvků a dalších výhod. Podívejte se na web vaší pojišťovny a vyberte si, jaké výhody budete čerpat.
V průběhu odběru krve a krevní plazmy se v dárcovských centrech podává zdarma nápoj podle vašeho výběru a po skončení odběru si odpočinete a posvačíte malé občerstvení s kávou nebo čajem.
Lhát se nemá, ale na chybu se rychle přijde
Kromě vyplnění dotazníku na zdravotní stav a sexuální chování absolvuje každý dárce krve osobní pohovor s lékařem. Dárce před tím podepisuje prohlášení, že informace, které poskytl, jsou pravdivé. Pokud by se ukázalo, že lhal, je trvale vyřazen ze seznamu dárců a nikdy již krev nemůže poskytnout.
Následuje testování krve ze vzorků při každém odběru. Tím se nejen zjišťuje, zda je krev zdravá a použitelná pro lékařské účely, ale nepřímo se tím chrání i dárci. Přímo v transfúzní stanici nebo plazmaferetickém centru se testuje krevní obraz, kdy se zjišťuje počet krvinek a jejich velikost, a následně se testují takzvané infekční markery. Tím se zjišťuje možná infekce, jako je HIV, syfilis, žloutenka B a C, ale také parvovirus B19. Někdy je nemoc tak skrytá, že o ní neví nejen dárce, ale ani jeho ošetřující lékař.
Lék z plazmy se dostane k pacientům za rok
Po odběru je plazma zmražena a uložena. V mrazáku pak čeká měsíc a čeká se na další výsledky vyšetření dárce, aby se vyloučilo, zda netrpí nemocí s delší inkubační dobu. Teprve pak ji dárcovské centrum odesílá do výrobního závodu, kde se z ní vyrábějí léky. Dostávají se k pacientům zhruba rok od náběru krve v transfuzní stanici.