artróza

Pobolívání kolene, občasné píchání v kyčelním kloubu, omezení pohybu. Vinu svalujeme na věk, nadváhu, vlastní pohodlnost. Jak je to doopravdy a bolí klouby skutečně jen seniory?

Nejčastějším onemocněním pohybového aparátu, který se projevuje bolestmi velkých, ale i menších kloubů, je artróza. Degenerativní nezánětlivé opotřebení kloubů, při němž se postupně spotřebovává chrupavka a narůstá kostní tkáň v okolí kloubu. Tyto změny způsobují jediné: omezenou hybnost kloubu a bolesti. Nejpostiženějšími jsou kyčle, kolena, meziobratlové ploténky a drobné klouby v rukou.

Stáří? Nejen to…

Artróza je spojena s vyšším věkem, také podle statistik až 60 % lidí nad pětašedesát let trpí degenerací některých kloubů. Ale není výjimkou ani u mladých sportovců. Roli hraje dědičnost, velké přetěžování kloubů, některé choroby jako je cukrovka, obezita, zánětlivé onemocnění kloubu, úrazy, krvácení do kloubů. Artróza se může vyvíjet desetiletí zcela nenápadně. Není výjimkou ani u dvacetiletých mladých lidí. 

Bolest v klidu, bolest při pohybu

Obvykle si pacienti stěžují na bolest při pohybu, ale i v klidu ve spánku, otoky kloubů, neschopnost se zvednout ze židle a „rozhýbat“, dělí se o své zkušenosti specialisté z fyzioterapie Praha, kteří se o klienty s artrózou starají velmi často. Když nepomáhají léky na bolest (Ibalgin, Ibuprofen…), po nějakém čase zajdou za svým praktickým lékařem a ten je pošle na ortopedii anebo právě na fyzioterapii. Hlavně mladí lidé, kteří své síly pravidelně a dlouhodobě přepínají, si mohou klouby poškodit. Je potřeba důkladné vyšetření, zjištění stupně pokročilosti nálezu a hledat cesty, jak o klouby pečovat. 

Léčba pohybem, jehličkami i vodou

Terapie se obvykle zahájí pohybovou a fyzikální léčbou. Fyzioterapeut doporučí cviky k posílení potřebného svalstva, které zároveň nadměrně nezatěžují postižený kloub. Výrazně ulevují i další postupy:

* magnetoterapie
* elektroterapie
* hydroterapie

Akupunktura a léčba ultrazvukem pomáhají snížit bolestivost kloubů. Při vhodné kombinaci s farmakologickou léčbou (analgetika, nesteroidní antirevmatika a léky na bolest kloubů, které podporují regeneraci chrupavčité tkáně a tvorbu kolagenu), volbou protetických pomůcek (vložky do bot, ortézy, hole) se často daří úspěšně bolesti mírnit.  

Je důležité si hlídat váhu

Nadváha a obezita jsou nejen jedním z rizikových faktorů vzniku artrózy, kila navíc nadměrně klouby zatěžují a zvyšují bolestivost při pohybu. I s úpravou jídelníčku pomohou na fyzioterapii Praha. Vhodný pravidelný pohyb a změna stravovacích návyků mohou výrazně zpomalit proces opotřebení kloubů a nastavit pohyb tak, aby nebyl vyčerpávající a zatěžující.  

Co mohu udělat sám pro sebe?

Pravidelně se hýbat – chodit plavat, cvičit jógu, tai-chi, jezdit na kole. Klouby udržujte stále v teple obklady, parafínovými zábaly. Vlastnímu tělu prospějete i dostatečným spánkem a sílou bylinek. Úlevu podpoříte kostivalovou mastí, pomáhá pampeliška, bříza, třapatka, kopřiva či zlatobýl. 

artróza
Bolesti kloubů? FOTO: Unsplash.com

Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *