Budova známá jako Chemapol podle dřívějšího majitele, se bude bourat a na jejím místě se postaví obytné domy.

Proti tomu se staví architektka Zdenka Nováková – poslechněte si rozhovor, a byla zveřejněna petice – podepište Nebourejte Chemapol.

Chemapol, moderní palác v zahradě. ARCHIV DESÍTKA.cz

Ředitelství Chemapolu v Edenu patří mezi pět zdejších výrazných staveb. V těsné blízkosti významné vršovické křižovatky dnes stojí ještě obchodní dům Tesco, kulturní dům Eden (také určený k demolici), fotbalový stadion Slavia a Ministerstvo životního prostředí.

Postavily ho architektky Zdenka Nováková a Dana Šestáková roku 1970. Spolupracovaly na tom s italskou firmou FEAL, jejíž práce byla tak kvalitní, že následně stavěla další budovy v Československu. Nejznámější je Strojimport v Praze.

Zahrada, voda, a umění v Chemapolu. ARCHIV DESÍTKA.cz

Dům připomínal svým tvarem náhled do kosmické budoucnosti a zároveň palác v zahradě. Čisté linie a exkluzivní materiály podtrhovala umělecká díla umístěná venku i v nejbližším okolí budovy. Podnik zahraničního obchodu Chemapol se tak prezentoval do ciziny i dovnitř Československa.

V 90. letech byl charakter budovy značně poničen. Zanedbala se údržba. Po roce 2000 dostal nový nátěr od izraelského výtvarníka Yaacova Agama. Na fasádě byl zamalován eloxovaný hliník, sochařská díla byla vyhozena a obrazy zmizely neznámo kam.

Chemapol změnil barvu. Bylo to dobré rozhodnutí? ARCHIV DESÍTKA.cz


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *