V poslední době zažívají investice do akcií boom, jakého jsme už dávno nebyli svědky. Zakoupením akce si imaginárně kupujete i část společnosti. Co ale dělat, pokud jste úplným nováčkem na trhu a vaším cílem je investice do akcií? Poradíme vám. Více informací najdete v našem článku.

Zhodnoťte vaši situaci a nastavte si cíle

Pokud se rozhodnete investovat do akcií, musíte se ujistit, že máte dostupné a volné finanční prostředky. Nikdy neinvestujte peníze, které byste mohli potřebovat nebo máte odloženy na něco konkrétního. Vždy investujte pouze finance, které neplánujete použít jinak.

Určení cílů a investičního horizontu je důležitým krokem. Definujete ním, za jaké časové období budete potřebovat vaši hotovost zpět na účtu. Jde o měsíce, roky, desítky let? Šetříte na dům, vzdělání nebo zabezpečení důchodu? Všechny tyto otázky musíte mít předem vyřešeny.

Jak tolerantní jste vůči riziku, spojenému s investováním?

Tolerance vůči riziku je definována jako míra ztráty, kterou jste ochotni snášet. Je velmi subjektivní a co je vysoké pro vás, může být dokonalé a ideální pro jiného investora. Platí však přímá úměra: větší riziko = větší výnosy. Strategie riskování rovněž závisí i na vaší situace doma – pokud žijete sám, je jednodušší snášet riziko z investice do akcii, pokud přijdete o určitou částku, jako když živíte rodinu.

Investice do akcií si bude od vás vyžadovat i trošku studia. Jako investor totiž musíte ovládat základní pojmy, jako je například akcie, dividenda, výnos atd. Zorientovat se budete muset také v metodách výběru akcí a analýz, ale i jednotlivých typech objednávek na trhu s akciemi.

Důležité dokumenty zasluhují ochranu v trezoru před požárem. FOTO: Saffort

Svěřit vaše úspory brokerovi?

Pokud si na investování netroufáte sami, můžete využít služeb brokera. Kdo to je a jak to funguje? Zadejte do vyhledávače frázi „investovani do akcii“ a přidejte „broker“ a dostanete se k seznamu brokerů, nabízejících služby i při investicích na finančním trhu. Postup je následující:

* Ověřte totožnost a vložte si na obchodní účet úvodní investiční částku

* Nainstalujte si obchodní platformu od brokera

* Přihlaste se a začněte výběrem instrumentu či nástroje, do kterého máte zájem investovat.

Mnozí brokeři nabízejí i „demo účet“ – je to cvičení reálného investování. Vyzkoušíte si nanečisto různé nástroje a strategie, které následně můžete nebo nemusíte uplatnit v praxi.

Ve světě investování do akcií se ovšem řídíme jednoduchým pravidlem – minulé výnosy nejsou garancí budoucích výnosů. Na to určitě nezapomínejte. Jiné je totiž přijít o imaginární peníze a jiné o reálné.

Budeme vám držet palce, aby se také z vás stal úspěšný investor, jak se to podařilo už mnohým.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *