Průběžná

Velký převis poptávky nad nabídkou nemá za následek jen výrazný růst cen nemovitostí v posledních letech, ale také silný tlak na kupující stranu, která snadno podlehne dojmu, že se musí rozhodnout okamžitě. Lukáš Štrajt, vedoucí právního oddělení společnosti M&M Reality, upozorňuje, že kupující by se měl vždy poradit s odborníkem, který je schopen odhalit nedostatky nemovitosti. Pozdější reklamace je možná i u takzvaných skrytých vad, nicméně nebývá snadné skutečně se domoci odškodnění.

Pozor na neuvážené jednání!

Makléři společnosti M&M Reality upozorňují na skutečnost, že dění na tuzemském realitním trhu nahrává neuváženému jednání. Lidé často nepřizvou k obchodu zkušené makléře ani odborníky na technický stav budovy, nakupují nemovitosti, které si jen letmo prohlédnou, a podepisují smlouvy stažené z internetu bez konkrétních informací o dané nemovitosti. „Máme řadu klientů, kteří k nám najdou cestu až po jedné špatné zkušenosti s prodejem či koupí nemovitosti bez realitní kanceláře. Onou špatnou zkušeností přitom bývají i takzvané skryté vady, které ale mnohdy mohly být odhaleny už před transakcí, kdyby byl přizván stavební inspektor,“ konstatuje Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality. Dokonce prý zaznamenal případy, kdy lidé kupující nemovitost „na vlastní pěst“ ve spěchu podepsali, že se seznámili s faktickým stavem nemovitosti, přestože vůbec neobdrželi záznam o technickém stavu budovy.

Pokud někdo koupí nemovitost a později objeví takzvanou skrytou vadu, má možnost ji vytknout vůči prodávajícímu (pětiletá lhůta dle ustanovení § 2129 odst. 2, občanský zákoník). Musí ale jednoznačně dokázat, že skrytá vada existovala již při koupi, ale projevila se až s užíváním domu, což nemusí být úplně snadné. Protistraně je nutné vady oznámit okamžitě, jakmile se objeví. „Pokud se skutečně jedná o skrytou vadu, má kupující právo žádat opravu, slevu z kupní ceny, v opravdu závažných případech odstoupit od smlouvy. Není-li mu vyhověno, může se obrátit na soud, musí pak ale unést důkazní břemeno,“ upozorňuje Lukáš Štrajt z právního oddělení společnosti M&M Reality.

S domem či bytem je třeba se pořádně seznámit

Mělo by být samozřejmé, že kdo chce koupit nemovitost, měl by se dopodrobna seznámit s jejím stavem. Mezi kupujícími ale probíhá konkurenční boj, který v řadě případů výrazně zkracuje rozhodovací čas a pod jehož tlakem mohou lidé jednat až zbrkle. Odborníci se shodují na tom, že „laik“ nemá šanci při běžné prohlídce nemovitosti všechny závady odhalit.

„U této problematiky je stěžejní, umožnit kupující straně, aby se seznámila s právním a technickým stavem domu či bytu. Nabídnout zájemci o nemovitost možnost prohlídky s technikem či specializovanou firmou, a tím zásadně eliminovat budoucí potíže spojené s případným odhalením skrytých vad. Je to v zájmu všech stran, tedy prodávajícího, kupujícího i zprostředkovatele, “ pokračuje Jan Martina.

Jeho slova potvrzuje Lukáš Štrajt: „Pro obě strany je nejvýhodnější, když jsou všechny nedostatky odhaleny předem. Z povahy věci je po právní stránce komplikované řešit skryté vady při prodeji nemovitosti, poněvadž nejsou v procesu prodeje nemovitosti zjevné, a pokud se vyskytnou, jsou odhaleny až následně,“ konstatuje.

Zákon ani jedné straně realitního obchodu neukládá povinnost nechat nemovitost prohlédnout odborníkem. „Našim klientům technickou inspekci důrazně doporučujeme. Záleží pak samozřejmě na nich, zda jsou ochotni do ni investovat. Tato investice ale představuje zlomek toho, co případná náprava vážných skrytých závad,“ říká Jan Martina s tím, že ceny služeb technických inspektorů se pohybují v rozmezí od 3 do 15 tisíc korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *