Korunní dům

Poptávka po nájemním bydlení značně převyšuje nabídku, a to nejen v největších městech, kde se na jeden inzerát téměř okamžitě přihlásí až 50 zájemců. Na trhu nájemního bydlení se kvůli tomu objevují nové trendy. Potenciální nájemníci procházejí přísnějším prověřováním, smiřují se s menší podlahovou plochou, stále častěji se poohlížejí po pronájmech mimo velká města a spolubydlení už není výhradně studentskou záležitostí. Samotné nájemné ale od začátku roku zatím plošně neroste.

Zájem o nájemní bydlení v Česku v posledních zhruba třech letech prudce rostl, a to především vlivem stále vyšších cen nemovitostí. Tento trend ještě zesílil po 1. říjnu 2018, kdy začaly na základě doporučení České národní banky platit přísnější podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Makléři společnosti M&M Reality se shodují, že poptávka po nájemním bydlení od října posílila zhruba o třetinu!

Rychlé jednání a obrovský zájem

Ze statistik společnosti M&M Reality vyplývá, že v Praze i Brně se byt, je-li dobře nastavena výše nájemného, pronajme v průměru do 6 dnů. Stává se, že je pronajat i do jednoho dne. Makléř ráno zveřejní nabídku, odpoledne stihne prohlídku se zájemcem a do večera je smlouva podepsána. Průměrný počet zájemců, kteří téměř okamžitě reagují na novou nabídku, je v Praze 10 (před říjnem 2018 to bylo v průměru cca 7 zájemců) a v Brně 15 (před říjnem to bylo cca 10 okamžitých zájemců). Ozve se ale i 30 zájemců najednou, v extrémních případech jich bylo kolem 50. To se týká především menších bytů s dobře nastavenou výší nájemného.

Pronájem bytu je v tuto chvíli výrazně dražší záležitostí, než tomu bylo začátkem roku 2015. Podle údajů společnosti M&M Reality se například běžné nájemné v pražském panelovém bytě 2+kk s rozlohou necelých 50 metrů čtverečních vyhouplo od roku 2015, kdy se pohybovalo okolo 9,5 tisíce korun, k dnešní horní hranici až 15 tisíc korun za měsíc. V Brně se u srovnatelných bytů jedná o posun z 9 tisíc korun měsíčně v roce 2015 na dnešních 13 tisíc korun.

Také v Ostravě v posledních letech nájemné podražilo, ale nejednalo se o tak výrazný nárůst jako u Prahy a Brna. „Průměrný nájem v Ostravském bytě 2+kk se v roce 2015 pohyboval v rozmezí 7,5 až 8 tisíc korun, dnes je to 8,5 až 9 tisíc korun,“ přibližuje Jan Nováček z ostravské pobočky společnosti M&M Reality.

Rostoucí poptávka v posledních měsících zatím nevedla k tomu, že by majitelé bytů začali plošně zvedat nájmy. Spíše si mezi nájemníky pečlivěji vybírají. Ceny nájemného jsou mnohde už na hranici toho, co jsou zájemci o pronájem ochotni a schopni zaplatit. „Do budoucna myslím, že ceny nájmů ještě mírně porostou, a to především u menších bytů. Ale obecně už delší dobu platí, že většina lidí je schopna platit určitou částku jako měsíční nájemné. U nás v Brně se to pohybuje v rozmezí od 10 do 13 tisíc korun včetně energií,“ říká k tomu Jarmila Odehnalová z brněnské pobočky společnosti M&M Reality, která zároveň upozorňuje na jeden aktuální trend. Lze totiž podle ní očekávat, že se bude zvyšovat počet nájemníků v konkrétních bytech, popřípadě zmenšovat rozloha poptávaných bytů. „Už nyní zaznamenáváme sílící trend spolubydlení, kdy například 3 lidé pracující v Brně poptávají byt 3+1 s měsíčním nájmem do 15 tisíc, což bylo dříve typické spíše pro studenty,“ dodává Odehnalová.

Kdo má peníze na vlastní byt, nájmu se vyhne

Dalším trendem, který lze v posledních měsících sledovat, je rostoucí poptávka po nájemním bydlení v obcích v okolí velkých měst. To potvrzuje například Petr Furch z pobočky společnosti M&M Reality v Ivančicích, které nabízejí levnější alternativu bydlení pro lidi pracující v Brně.

„Nájemné ve městě vzrostlo za poslední tři roky skutečně výrazně, a to především u malých a zároveň nejpoptávanějších bytů. Měsíční nájemné v bytech 1+1, které se před třemi roky pohybovalo okolo 5 tisíc korun, se nyní vyšplhalo na 8 až 9 tisíc. U bytů 2+kk se jedná o nárůst ze 7 tisíc před třemi lety na dnešních 10,5 až 11 tisíc korun,“ popisuje Furch.

Podle oslovených makléřů ale stále platí, že každý, kdo může, dává před bydlení v nájmu raději přednost investici do vlastního bydlení. „Češi vnímají nákup vlastní nemovitosti jako nejjistější uložení a zhodnocení finančních prostředků. Velmi populárním modelem je koupit byt na hypotéku a pronajímat jej, dokud se úvěr nesplatí. Silná poptávka ze strany potenciálních nájemníků tomuto modelu v současné době významně nahrává,“ dodává Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *