Studenti, kteří nedostali kolej nebo dávají přednost takzvanému privátu, mohou být zajímavou cílovou skupinou pro majitele investičních bytů. Nároky na vybavení a stav bytu jsou u studentů nižší než u jiných potenciálních nájemníků.
Počátek školního roku je u vysokoškoláků, na rozdíl od zbytku studentů, posunutý na konec září. V průběhu srpna se nově přijatí dozvídají, kdo z nich získal kolej a kdo se nevešel. V této době také prudce stoupá poptávka po pronájmech studentského typu.
Spolubydlení je žádané
„Studenti preferují buď co nejmenší a nejlevnější byty k pronájmu, ještě ve větší míře ale byty vhodné ke spolubydlení tří až pětičlenných skupin, kdy je pak nájemné na jednoho nižší. To z nich dělá slibnou cílovou skupinu pro vlastníky větších, ne příliš dobře vybavených bytů,“ říká Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.
Jeho slova potvrzuje Jarmila Odehnalová z brněnské pobočky společnosti M&M Reality. „V Brně se každý školní rok potřebuje někde ubytovat až 70 tisíc studentů, kteří ve městě jinak nebydlí. Velká část z nich dává přednost pohodlnějšímu bydlení v privátu před kolejemi. Existují specifické skupiny vlastníků nemovitostí, kteří právě studenty preferují,“ konstatuje.
Také v Ostravě sledují makléři v průběhu srpna zvýšenou poptávku po studentském bydlení. „Vzdálenost některých fakult od kolejí je docela veliká a znamená nutnost až 30 minut jízdy. Proto se někteří studenti stěhují z kolejí do centra města. S výší nájmu je to pak při spolubydlení velmi podobné jako na kolejích, které vyjdou jednu osobu na dvoulůžkovém pokoji zhruba na 2700 korun na měsíc,“ popisuje Jakub Čepica z ostravské pobočky společnosti M&M Reality.
Ještě větší význam než ve třech největších městech může mít přítomnost univerzity pro majitele investičních bytů ve městech menších, například v Olomouci, Plzni či Ústí nad Labem. „Olomouc je studentské město a studenti mají značný zájem o byty k pronájmu. Konkrétně jsou u této cílové skupiny nejžádanější byty 2+1 v centru města, s neprůchozími pokoji, nejlépe v cihlových domech. Takový byt si nejčastěji pronajmou čtyři studenti společně,“ potvrzuje Tomáš Mali??ák z olomoucké pobočky společnosti M&M Reality.
Ve stejném duchu hovoří také Tomáš Hrouda z pobočky společnosti M&M Reality v Plzni. „Především v srpnu a září se často setkáváme s poptávkou po bytech na pronájem ze strany studentů vysokých škol, především zahraničních,“ konstatuje a uvádí i konkrétní příklad návratnosti investice do bytu k pronájmu. Například byty 2+1 po rekonstrukci se dnes v Plzni prodávají za ceny od 2,1 do 2,6 milionu korun. Při běžném nájemném bude byt generovat 11 tisíc korun měsíčně čistého bez služeb a energií. Návratnost investice je tedy 16 až 18 let.
Makléři se navíc shodují na tom, že při zacílení přímo na studenty lze nastavit nájemné o něco výš, než je ve srovnatelných nemovitostech běžné. Důležité je, aby částka na jednoho studenta výrazně nepřekročila sumu, kterou by platil na kolejích. A pomůže, pokud jsou splněny některé základní parametry, které studenti u pronajímaných bytů preferují.
Neprůchozí pokoje jsou základním požadavkem
Mezi nejčastější požadavky studujících nájemníků patří podle makléřů společnosti M&M Reality zmíněné neprůchozí pokoje. Dávají také přednost alespo?? základnímu vybavení bytu, ocení postele, ledničku, pračku. Mezi nevýhody spojené s pronajímáním mladým lidem patří větší opotřebení zařízení, což lze ale řešit vyšší kaucí. Obecně bývají studenti považováni za dobré nájemníky, se kterými není problém uzavřít smlouvu na dobu určitou, po jejímž uplynutí zpravidla bez problému odcházejí. V letních měsících se nabízí možnost využití bytu na krátkodobé pronájmy, které bývají ještě výhodnější.
Při výběru konkrétní lokality je důležité zvážit několik faktorů. „Studentské byty by se logicky měly nacházet v těsné blízkosti škol, případně na trase městské hromadné dopravy, aby studenti ráno necestovali déle než dvacet minut. Je také třeba vyhnout se vyloučeným lokalitám,“ říká k tomu Tomáš Hanauer, vedoucí pobočky Ústí nad Labem společnosti M&M Reality.