Výhradně byt po rekonstrukci, který nevyžaduje žádný větší zásah či investici, v současné době preferuje více než polovina kupujících. Kvůli pohodlí a umístění bytu v hezké lokalitě je téměř polovina kupujících ochotných si za byt připlatit.

Velmi důležitá je také blízkost veškeré potřebné občanské vybavenosti, zejména škol a školek, městské hromadné dopravy a nákupních center.

Vyplývá to z průzkumu, který letos v březnu provedlo 282 realitních makléřů společnosti M&M Reality Holding mezi svými klienty.

Naprostá většina dotázaných vyžaduje také možnost bezproblémového parkování a nehlučné sousedy. Do preferencí kupujících se tak stále více promítá nedostatek volného času a velká pracovní vytíženost.

Hledají se dva nebo tři pokoje

Mezi lidmi jsou nejžádanější byty dvoupokojové (70 % kupujících) a třípokojové (65 % kupujících), a to bez ohledu na velikost obce či města.

Nejméně vyhledávanými jsou především v menších obcích a městech garsonky (8–9 %) a vícepokojové velkometrážní byty (7–8 %), jejichž cena je velmi vysoká, a pro běžnou vícečlennou rodinu je takový byt v současné době téměř nedostupný.

Lidé při výběru jednoznačně dávají přednost bytům po zdařilé rekonstrukci, což se týká 65 % kupujících. Vyloženě byt v původním stavu, který by si mohli zrekonstruovat přesně podle svých představ, v současnosti hledá jen 14 % kupujících.

Nechceme se starat a spěcháme

„Ještě zhruba před deseti patnácti lety to bylo mnohem běžnější. Je znát, že lidé neustále spěchají a mají málo času, proto dávají při výběru přednost nemovitostem po nedávné rekonstrukci, ideálně vhodným přímo k nastěhování. Chtějí bydlet pohodlně, hezky, moderně a mít s novým bytem co nejméně starostí či dalších nákladů. Téměř samozřejmostí je snadná a blízká dostupnost veškeré potřebné občanské vybavenosti, zejména škol a školek, pokud jsou to mladí lidé, kteří mají menší děti, párminutová dochozí dostupnost zastávek hromadné dopravy či vlakového nebo autobusového nádraží a blízkost nákupních a obchodních center. Protože má dnes prakticky každá rodina alespoň jedno auto, kladou kupující velký důraz i na bezproblémové parkování. Za komfort je přitom 45 % klientů ochotných si i připlatit,“ říká Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.

Zhruba pro 13 % kupujících není stav bytu při výběru rozhodující vůbec. „Pro tyto klienty je mnohem důležitější umístění bytu v určité lokalitě či části města, zejména poblíž jejich zaměstnání nebo dalších členů rodiny, či v blízkosti zeleně a parků, protože mají například psa nebo jiné zvíře, které potřebují často venčit,“ uvádí Jan Martina.

Špatní sousedé sráží cenu bytu

Zásadním důvodem, proč jsou ochotní téměř ideální naplnění představy o dokonalém bytě a lokalitě odmítnout, jsou kromě přemrštěné ceny zejména problémoví sousedi. „Až 52 % klientů jinak vyhovující byt odmítne z důvodu sousedství s prokazatelně hlučnými a problémovými sousedy. Naopak mezi nejvítanější sousedy patří dlouhodobě jednoznačně senioři, což se týká 57 % klientů, mladé rodiny jako své sousedy preferuje 32 % kupujících,“ doplňuje Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.

Není celý dům zadlužený?

Není bez zajímavosti, že zatímco o potenciální sousedy se klienti zajímají a ověřují si je, jiné důležité oblasti spojené s koupí bytu podceňují a nevěnují jim potřebnou pozornost. To se týká zejména zadluženosti a vysokých úvěrů, jimiž je bytový dům zatížen, a dále celkového technického stavu domu, v němž se vybraný byt nachází. „Kupující při výběru bytu velmi často přehlížejí důležité skutečnosti, jako je fakt, zda je dům po kompletní revitalizaci. Tedy jestli byla vyměněna okna, jak jsou stará, zda má dům novou střechu, jestli je zateplený, v jakém stavu má fasádu, jaká je celková energetická náročnost domu a různé skryté vady. Například o energetické štítky se až na ojedinělé výjimky nezajímá vůbec nikdo. Přitom právě tyto skutečnosti do budoucna majitelům bytům přinášejí největší náklady spojené s bydlením, což si ale při výběru bytu vůbec neuvědomují,“ upozorňuje na závěr Jan Martina.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *