Tipmag

Začít podnikat nemusíme jen doma, ale také v zahraničí. Co je offshore jurisdikce a proč je takovýto způsob podnikání výhodný?

Offshore společnost je taková společnost, která je v určitém státě založena a má v něm své sídlo, ale existuje zde pouze formálně. Oficiálně vyvíjí svou činnost jinde. Tyto lokality samozřejmě nejsou vybírány zcela náhodně. Jedná se o takzvané daňové ráje.

Offshore podnikání si zvolila celá řada velkých společností u nás i v tuzemsku. Ze zahraničních firem je to například Apple. Majitelem společnosti Alza, největšího tuzemského e-shopu s elektronikou, je L.S. Investments Limited, která má sídlo na Kypru.

Co je daňový ráj

Výhodné je to jednak i pro samotnou firmu a jednak i pro příslušnou lokalitu. Ta se díky přílivu zahraničního kapitálu mění na významné finanční i hospodářské centrum. To je posléze patrné i na ekonomických ukazatelích.

Tradičně mezi tyto lokality řadíme státy jako Bahamy, Belize, Panama, Ostrov Man, ale také například Monako či Kypr. Celkem můžeme jako daňový ráj označit několik desítek států. Z mezinárodních organizací, které vedou konkrétní seznamy těchto destinací, si největší autoritu udržují OECD a FATF.

Právě tlaku OECD ostatně podlehl jeden z dříve velmi populárních daňových rájů, kterým byly Seychely. Tento stát se v roce 2013 rozhodl začít rušit většinu výhod, které jako offshore jurisdikce poskytoval. Každá zde podnikající společnost už tak například musí dokládat účetní záznamy s přehledem svého hospodaření.

Proč offshore podnikání

Jediným cílem offshore společnosti ale samozřejmě není primárně snaha o to vyhnout se placení daní.

Citované lokality zpravidla poskytují vlastníkům společností silnou anonymitu a chrání bankovní tajemství. To zaručuje možnost zachování soukromí, vlastnická struktura společnosti není žádným způsobem veřejně přístupná.

Pro založení společnosti dále vyžadují jen málo formálních náležitostí, existuje zde naprosto minimální regulace ze strany státu, který nevyžaduje plnění prakticky žádných povinností jako například vedení účetnictví, ani do chodu firem nezasahuje prostřednictvím úřadů.

To využívají například provozovatelé kasín nebo sázkových kanceláří, kteří v řadě zemí mohou podnikat jen s příslušnou licencí, přičemž její získání může být v domovském státě velmi zdlouhavé.

Ti, kteří odcházejí z tuzemska, se shodují, že offshore podnikání jim jednoznačně zaručuje stabilní právní prostředí. Navíc si mohou nechat za daňové náklady uznat i některé položky, u nichž to v tuzemsku nejde. Finanční zvýhodnění je tak ještě výraznější.

Máte zájem o více informací o offshore podnikání? Rádi to s vámi probereme www.parkerhill.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *