Aku vrtačky patří do každé kutilské i profesionální dílny. Bez přívodu elektrického proudu vrtají, vrtají s příklepem, a také šroubují. Vyberte si správný model podle toho, k čemu vrtačku potřebujete a jak často ji budete potřebovat. Vhodnou vrtačku vám doporučí nový specializovaný web Aku vrtačky. Zároveň si můžete vybraný nástroj rovnou koupit.

Největší výhodou aku vrtaček je, že se dají použít kdekoliv i kdykoliv, není potřeba přívod elektřiny a pracoviště může být obtížně dostupné.

Před jejím nákupem však paradoxně začněte rozvahou, zda není vhodnější použít elektrickou vrtačku s elektrickým kabelem do zásuvky. Je totiž výhodná, pokud často vrtáte do tvrdých materiálů, jako je kámen, beton či zdivo.

Aku vrtačka zvládne to samé, ale je potřeba ji nabíjet a měnit akumulátory, kdežto elektrická síť dodává energii nepřetržitě.

Vrtačka? S příklepem? Šroubovák? Vrtací kladivo?

Aku vrtačky se prodávají v obrovském cenovém rozmezí od 500 do 25 000 Kč. Stojí tedy za to se pořádně rozmyslet, než si vyberete ideální model právě pro vaše účely.

Jestli jste se rozhodli pro aku vrtačku, rozmyslete si, k čemu ji přesně využijete. Do kovu a dřeva je potřeba obyčejná vrtačka. Do zdiva je nutná vrtačka s příklepem. Větší práce zvládne vrtací kladivo s mohutným výkonem.

Vrtačky je možné využít také na šroubování. Samozřejmě se vrtačka nevyrovná profesionálnímu šroubováku, ale pro kutilské účely a občasné využití v dílně, na zahradě nebo v domácnosti zcela postačuje. Speciální aku šroubováky plně využijí řemeslníci a dělníci, kteří s ním pracují každý den.

Na půl cestě mezi vrtačkami a šroubováky jsou tak zvané aku vrtací šroubováky. Pro drobnější kutilské práce v domácnosti dostačují.

Konstrukce hobby a poloprofesionálních vrtaček je velmi podobná. Váží necelé dva kilogramy i s vrtákem a sklíčidlem, motor je ukrytý v plastovém těle a rukojeť je pogumovaná nebo zdrsněná, aby vrtačka nevyklouzla z ruky a zároveň se omezilo přenášení vibrací z vrtačky do dlaně. Rozdíl je tedy především v tom, jak vám padne do ruky. Nepodce??ujte to, protože každý člověk má jiný tvar těla a pracuje poněkud jinak, což se při namáhavé a dlouhé práci projeví.

Akumulátor a nabíječka

Kromě motoru je na aku vrtačce nejdůležitější akumulátor. Čím má větší kapacitu a lepší technické vlastnosti, tím je dražší. Kvůli nepřetržité práci si profesionálové kupují dva akumulátory – s jedním vrtají a druhý se mezi tím nabíjí.

V prodejně si můžete vybrat, zda si pořídíte k nabíjení akumulátoru nabíječku nebo rychlonabíječku. Klasická nabíječky dobije akumulátor obvykle za tři až pět hodin, kdežto rychlonabíječka za hodinu. Záleží na typu nabíječky a kapacitě akumulátoru.

Starší tipy vrtaček využívají Ni-Cd baterie. Již se nevyrábějí a k dostání jsou proto už jen ve výběhovém prodeji nebo v bazarech.

Ni-Mh baterie jsou osazovány do levných hobby vrtaček. Jejich nevýhodou je nízké napětí a tedy i menší výkon vrtačky. Pokud ovšem vrtáte jen jednou za čas, poskytnou vám dobrou službu za nízkou cenu.

Li-Ion baterie se využívají nejvíce. Jsou jimi vybaveny jak kutilské tak profesionální vrtačky.

Co znamenají technické údaje?

Napětí (volty) akumulátoru říká, že čím je větší, tím je větší i výkon vrtačky. Pro kutilské nástroje se používá 15 V, u profesionálních vrtaček dosahuje až 36 V.

Kapacita (ampérhodiny) akumulátoru znamená, že čím je vyšší, tím déle vydrží nástroj vrtat. Kutilským vrtačkám stačí 1,5 Ah. Profesionální stroje využívají akumulátory s kapacitou 3 Ah.

Kroutící momentu udává, jakou sílu dokáže aku vrtačka vyvinout. Výhodné je je, pokud má vrtačka kroutící moment nastavitelný. Při šroubování do dřeva nebo měkkého plastu je potřeba 5–20 Nm, kdežto do kovu či velmi tvrdého plastu 20–50 Nm. Ještě vyšší hodnoty se hodí pro vruty s velkým průměrem a případně na utahování velkých šroubů a matic.

Počet otáček se dá plynule regulovat. U jednorychlostních levných nebo naopak vysoce specializovaných vrtaček se pohybuje do 500 ot./min.. U dvojrychlostních je standardem rozmezí 0–500 ot./min pro šroubování a 0–1700 ot./min pro vrtání.

Příslušenství zlepší pracovní komfort

K aku vrtačkám lze dokoupit mnohé dopl??ky a příslušenství. Nejsou nutné, ale oceníte je, pokud pracujete častěji, neboť vám značně ulehčí práci:

Závěs na opasek je vhodný, pokud nechcete neustále vrtačku odkládat, ale naopak ji potřebujete mít stále při ruce.

Držák na bity zorganizuje všechny potřebné násady na šroubování tak, aby stačilo jednoduše sáhnout a držíte v ruce ten potřebný.

Do kufru uložíte vrtačku, vrtáky a případně další potřebnosti, pokud s ní cestujete mimo dílnu.

Rychloupínací sklíčidlo zjednoduší časté výměny nástrojů.

Osvětlení pomocí LED reflektoru umožní práci i tam, kam pořádně nevidíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *