aerarium2

Aerarium. FOTO: Lepaso.cz

Na chov zvířete nemáte čas, prostor, ani finance, přesto byste doma chtěli mít nenáročný kousek přírody? Jestli vás už nebaví běžné rostliny v květináči, pořiďte si aerárium. Co to je a jak si ho vytvořit?

Co je aerárium

Jedná se o nový způsob pěstování rostlin. Ty jsou umístěny v nádobě, která visí zavěšená ve vzduchu na provázku, proto se aeráriu někdy půvabně přezdívá i zahrada na niti. Aerária mohou být různého tvaru i velikosti a slouží k vytvoření efektní dekorace každého interiéru.

Meze se v tomto směru kreativitě nekladou prakticky žádné. Svoje aerárium si můžete dotvořit podle vlastní fantazie. Použijte barevný dekorační písek, štěrk, různě tvarované kamínky, sušené květiny nebo třeba mušle.

Na rozdíl od běžných květin, kterým musíte najít volné místo, ty zavěšené ve skle prostor nezabírají a nemohou se k nim dostat ani děti nebo domácí miláčci. Nemusíte tak mít obavu, že by mohli konzumovat jedovaté rostliny, případně byste byli nuceni neustále uklízet vysypanou či vyhrabanou hlínu.

Návod na vytvoření aerária

Návod na aerárium je poměrně jednoduchý, potřebujete pouze skleněnou kouli, rostlinky, substrát a provázek. Koule je asi nejtypičtější, rostliny se dají ale pěstovat v nádobách rozmanitých tvarů i velikostí.

Využít můžete například skleněné ba??ky. Coby dekorace mohou najít v bytě uplatnění i zkumavky, byť samozřejmě rostliny se v nich pěstovat nedají.

aerarium1

Aerárium, zahrádka ve skleněné kouli. FOTO: Lepaso.cz

Všechny nezbytnosti bez problémů seženete v každých floristických potřebách, také na internetu máme dnes široký výběr. Potřebovat budete i další pomůcky v podobě lžičky a pinzety, ale ty si samozřejmě kupovat většina z nás nebude, protože je má běžně doma.

Stačí s pomocí lžičky do nádoby vložit dostatečné množství substrátu a umístit pinzetou rostlinku. To mohou být tillandsie, vhodné jsou také mechy nebo sukulenty, případně orchideje oblíbené pro svoje nádherné květy v mnoha barvách. Dáváme pozor na to, abychom rostlinu při vsouvání do nádoby nepoškodili. Opatrní buďte především na kořeny.

Jak se dále starat o aerárium a rostliny v něm

Dbát bychom měli na to, jaké nároky má ta, která konkrétní rostlina. Předem byste se proto měli seznámit s podmínkami jejího pěstování, chcete-li jí dopřát adekvátní prostředí pro zdárný růst. S ohledem na tuto skutečnost jednak vybíráme substrát, volíme umístění aerária na světlo a později nastavíme frekvenci zálivky.

Na tu ovšem rostlinky příliš náročné nejsou, například sukulenty se v zimě obejdou bez zálivky i tři týdny. V létě jim stačí dopřát vodu zhruba jednou týdně. Péči o aerarárium proto zvládnou i ti z vás, kteří jsou velmi časově vytížení.

Hlavním zdrojem živin je jim totiž především vzdušná vlhkost. Aerárium svým vnitřním klima de facto připomíná malý skleník. Rostliny uvnitř bychom ale neměli přemokřit, aby nám nezačaly uhnívat, rozhodně to proto nemusíte se zaléváním nijak přehánět.

Zaujala vás tato možnost, jak si vylepšit interiér svého domova? Mrkněte na stránku Lepaso.cz, kde najdete nejen skleněná aerária ale také další potřebné floristické potřeby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *