Světlovod

Tibetskou vlajku jako symbolickou podporu boje Tibeťanů za sebeurčení a demokracii znovu nevyvěsila Městská část Praha 10. Desítku při tom vede ČSSD spolu s TOP 09 a s podporou KSČM a zbytků ANO. Zátoka Sviní byla reprezentovaná aspoň senátorkou Renatou Chmelovou a zároveň vůdkyní opoziční Koalice Vlasta, která vlajku vyvěsila ve své senátorské kanceláři.

„Vážení zastupitelé, z výsledku hlasování k otázce: „Přejete si v souvislosti s nadcházejícím Dnem Tibetské vlajky její vyvěšení dne 10. března 2017 úřadem MČ Praha 10?“ vyplynulo, že vlajka vyvěšena nebude. Pro tento akt nehlasoval dostatečný počet zastupitelů ZMČ Praha 10.“ To napsal vedoucí kanceláře starosty Vladimíra Nováka (CSSD) zastupitelům Prahy 10. Neuvedl, jak bývalo v minulých letech zvykem, kdo a jak v této věci hlasoval.

Sedm stovek měst bez Prahy 10

K projektu Vlajka pro Tibet se podle organizátorů ze sdružení Lungta letos přihlásilo pět krajských úřadů a přes 730 měst, obcí a městských částí. 59. výročí tibetského povstání proti komunistické Číně si tradičně připomněli také představitelé TOP 09, naopak Pražský magistrát vlajku nevyvěsil.

Solidarita s utlačovaným národem

Stovky vlajek vlají každoročně např. v Německu, Francii, Belgii a dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy a kromě různých organizací také spontánně mnoho občanů České republiky.

Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.

INFO: Vlajka pro Tibet

Tibet a Tibeťané

Jak se žije buddhistům v Ladakhu (2017)

DNES: Vlajka pro Tibet (2017)

Společně jim zatopíme (2017)

DNES: Vlajka pro Tibet (2016)

DNES: Vlajka pro Tibet (2015)

Co znamená vlajka? (2014)

DNES: Vlajka pro Tibet (2014)

Vlajka pro Tibet (2013)

Plamen pravdy pro Tibet (2012)

VIDEO Tibetská hymna (2012)

Divoké matky, koně a Tibet v Libni (2012)

Jezdí na stejné místo do Tibetu (2011)

Podpořme Tibeťany (2009)

Svobodu pro Tibeťany (2008)

Načerno do Tibetu (2006)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *