mana-talenty2-nahled

Festival talentů v divadle MANA. FOTO: Alice Boch??áková

Jaká je hranice mezi realitou a fantazií? Zažijte divadlo jinak! Divadelní putování pro děti i dospělé pohádkovým světem Hanse Christiana Andersena plného fantazie, lásky, víry, bolesti, humoru, radosti i naděje se koná 9. června  ve Vršovickém divadle MANA.

Představení pořádá TALENT drama studio ve spolupráci s Vršovickým divadlem MANA v rámci Vršovického festivalu talentů. Podílí se na něm děti, mládež a dospělí společně s profesionálními umělci, hudebníky, básníky i herci. 

Divák se stává poutníkem v pohádkovém světě H. Ch. Andersena a prochází v průběhu 90 minut útrobami Vršovického divadla MANA a kostelem Husova sboru ve Vršovicích.

Zážitkový projekt pro děti i dospělé začíná v kostele pohřbem květin, kterého se kromě diváků, zúčast??ují i malý Andersen a Iduška, postava z pohádky Iduščiny květiny. Iduška se pod vlivem vyprávění Andersena dostává do tajemného světa květin, které v noci ožívají, zúčast??ují se královského plesu, aby ráno vyčerpáním umíraly s nadějí a vírou, že to tak musí být, aby mohly na jaře znovu vyrůst. Po pohřbu se diváci, vedeni farářem, Iduškou a Andersenem, dostávají do útrob Vršovického divadla MANA, kde se otevírá svět fantazie a obrazotvornosti H. Ch. Andersena. Divák se potkává s princeznou na hrášku, s podvodními krejčími z pohádky Císařovy nové šaty nebo s prokřehlou holčičkou, která prodává sirky. Putování v prostorech budovy je doprovázeno plesem květin a završeno pohádkou Iduščiny květiny.

„Jde o první společný projekt Vršovického divadla MANA a TALENT drama studia. Snažíme se tímto projektem započít éru představení i jiných zajímavých projektů, na němž by pracovala komunita lidí, která se v průběhu osmi let vytvořila kolem TALENTU a MANY,“ řekla zakladatelka TALENT drama studia Erika Merjavá, která zdůraznila, že jde především o propojení pedagogické a umělecké činnosti. „Nechceme jen vytvářet představení s profesionály, ale rádi bychom otevřeli možnost tvořit všem lidem od dětí až po dospělé, kteří mají zájem a chtějí a procházejí divadelní průpravou v TALENTU. Aby se stali spolutvůrci představení a mohli využít svůj umělecký potenciál, kterým disponuje každý člověk. Neboť jak říká Marek Vácha v knize Neumělcům života: Pokud rezignujeme na pozvání k umění, naše místo zůstane prázdné, díla, která nepřivedeme k životu my, nevzniknou nikdy, písně, které nesložíme, se nikdy nebudou zpívat. Proto chceme dát možnost lidem tvořit a vytvářet společná divadelní díla, případně jiné projekty, zajímavé pro nejširší spektrum divácké obce.“

Právě na této filosofii je založené TALENT drama studio, které se transformovalo v lo??ském roce z podnikatelské činnosti Eriky Merjavé, která byla v roce 2016 oceněna 3. místem Živnostník roku pro hl. město Prahu, v neziskovou společnost. Jde o dramatické kroužky, jejichž pedagogický a umělecký přístup je inspirován autorským divadlem, pedagogikou a tvorbou divadelníka, psychologa a pedagoga Ivana Vyskočila, tedy představit živoucí a komunikativní tvorbu, jehož základem je svobodný člověk žijící a tvořící v dialogu.

mana-talenty1-nahled

Vršovické divadlo MANA. FOTO: Filip Koršinský

V dalších dnech budou představení pokračovat Minifestivalem mladších skupin dětí TALENT drama studia a Minifestivalem starších skupin dětí, mládeže a dospělých TALENT drama studia. Součástí přehlídky hravých forem autorského divadla, představené nejmladšími dětmi až po dospělé, bude také promítání filmu Tabule modrá jako nebe (Miloš Macourek) natočeného členem Dětského talentu Tobiášem Frýdlem a Danielem Polákem, v němž v jedné z hlavních rolí hraje Jiří Lábus a dále členové TALENT drama studia. Festival bude zakončen černou komedií o budoucnosti nepříliš vzdálené Nesmrtelní 2095.

Vršovický festival talentů

9. června 
19:30 Imaginárium H. Ch. Andersena (nevšední zážitkový projekt)

10. června
Minifestival mladších skupin
14:00 Úvodní slovo, doprovodný program
14:30 Tabule modrá jako nebe (film)
15:00 Zvedněte kotvy námořníci! – No name, děti 4–7 let
15:45 Království sedmi ctností – Ohnivák, děti 8–10 let
16:30 Tajemství zmizelého vlka – Rarach, děti 7–10 let

11. června
Minifestival starších skupin
14:30 Úvodní slovo, doprovodný program
15:00 Tabule modrá jako nebe (film)
15:30 Včera, dnes a zítra – Lotrandovci, děti a mládež 12–14 let
16:45 Každý má svůj osobní příběh – Rozmach, mládež 13–15 let
18:00 Vytřeno – Spektákl, mládež 15–18 let
19:30 Nesmrtelní 2095 – D-Talent, dospělí

INFO: www.talentdrama.cz 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *