Staré známé kino Pilotů je zase v provozu. Po dlouhých letech, kdy přežívalo jen jako hospoda a hudební klub, bylo rekonstruováno na dva promítací sály. Architekt Adam Wlazel při tom respektoval styl 30. let minulého století, kdy bylo kino Pilotů postaveno. 

V kině Pilotů začal v pátek zkušební provoz. Promítá se několikrát denně. Průběžně se při tom hledá personál kina.

Novým provozovatelem kina je společnost Mimesis patřící Janu Macolovi, který produkoval filmy Petra Václava Cesta ven, Zpověď zapomenutého a Nikdy nejsme sami. Programovým ředitelem je scénárista Jakub Felcman.

Kino Pilotů sídlí na adrese Donská 19, Vršovice, Praha 10. Nejlepší příjezd je tramvají číslo 4 nebo 22 do zastávky Krymská.

Téměř století se tady promítá

Kino v Donské ulici píše svoji historii od začátku 20. let, kdy se zda začalo promítat na zahradě. Činžovní dům byl postaven v polovině 30. let a promítalo se zde dál. Kinosál už tehdy získal svůj název Pilotů. Měl kapacitu tři sta míst a provozoval ho Svaz československých pilotů. První rekonstrukcí prošel biograf v 70. letech. Kino téměř zaniklo v 90. letech. Promítaly se zde jen příležitostně artové filmy a dokumenty.

Druhá rekonstrukce biografu byla dokončena letos. Polovinu technologie zaplatil Státní fond kinematografie, zbytek potřebných financí pochází ze soukromých zdrojů.

Staré kinosály

Padlý titán je jediný v Praze 10, kterému se podařilo vstát jako Fénix z popela. Ostatní kina jsou ve stadiu klinické smrti. V Holandské ulici se stoupalo do prvního patra, kde promítalo kino Vzlet. Kino Flora v Orlické ulici bylo vybaveno luxusními sedadly a obložením z tmavého dřeva. V ??ipské ulici v přízemí promítalo kino Slavie. Ve Starostrašnické ulici bylo menší kino kino Mír a v Ruské ulici také malé kino Práce.

V Olšinách se chodilo do kina Vesna a v Záběhlicích do kina Pionýr na Růžovém ostrově u Botiče. Oba sály byly vytápěné až do posledních představení kamny na uhlí.

Moderní multikino Premiere Cinemas promítá v obchodním centru Park Hostivař.

INFO: Kino Pilotů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *