moje-stopa-nahled

Moje stopa? Abyste o ní věděli, radnice rozmístila po městě ohromné železné plakátové stojany. FOTO: Mates

Dnes proběhlo poslední informační setkáním k projektu Moje stopa. Patnáct lidí se sešlo v jídelně základní školy Švehlova. Co se tam dozvěděli: „Vymyslete si, co chcete zlepšit. Sepište to do webového formuláře. Pokud pro vás obyvatelé Prahy 10 budou následně hlasovat, radnice váš nápad realizuje. Pět milionů na letošní rok je jen začátek. Další peníze budou uvolněny v následujících letech.“       

Projekt musí být realizován na pozemku, který vlastní Praha 10 či Hlavní město Praha. Mapa s vyznačenými plochami je k nalezeni na webu moje-stopa.cz

Projekt se dá podat přes web či písemně. Autoři podávají pouze nápad, samotnou realizaci pak provede radnice a zhotovitel bude vybrán výběrovým řízením. 

Na realizaci nápadu je možné čerpat padesát tisíc až jeden milionu korun. Může ho podávat pouze fyzická osoba či nezisková organizace. Kromě odůvodnění či popisu návrhu autor uvádí i finanční náročnost. Což je pro obyčejného člověka nemožné. Úředníci prý částku upraví podle svých tabulek na nákup jednotlivých věcí.

Projekty začnou na jaře 2016

V lednu 2016 úřad prověří proveditelnost a zda je projekt v souladu s pravidly. V případě nejasností kontaktuje autora. Projekt v této části může být vyřazen.

Na základních školách, kde letos probíhaly informační schůzky, se budou konat v lednu veřejné prezentace projektů. Jestli přijde tolik lidí, co na informační schůzku, bude to zhola zbytečné.

V únoru proběhne hlasování přes internet. Pro lidi bez internetu budou k dispozici počítače na radnici. Jak budou hlasovat ti, kteří se na úřad nemohou dostavit, nikdo neví. Jak se budou identifikovat lidé ze svých počítačů, také nikdo z radnice neprozradil.

Od března 2016 by se měly začít realizovat vybrané nápady. To znamená, že se začne vytvářet projektová dokumentace a budou vypisována výběrová řízení.

moje-stopa2-nahled

Na webu moje-stopa.cz mají být k vidění projekty, které byly prosazeny v zahraničí. Nachází se tam pouze jeden příklad obnovy volejbalového hřiště v Polsku.   

V projektu Moje stopa je plánováno pokračovat i v následujícím roce.

Co byste si přáli? 

Poslední nápověda k vymýšlení projektů se konala v základní škole Švehlova. Sešlo se patnáct zájemců, kteří dostali úřednickou nalévárnu. Co se může a nesmí, jakou roli hraje zadavatel a vůbec jak to udělat. Vyšlo najevo, že celá akce je vlastně jenom sběr nápadů s velmi nejistým výsledkem pro navrhovatele, zcela nekontrolovatelná z hlediska nákladů na realizaci a budoucího provozu a také bez věrohodného hlasování.

A co slíbený dětský koutek a malé občerstvení? Převažující důchodci ho evidentně nepotřebovali a k jídlu byly bramborové lupínky.

Místní občané představili své návrhy na zlepšení veřejného prostoru Prahy 10. Například:

  • nové vyasfaltování cesty
  • vybudování kruhového objezdu
  • postavení nádrží na vodu
  • změny silnice na pěší zónu 
moje-stopa3-nahled

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *