Vodní nádrž Slatina je letos nevhodná ke koupání. Voda je špinavá a na hladině plavou zbytky trávy, listí, kořínků a rákosí. Oproti minulým letům s nádherně čistou a teplou vodou je to obrovský rozdíl! Důvodem je právě probíhající revitalizace Hostavického potoka.

Letošek je tedy na Slatině pro plavce mrtvý, ale příští rok by mělo být zase všechno jako dříve.

Slatina: letos revitalizace, napřesrok koupání

Nádrž Slatina byla vyhloubená v bažinatých slatinách, kudy meandroval Hostavický potok. Rákosí, kořeny a vysoká vrstva bahna byly výborným přírodním filtrem na čištění jeho vody.  

Nádrž pro vodu z Dolních Měcholup 

Když se před třemi desítkami let zastavělo okolí paneláky a průmyslovými objekty v Dolních Měcholupech, bylo nutné rychle odtékající vodu z betonových a asfaltových ploch odvést. Proto byl Hostavický potok prohlouben a jeho koryto bylo vyskládané do geometrického tvaru pomocí velkých betonových tvárnic.

<%ZZ24_heureka_kolobezky%>

Jenže kvůli tomu se proud zrychlil a voda byla odváděna nejen ze sídlišť, ale také z okolních polí. Její objem pak už nepobralo koryto níže v Dolních Počernicích a Hostavicích. Proto byla v roce 1985 postavena vodní nádrž Slatina o ploše 11 hektarů. Několik desetiletí úspěšně zadržovala velkou vodu. 

Příroda se vrací do Hostavic

Letos přistoupilo hlavní město Praha a jeho firma Lesy hl.m. Prahy k revitalizaci. Vrací potok do přírodního stavu. Posledních tři sta metrů Hostavického potoka před Slatinou bylo zasypáno a tok je veden mělkými meandry vpravo od bývalého umělého koryta.

Přibyly mokřady a louže pro obojživelníky. Mezi nádrž a modelářské letiště byla vysázena nová alej. Ještě se pracuje na ornitologické vyhlídce a na závěr se budou kácet přerostlé stromy i křoví na břehu. V plánu je malá úprava cyklostezky, aby nebylo nutné jezdit po silnici, ale cyklisté budou frekventovanou komunikaci pouze křižovat.

Podívejte se na revitalizační projekt Slatina (PDF)

Na Slatině zůstává zachovaná cyklostezka pro kola, koloběžky, in-line, běh a procházky. Nadále se tu bude rybařit i koupat. Také letečtí modeláři zůstávají na svém místě.

Slatina: letos revitalizace, napřesrok koupání

Více o Slatině

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

5 potoků na kole

Štěrboholy: první jarní koloběžka

Podívejte se na přehled KOUP??NÍ V PRAZE

KOUP??NÍ.cz Rybník Slatina Dubeč

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *