svetlo-draty-noc

Informace sviští po internetu. Papírové noviny tomu těžko konkurují. ILUSTRAČNÍ FOTO: Hana Suchá

V březnu padlo na radnici rozhodnutí, že Noviny Prahy 10 projdou zásadní změnou. K tomuto prohlášení dotlačila koalici (ANO, ČSSD, ODS, KSČM, Zelení) opozice (Vlasta, TOP 09). Ukazuje se, že to jako občané nemůžeme brát vážně. Nebo jste od té doby zaznamenali nějakou změnu v plátku, který jednou za čas dostáváte zadarmo do poštovní schránky? My jsme si ničeho zásadního nevšimli.

V oznámení rady Prahy 10 tehdy stálo: „Noviny mají být čtivější, výraznější a přehlednější. Širší prostor dostanou zejména informace o službách pro občany, o kultuře a sociálních službách, o školách a školkách či o činnosti rady a zastupitelstva. Noviny mají být i nadále politicky nezávislé.“

Co se děje důležitého v Praze 10?

Ve skutečnosti v nich čteme stále stejné žvásty založené na tiskových zprávách hnutí ANO a jejích pomahačů. Ty obalují zprávičky o plánech na opravu kdejaké školky, kde se konala jaká slavnost placená radnicí, kdy se bude odvážet odpad, něco krimi a k tomu reklama.  

„Noviny vršovické radnice už téměř 12 let vydává společnost Strategic Consulting. Rozhodnutí změnit jejich koncept výsledek dlouhých debat, které se vedly už od ustavení současné koalice,“ uvádí tiskový mluvčí Prahy 10 Vít Novák. K tomu cituje starostku estébačku Radmilu Kleslovou (ANO): „Po lo??ských volbách jsme dokonce v rámci úspor uvažovali o tom, že vydávání novin ukončíme. V metropoli je totiž dost novin a časopisů, které přinášejí běžné zprávy o životě v městských částech, řada lidí si také potřebné informace zjišťuje na internetu. Po měsících debat v rámci koalice jsme se rozhodli pro zachování našeho měsíčníku.“

Jsou staří opravdu neschopní?

Důvodem mají být údajné požadavky starších občanů a snaha poskytnout prostor pro zviditelnění neziskových organizací působících v oblasti kultury a sociálních služeb. Tato argumentace je navlas stejná, jako když předchozí starosta Bohumil Zoufalík (vyhozený z ODS, dnes zastupitel za Nezávislé) lhal o požadavcích na referendum od jakýchsi občanů Prahy 10. Nikdo se nikdy nedozvěděl, co přesně občané požadovali a kdo to byl.

Pokud potřebují senioři vědět o světě okolo sebe, mohla by jim radnice třeba nakoupit a rozdat tablety, protože by to přišlo jistě levněji, než platit napsání, tisk a distribuci novin, ve kterých skoro nic není. Na druhou stranu chápeme, že politické proklamace by radnice těžko uplatnila někde jinde. Výjimkou jsou snad jen takové škváry, jak Parlamentní listy, Krajské listy, nebo třeba Pražský patriot.

Kdo a proč to čte?

Kromě redakce DESÍTKA.cz snaze o zlepšení Novin Prahy 10 nevěří nejen opozice, která začne vydávat stranický tisk Vlastní noviny, ale také ani sám vydavatel Strategic Consulting, který vydává souběžně téměř stejné noviny Naše Praha 10. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *