Zdálo se, že volbami skončil projekt na radnici za miliardu korun, ale opak je pravdou. Referendum, které svévolně rozředil a znejasnil tehdejší starosta Bohumil Zoufalík na troje volby (komunální a dvě kola senátních), skončilo fiaskem a minimální účastí voličů. Zároveň ovšem těsně před volbami zasáhla spravedlnost: tajemník úřadu městské části Martin Slavík musel přiznat, že organizátoři opravdového referenda mají pravdu a dodali dostatečný počet podpisů. Do té doby to veřejně zpochybňoval a dokonce podle rozhodnutí soudu i účelově odmítal.

Podle zákona mělo toto referendum o miliardové radnici projednat a automaticky vyhlásit nejbližší jednání zastupitelstva.

Tehdejší vedení radnice (ČSSD, ODS, KSČM, DPD, Zelení) mohlo nechat jednání až po volbách, ale zároveň ho chtělo uspořádat, protože se zrovna rvalo s magistrátem o velký kus žvance ze stadionu Bohemians, a chtělo si odsouhlasit výměnu parkoviště za stadion.

Další podraz Milana Richtera

Co s tím? Nejlepší podraz vymyslel bývalý starosta a tehdejší zastupitel Milan Richter (ODS). Jednání zastupitelstva nejprve odsouhlasilo nesmyslný postup ohledně Bohemky. Pak mělo přijít na řadu odsouhlasení referenda. Milan Richter požádal o přestávku. Během ní se z jednacího sálu nenápadně vytratilo mnoho zastupitelů, až nebylo zastupitelstvo usnášení schopné. Už se nevrátili a vyhlašovatelé referenda osiřeli. Byl to jasně kriminální čin s jasným záměrem.

Co teď bude dál? Buď koalice VLASTA spolu s TOP 09 ovládne vedení městské části Praha 10 (o tom se teď vedou politická jednání) a žádná nová radnice se stavět nebude, nebo bude referendum o radnici vážně vyhlášeno. „Občané chtějí rozhodnout o tak významné a drahé stavbě,“ poznamenává k tomu Renata Chmelová, která vede koalici Vlasta.

Hlasoval jsi? Možná nám zaplatíš pokutu!

Bývalé vedení radnice ovšem ještě teď seká drápy a zpětně se mstí občanům, kteří je nevolili. Tajemník úřadu městské části Martin Slavík zahajuje správní řízení s těmi, kteří neoprávněně podepsali listinu za vyhlášení referenda, a vyhrožuje pokutami ve výši 5000 korun. Přitom v naprosté většině případů šlo o omyly anebo nejasnosti. Úřednici sami přiznávají, v prvním případě se jednalo především o velmi staré lidi, kteří mají už z hlediska svého věku nárok na chybu, a ve druhém případě o nejasné vymezení Prahy 10 – hlasovat totiž mohli Strašničtí, Vršovičtí, Záběhličtí a Malešičtí, ale už ne třeba ze Štěrbohol.

„Všem takto postiženým nabízíme právní pomoci součinnost. Pokud budete potřebovat, ozvěte se nám!“ nabízí jedna z organizátorek referenda Ivana Mádrová ze spolku Útulné Strašnice. To všechno se děje přes dřívější prohlášení tajemníka Martina Slavíka, že nebude nikoho trestat. Můžete si ho poslechnout na videu z jednání zastupitelstva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *