Sledujte přímý přenos ze zasedání zastupitelstva Prahy 10. Starosta Bohumil Zoufalík (dříve ODS, dnes Nezávislí pro Prahu 10) ve spolupráci s tajemníkem úřadu chce zatočit s referendem o plánované stavbě nové radnice, které svými podpisy iniciovali místní občané a organizovala ho koalice Vlasta.

14:56 Renata Chmelová (Vlasta): Žádá o kontrolu práce úředníků, na což má právo. Pokud nenajde jejich chyby v přepočítávání hlasů, má v záloze připravené další nasbírané popisy. Pravé občanské referendum stále běží.

Návrh radnice na tři referenda s patnácti otázkami byl schválen. Znamená to, že záměr radních se podařil: Referendum o předražené radnici bude rozmělněno, občané nebudou přesně vědět, o čem hlasují, budou znechuceni a mnozí k volbám a referendu ani nepřijdou. Je to další krok, jak postavit drahou budovu za naše peníze.

Návrh TOP 09, aby se referendum konalo podle petice občanů, nebyl zastupitelstvem schválen.

14:34 Pavlína Hájková (TOP 09): Také si přisadí, že radnice podává zmatečné a nesrozumitelné návrhy.

14:33 Radek Lojda (TOP 09): Hádá se s Milan Richterem, kdo podává zmatečnější návrhy.

14:25 Milan Richter (bývalý starosta vyhozený z ODS): TOP 09 je řízeno Vlastou, a tak si zajděte za paní Chmelovou.

14:25 Pavlína Hájková (TOP 09): Jsme na Praze 10 a ne na pražském Magistrátu.

14:23 Ivan Vinš (místostarosta, dříve ODS): TOP 09 nic jiného nedělá, než že končí u soudu. Pro TOP 09 je podávání trestních oznámení denní chlebíček. Kdo s čím zachází, s tím také schází. Já nejsem na rozdíl vašeho Hudečka vyšetřovaný.

14:22 Antonín Weinert (ČSSD): Návrh bez termínu je nehlasovatelný. (Pozn. DESÍTKA.cz: Později ho TOP 09 dopl??uje.)

14:21 Michal Narovec (TOP 09): Je strašně jednoduché chytit vás, že nemluvíte pravdu. Skutečné otázky se většina zastupitelů Radím vám v dobré vůli, napřed si rozmyslete, co mluvíte na video a stenozáznam.

14:15 Pavlína Hájková (TOP 09) poukazuje na soudní rozhodnutí ohledně referendu v Milovicích, kde radnice úmyslně neumožnila širokou účast obyvatel. Pochybuje o dobrých úmyslech starosty. Proč stanovil referendum o radnici na 2. kolo senátních voleb? Naposledy se ho zúčastnilo 25 % občanů, kdežto komunálních voleb 41 %. TOP 09 Bude se bránit u soudu

14:14 Martin Slavík (tajemník úřadu Městské části Praha 10) jako nejvyšší státní úředník v Praze 10 hájí starostu a odpor utlouká paragrafy. Nakonec z něj vyleze, že při trochu dobré vůle lze uspořádat referendum v podstatě jakkoliv a kdekoliv.

Starosta Bohumil Zoufalík se neustále vyhýbá odpovědi na otázku, která visí ve vzduchu: kdo a kolik lidí požádalo o referenda k dalším jedenácti otázkám, které chce nechat schválit?

14:03 Michal Narovec (TOP 09): Předkládá návrh v souladu s původní peticí a žádá starostu, aby si ho osvojil. Připomíná, že svolání zastupitelstva o prázdninách se stalo za toto volební období poprvé. K Vinšovi: „Hodili jsme do vašeho návrhu vidle.“ K Cabrnochové: „Lže.“ K Zoufalíkovi: „Veřejný slib jste udělal vy, ale ostatní k ničemu nezavazuje. Hezký pokus.“

13:57 Kateřina Mekreki (Start Vršovice): Poukazuje na zmatené referendum starosty Zoufalíka. Referendum musí být podloženo reálnými hlasy občanů a to se ve starostových návrzích neodráží. Odhlasování balíčků referend je směšný předvolební pokus.

13:52 Renata Chmelová (Vlasta): Shrnuje, co se v minulých letech dělo s návrhy zákonů k radnici. Radní se nikdy nezajímali o názory občanů ani politické opozice. Potom najednou radnice vyhlašuje tři bizarní referenda se zavádějícími otázkami, o kterých nevíme, kolik občanů si je vůbec přálo. Jestli jde o názor 10 000 občanů v termínu komunálních voleb, tak vyhlašte samostatné jediné referendum s jasnými otázkami. Dle zákona je potřeba zajistit co největší účast občanů, a proto velké komunální téma má být projednáno v komunálních volbách

13:50 Bohumil Zoufalík (starosta): Žvaní o demokracii, referendu a zakecává, na co se ptal předřečník.

13:46 Jan Baše (občan): Připomíná, že první referendum zorganizovala občanská iniciativa, a teprve pak přišel starosta s mnoha dalšími otázkami. Žádá o počty lidí v anketě, dle které radnice navrhuje vlastní referendové otázky.

13:45 Martin Slavík (tajemník úřadu Městské části Praha 10) se brání, že prý nevymazává nic ve stenozáznamech z jednání zastupitelstva.

13:45 Bohumil Zoufalík (starosta): Starosta vymáznul paní Mádrovou ze svého facebookového profilu a doporučuje jí, ať si založí vlastní. Zřejmě zapomněl na to, že profil Mádrová už dlouho dobu patří mezi nejzajímavější v Praze 10.

13:40 Ivana Mádrová (organizátorka referenda): Nevěřím vlastním uším, že tady vždycky vládla pohoda. Přijdete s otázkami, které jsou naše, ale dáte je na termín 2. kola senátního voleb. Pohádky… čtyři roky sem chodíme a diskutujeme na různá témata, ale ani jednou jste je neodhlasovali. Je mi nepříjemné poslouchat, že občané vás obtěžují a že vás dokonce napadají. Obvi??ujete pana Kose, ale nakonec se z toho vyklube sousedská rvačka rodiny Novákových.

13:36 Pavel Mareš (KDU-ČSL): Kritizuje protitah radnice s patnácti otázkami ve třech termínech referend a podezírá starostu z podvodného jednání – možná si vymyslel další referendové otázky sám, anebo se jedná o jednotlivé dopisy, jejichž odesílatele nelze dohledat. Výsledek: Občané budou zmateni a nepřijdou volit. Je to střet zastupitelstva přímo s občany.

13:34 Bohumil Zoufalík (starosta): Za všechno prý může nedobrý stavební stav radnice. Politika s tím nemá co dělat.

13:21 Martin Slavík (tajemník úřadu Městské části Praha 10) ohlašuje výsledky kontroly všech podpisů v petici pro referendum: Referendum podepsalo 7707 právoplatných lidí a chybí tedy pár set popisů do 10 % všech obyvatel. Vyhrožuje, že s lidmi, kteří podepsali více archů (především ročníky 1920 až 1930), vyhlásí správní řízení. Zárove?? vyřadil podepsané lidi, kteří mají v občanském průkazu Prahu 10, ale spadají pod Prahu 11 nebo 15. Další vyřazení jsou kvůli tomu, že úředníci nepřečetli jejich jména.

13:20 Miroslav Kos (kandidát na senátor SNO) navrhuje odvolat starostu pro nekompetentnost a manažerské selhání v souvislosti s referendem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *