Záběhlice sídliště

Plánovaný prodej domu či bytu je obvykle záležitost na měsíce a někdy i na léta. Začíná se nabídkou a inzercí, pokračuje prohlídkami zájemců o koupi, jednáním právníků nebo realitních makléřů, komplikovaným smlouváním, placením a teprve po dlouhé době dorazí peníze od kupce k prodávajícímu. Jenže jsou situace, kdy je potřeba byt nebo třeba činžovní dům prodat rychle. Řešením může být výkup nemovitostí za hotové.

Stavební a realitní firma Petr Moucha v Praze odkupuje byty za hotové, vykupuje celé činžovní domy a nakupuje půdní prostory pro účely bytových vestaveb pod střechu.

Komu se její služby mohou hodit? Lidé, kteří potřebují prodat nemovitost rychle a za hotové, se rychle musejí vypořádat s řešením finanční tísně. Buď mají své investice jinde, třeba staví další dům, nebo se jim naskytne investiční příležitost, o kterou nechtějí přijít, ale také jim může hrozit exekuce, případně musejí ihned splatit dluhy.

Výkup bytů za hotové

Ceny bytů v Praze jsou při dlouhodobých a plánovaných prodejích inzerovány za vysoké ceny, které během jednání klesají až o desítky procent. Proto se podle nich nelze úplně přesně orientovat ani při rychlých odkupech za hotové.

Dohodnutá cena by ovšem samozřejmě měla odrážet velikost a stav bytu, jeho umístění a také okolí – důležitá kritéria pro nakupující jsou například slušní sousedé, životní prostředí, služby v místě, ale třeba také kvalita nemovitosti i domů v jejím okolí. Podstatný je také územní plán, kterým obec reguluje výstavbu do budoucna, a případně různé záruky, dluhy, zástavy a břemena, které s nemovitostí souvisí.

„V rámci výkupu bytu s ohledem na naší hlavní činnost ve stavebnictví preferujeme byty vybydlené nebo před rekonstrukcí,“ uvádí majitel společnosti Petr Moucha.

Výkup domů za hotové

Vlastnictví činžovního domu s sebou nese mnoho povinností a finančních nákladů, které někdy přerostou vlastníkům přes hlavu. Při tom třeba nemají dostatek solidních nájemců nebytových prostorů ani spolehlivých nájemníků v bytech.

Prodej celého domu proto může být rychlým řešením problému. Prodávající se rázem zbaví časově náročného pronajímání, oprav a služeb a v neposlední řadě i nepříjemného vymáhání nájemného. Cena domu závisí stejně jako u bytu na mnoha faktorech. Protože jde o velkou a dlouhodobou investici, důležitost nabývá pečlivé studium územního plánu, a z krátkodobého hlediska také bonita stávajících nájemníků a nutnost okamžitých oprav.

Odkup půdních prostorů

Prodej půdních prostor v Praze mívá poněkud jiné motivy, než prodej bytů a domů. Díky tomu se zhodnotí celý dům, je možno počítat s opravou střechy a zateplením budovy odshora. Z nevyužitých prostorů pod střechou, na které nemá majitel domu dost peněz, lze totiž vybudovat nové byty.

Nejčastěji dochází na krov, laťování, pojistnou hydroizolaci, klempířské prvky, střešní krytinu a zateplení. Smlouva o odprodeji půdy může obsahovat mnohá další ujednání, jako je například podíl na rekonstrukci výtahu, celkovém zateplení nebo opláštění budovy, vymalování společných prostor a další. Oprava střechy a případně dalších stávajících prostorů probíhá souběžně s výstavbou půdních bytů a jsou po dokončení také společně kolaudovány.

Prostory pod střechou prodávají nejen majitelé činžovních domů, avšak i bytová družstva nebo společenství vlastníků bytových jednotek. V prvním případě je to jednodušší, ale pokud se družstva či společenství řídí zdravým rozumem a současně striktně dodržují vlastní stanovy, je i odkup od nich výhodný pro obě strany.

Jak prodej / výkup probíhá?

Firma vyšle svého realitního odborníka, který odkup domu či bytu předjedná a vyjasní prodávajícímu následující postup. Tento specialista poté zajistí odhad tržní ceny. Odhad si může nechat udělat i prodávající. Něco ho to ovšem bude stát.

Veškerou administrativu vyřizuje kupující firma. Má s tím zkušenosti a dokáže v tomto ohledu pracovat rychle a efektivně.

Poté se dohodne cena a podepíše kupní smlouva. Záruka vyplacení peněz je zajištěna notářskou nebo advokátní úschovou peněz až do doby, než je příslušná nemovitost přepsána na katastru nemovitostí. Je to stejné jako při jakémkoliv jiném prodeji nemovitosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *