Kdysi moderní a výstavný areál Cíl se mění na pajzl. Pomalu, ale jistě se z tohoto obchodního centra vytrácí solidní podniky a zůstává jen supermarket Albert a několik dalších provozoven. Restaurace a kavárny se mění na zakouřené hospody.

Pamětníci vzpomínají na atraktivní kruhovou restauraci v samostatném objektu vedle knihovny a kruhovou kavárnu v prvním patře vedle obchodů. Kde je jim konec. Restaurace se nejprve změnila na prodejnu koberců a teď je to vietnamská hrabárna s levným oblečením a obuví.

Kavárna se převtělila na dlouhá léta do solidní pizzerie, potom do špatné pizzerie a nakonec do zakouřené hospody se špatným a drahým jídlem. Po zásluze byla v nedávných dnech zavřená, protože tam už nikdo nechodil.

U Wolise, hospoda v původní kruhové pizzerii. FOTO: Kuba Turek

Podobný osud potkal kavárnu pod střechou nákupní galerie. Architektonicky zajímavě vyřešená vestavba do vstupní haly ve tvaru lodě hostila dobou kavárnu s dortíky a chlebíčky. Vloni zmizely dortíky, potom mizeli hosté a teď začala kavárna čepovat pivo. Okamžitě se změnila klientela a z noblesní kavárny se stal zakouřený nepříjemný bufet.

Pod kavárnou byla letos zřízena vinárna, ale ta už je také zavřená. Pilo se v ní málo vína.

Ruský obchod na galerii v Cíli. FOTO: Kuba Turek

V patře nákupní galerie je prokletý kout, kde se už několikrát snažily přežít lahůdky s jídelními stolky, ale vždy zkrachovaly. Teď je tam čínské občerstvení, ale nikdy jsme tam neviděli nikoho jíst.

Podobně je na tom malý bufet u autobusové zastávky vedle novinového stánku. Původně čistý a příjemný bufík na stojáka s levnými saláty a sladkým pečivem obsadily existence podobající se bezdomovcům, sortiment se změnil na pivo, uzeniny a připálené bramboráky a nakonec byl uzavřen. Teď je tam čínská jídelnička, ale málokdy někoho vidíme uvnitř, ačkoliv je umístěna na velmi frekventovaném místě.

Nepříjemný dojem zmaru dokresluje ošuntělý karavan s pečivem zaparkovaný u hlavního vchodu do nákupní galerie Cíl, vyložené ubrusy a povlečení na improvizovaném pultu pod širým nebem tamtéž a k tomu rozbité chodníky v okolí.

Zobrazit místo Restaurace Praha 10 na větší mapě

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *