holubi-trojmezi2010Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, každý den řeší několik případů nalezených ptačích mláďat. Údajně prý padají z hnízda. Není tomu tak – učí se létat a lidskou pomoc k tomu vůbec nepotřebují!

Lidé neustále volají, že našli „opuštěná“ mláďata sojek, strak, kavek, kosů či sýkorek ať jim jedeme pomoci. Je to zbytečné.

Ptáčata mnoha druhů, ještě nelétavá, s dorůstajícím opeřením vyskakují z hnízd. To je normální přírodní proces. Rodiče je dokrmují v okolních větvích i na zemi.

Většinou k nim není třeba volat ochránce přírody a nejlépe takovým ptáčatům pomůžete, když je necháte na místě. Samozřejmě pokud takové ptáče neposkakuje zrovna po silnici. V takové případě může nálezce odnést ptáčka na nedaleké bezpečnější místo. Ale jen do vzdálenosti několika metrů, aby rodiče dokázali mládě nalézt. Lze je také posadit na větev nejbližšího stromu. U ptáčat, na rozdíl od mláďat savců, nehrozí, že by se jich rodiče po dotyku člověkem báli a opustili je. Ptáci se totiž neorientují čichem.

Bohužel poměrně časté jsou případy, kdy lidé bez předchozího zavolání ptáče seberou a odnesou pryč. Pak už je velmi obtížné ho vrátit zpět rodičům.

Musí být předáno do záchranné stanice, kde zbytečně zabírá místo potřebnějším pacientům, a také čas, peníze a energii ochránců přírody. Proto všem, kteří naleznou volně žijícího živočichy a chtějí mu pomoci, důrazně doporučujeme ze všeho nejdříve zavolat ochráncům přírody na telefonní číslo 774 155 155 a poradit se s odborníky.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá handicapovaným volně žijícím zvířatům a jejich nálezcům už téměř dva roky. Za tu dobu jsme přijali do péče více než 600 zvířat a telefonicky rozdali tisíce rad.

Prosíme, podpořte záchranu zraněných a jinak postižených volně žijících živočichů v Praze. Svůj dar můžete poslat na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi č. 33 55 33 22 / 0800, var. symbol platby: 1111.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *