Zaostřeno na Desítku (srpen 2014)

zaostreno10-logo

Právě začíná zasedání zastupitelstva Prahy 10, které by mělo podle zákona rozhodnout o znění otázky pro referendum o budově radnice. Organizátoři nasbírali dostatečný počet podpisů na jeho vyvolání a chtějí nechat občany rozhodnout, zda se bude stavět nová budova radnice podle přání radních, nebo se opraví stará radnice, a v každém případě zda má být stanoven finanční limit.

Zastupitelstvo 13. 8. a referendum

Jak dopadne poctivé občanské referendum? Bude naředěné nějakým rychlokvašeným?

Ve středu 13. srpna se ve 13:00 sejde 36 žen a mužů, zastupitelů nás občanů MČ Praha 10. Budou rozhodovat o referendu – nevíme sice, jakém, ale můžeme jen doufat, že naši zástupci rozhodnou moudře. Hlas 9641 občanů říkající STOP miliardové radnici Prahy 10 zavazuje, referendum o radnici musí být vyhlášeno. Ovšem bude to s komunálními volbami, které se na rozdíl od senátních přesně kryjí s obvodem Prahy 10? Nabízí se to, ale na Desítce si nikdo nemůže být ničím jist. Přijďme se našich zastupitelů zeptat dřív, než nás jejich rozhodnutí přiměje vstoupit do politiky tak jako bývalé aktivní občany z nám velmi sympatické Koalice Vlasta. Jednání zastupitelstva na Praze 10 zpřístupňujeme v archivu na YouTube ZaostrenoNa10, v průběhu jednání můžete sledovat online stream (bohužel občas nejzajímavější okamžiky přeruší výpadek). Každý občan či vlastník nemovitosti z P10 může vystoupit ke každému bodu jednání.

Je to jedinečné zastupitelstvo s jediným věcným bodem programu! I tak ale nebylo možné zveřejnit podklady. Proč nesmí veřejnost ani tušit, jakého referenda se bude rozhodování týkat? (Takto zní návrh usnesení.)
 

Pro zajímavost: Jak probíhal sběr podpisů občanského referenda? 

Podpisy sbíralo bezmála 50 dobrovolníků devět týdnů od 25. dubna do 31. července. Při akci, jejímž hlavním cílem je zachránit občanům Prahy 10 jejich peníze a zabránit nehospodárnému utrácení odcházející politické garnitury, vzniklo 20 podpisových a sběrných míst.

„Občanská společnost v Praze 10 se mocně probudila,“ komentují společnou snahu občanů a dvou politických uskupení Radek Lojda (opoziční zastupitel TOP 09) a Renata Chmelová (kandidátka na starostku Prahy 10 za VLASTA – koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL a LES). 

A jak jejich předávání? Archy mezi chlebíčky a Tomáš Hrdlička

Poměrně humorné ovšem bylo hlavně samotné předání archů: „Bylo to poprvé i pro úřad a tak nakonec z podatelny zavolali úřednici z kontrolního oddělení, která přepočítala všech 1468 podpisových archů, takže jsme si tam chvíli počkali. Nechtěli jsme totiž potvrzení „převzali jsme 2 balíky papírů“,“ říká Renata Chmelová z koalice VLASTA a dodává: „Přepočítávalo se v kantýně. Proč, to netuším.“

Jakmile tito poslové lidové vůle opustili úřad, byl spatřen Tomáš Hrdlička, bývalý zdejší radní za ODS a současný médii propíraný kmotr, jak vstupuje do budovy radnice. Bílý mercedes, kterým podle svědků přijel, prý parkoval na místě vyhrazeném pracovníkům úřadu.

O Tomáši Hrdličkovi (a B. Zoufalíkovi) se píše i ve velmi podařeném článku Kmotrovské vějičky pro volební Prahu od J. Leschtiny. 
 

Co škola na Strašnické? Ožije? A co bývalé tržiště?

Po dekádě chátrání a devastace začala radnice s opravou secesní školy u metra Strašnická. Zatím je nahozená podezdívka, nikde nejsou k nalezení informace o rozsahu prací ani termínu. Přilehlé někdejší tržiště bylo srovnáno se zemí a už léta zeje prázdnotou. Dozvíme se na zastupitelstvu víc? Zatím nám zbývá jen tato tisková zpráva, která zmiňuje zpracovávání studie na její rekonstrukci. A kontext absurdního zahození možnosti řešit oblast Strašnické komplexně, s pomocí urbanistické koncepce.

Koalice VLASTA nominuje lékárníka Lubomíra Chudobu

Pan Chudoba chce udělat pořádek v receptech a zpřístupnit zákony pro nemajetné. Chce se podílet i na řešení lokálních témat Prahy 10 a pevně počítá s tím, že by se jako senátor aktivně účastnil i zasedání zastupitelstva Prahy 10, což zákon umož�?uje. Životopis pana Chudoby, který je toho času předsedou České lékárnické komory, naleznete zde. V tomto rozhovoru říká, že pokud bude zvolen, rezignuje na tuto svou současnou pozici.
 
Ve výše zmíněném článku Kmotrovské vějičky pro volební Prahu se J. Leschtina věnuje komunálním volbám, ovšem dobře vybírat musíme i při těch senátních. 

Pestrý podchod u metra Strašnická

V podchodu vedoucím od metra Strašnická směrem ke Gutovce od července do září probíhá akce „Podchod v barvě“. Můžete se snadno přidat a namalovat kus podchodu barvou podle vlastního výběru (vše potřebné k zapůjčení v tamní pizzerii). Bližší informace o projektu, stejně jako termíny dílen s barvami, najdete přímo na stěně podchodu nebo na adrese info@strasnice.org.

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.