Zaostřeno na Desítku (leden 2014)

zaostreno10-logo

V lednovém vydání zpravodaje si přečtěte, že tak jako vy štědře pořizujete dárky svým blízkým, nešetří na sobě ani naše městská část (prozatím 2 miliony dala za oslavu koupě vily Karla Čapka). Ať máme spolu s našimi politiky stále co slavit!

Text: Olga Richterová obcaneprahy10@gmail.com WWW: www.zaostrenona10.cz

Budoucnost vily Karla Čapka: 16. 1. od 18:00

16.1. startuje první diskuzní čtvrtek iniciativy Společně pro Desítku - věnovaný bude budoucnosti vily Karla Čapka a diskutovat bude ing. arch. Zdeněk Lukeš, specialista na pražské vily, ředitel Památníku národního písemnictví Mgr. Zdeněk Freisleben a doufáme, že i zástupci městské části. Jaká je vize pro provozování objektu a jaká má být úloha obcí při spravování kulturního dědictví? Přijďte si diskuzi poslechnout, nebo se do ní zapojit i vy! Třetí čtvrtek v únoru, 20. 2., naváže diskuze o rozpočtu, 20. 3. pak o urbanismu v naší Desítce.
 

Zastupitelstvo 16. 12. 2013

Program zastupitelstva byl k dispozici zde. Co zajímavého se ale mělo projednávat? Předem jsme nevěděli, protože (na rozdíl např. od magistrátu či Prahy 11) nemáme k dispozici podkladové materiály. O to napínavější byl průběh samotného jednání – v klasickém rámci:

1) Známý program se doplní o nějaký ten bod navržený radou, jakékoliv návrhy opozice nebo občanů jsou přerušovány, bagatelizovány a výsledně do programu nezařazeny. Všechny body se schválí tak, jak byly navrženy.

2) Občané, kteří nemají k dispozici žádné podklady k projednávaným bodům, i když na jiných Prahách je to běžné, vystupují v diskusi jako první, aby pak zastupitelé měli vůbec na co reagovat. Na vznesené otázky se zásadně neodpovídá jinak, než písemně do 30 dnů. Kupodivu  jediný pan Pistora, „kolega z hnutí ANO“, jak jej několikrát nazval starosta Zoufalík (exODS, nyní nezávislý lídr Hlavu vzhůru a za koho bude dál se nechme překvapit), se odpovědí na své otázky dočkal po obou svých vystoupeních.
 
 1. Naprostou většinu bodů uvádí starosta nebo místostarostové popř. radní, ale občas nějaký bod uvede odborný zaměstnanec: komunitní plánování sociálních služeb a Key Investments vždy, nyní výjimečně i informaci o průběhu soudního sporu o 380 tisíc Kč nebo rozpočtové změny v  Centru sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP). Není však zřejmé, proč např. před schválením rozpočtového provizoria nemůže příslušný odborný zaměstnanec vysvětlit, co přesně to znamená.
 

Hlavní fakta

Od konce září přinášíme na Facebooku či webu Zaostřeno každé úterý článek nebo komentář k aktuálnímu dění v naší obci – zde je výběr z článku k zastupitelstvu:
 • Zastupitelé koupili od restituentů pozemky ve Strašnicích za 55 milionů (bez toho, aby se občané dozvěděli, o jaké pozemky jde a jaké s nimi má Praha 10 záměry).
 • Prodá se dalších 94 volných bytů a několik volných nebytových prostor a budou se privatizovat další 3 domy. Co si myslíte o elektronických aukcích - je Praha 10 největší realitka v Praze?
 • Máme staronové přísedící Obvodního soudu Praha 10, jejichž jména nebyla ani přečtena.
 • Budeme pokračovat v plánování sociálních služeb a plnit stanovených 15 priorit.
 • Několik prvních týdnů v roce 2014 budeme hospodařit podle rozpočtového provizoria.
 • TOP 09 má projekt na rekonstrukci Vlasty (současného sídla radnice); minimální variantu za 300 milionů Kč, velkorysou za 620 milionů Kč. Podobnou studii nebyla přitom Rada schopna předložit téměř 2 roky.
 • Videu školáků věnovali zastupitelé 15 minut, zato rozpočtové provizorium schválili za 3 minuty. Úplně na konci tohoto newsletteru naleznete stručný přehled, jak dlouho co trvalo schválit. 

Extrémně zajímavá fakta

Nový šéf Praha 10 - Majetková a.s. při interpelaci

Holding Praha 10 Majetková, a.s., ve kterém čtyři ze šesti firem nic nedělají, má po dvou letech nového ředitele – Tomáše Vacka bývalého šéfa Obecního domu (Česká pozice si o něm nemyslí mnoho dobrého) – a pouští se do nových aktivit. Dokud se opoziční zastupitelé nezačali ptát, jakým způsobem byl vybírán a proč nebyl představen (video zde), seděl tiše jako pěna. Den po zastupitelstvu pak v LN vyšel článek informující, že Obecní dům bude žalovat své bývalé šéfy do konce roku…
A co na to Karel Čapek? „Velmi lehko se řekne, že společnost je špatná; ale běžte tam hledat zásadně špatné lidi.“


Vystoupení občanů k rezignaci na členství v komisi pro novou radnici

V minulosti se občanská sdružení hlasitě ptala, proč je architektonická soutěž vyhlášena jen na obrovské polyfunkční centrum. Podařilo se ledacos změnit – přehled zdeJenže nepochopitelné rozhodnutí ze zářijového zastupitelstva vedlo až k rezignaci nominovaných občanů z „Komise pro novou radnici“. Zaostřeno na 10 tuto situaci v září komentovalo v tiskové zprávě. Otevřený dopis bývalého mediátora Komise k důvodům rezignace naleznete zde.
Jak ale vypadalo projednávání rezignace na zastupitelstvu? NIJAK. Na snahu občanů, kteří 
navrhovali projednání důvodů rezignace na členství v Komisi pro sídlo radnice, v níž se měli podílet na přípravě podkladů, bylo odezvou  mlčení. 
Opoziční zastupitelé (TOP09) dále navrhli odvolání místostarostky Ivany Cabrnochové (SZ) z funkce předsedkyně Komise pro sídlo radnice z důvodu závažných porušení jednacího řádu Komise, kterýžto bod zastupitelstvo taktéž odmítlo projednat, zato schválilo, že do Komise doplní jiné občany (neznámo, jak vybrané). Podívejte se na videozáznam. Zdůvodnění, proč nominovaní občané téměř po roce rezignovali na členství v Komisi, naleznete zde.
 
A co na to Karel Čapek? „Vím, že se vyskytují v politice větší idealisté a lepší lidé; bohužel také vím, že právě proto bývají zpravidla tragicky izolováni.“ 
 

Stupně viditelnosti jednotlivých zastupitelů

 • starosta Zoufalík (exODS) z titulu své funkce uvádí většinu bodů a pomalu se začíná i zapojovat do diskuse,
 • první místostarosta Novák (ČSSD), místostarostka Cabrnochová (SZ), radní Vozobule (Desítka pro domácí) popř. Kleslová (zatím ČSSD, v budoucnu tato bývalá příslušnice komunistické rozvědky možná změní dres na ANO?) uvádí přidělené body, do diskuse prakticky nezasahují, ostatní členové Rady téměř nevystupují,
 • místostarosta Richter se zapojuje do diskuse téměř ke každému bodu, tentokrát neinterpeluje občanku, ale žádá písemnou odpověď po kolegovi
 • zastupitelé Šťastný (exODS), Vinš, (exODS)  Weinert (ČSSD), Čunátová (KSČM), Hájková, Narovec, Šnajdr (všichni TOP09) a nepravidelně pár dalších si najde bod nebo i body, ke kterým mají co říci (asi je to reakce na blížící se volby, ale jindy téměř přeskakovaný bod Dotazy a informace členů zastupitelstva se na tomto zastupitelstvu díky aktivitě zastupitelů za TOP09 protáhl na nečekaných 28 minut – značný podíl na tom ovšem má i nový ředitel Praha 10 – Majetková a.s. Tomáš Vacek, viz výše)
 • ostatní zastupitelé (asi 20) do diskuse nikdy nezasahují: už už se zdálo, že snad i uslyšíme pana Aleše Polaneckého (ODS), ale tlačítko omylem zmáčkl jeho diář.
Pokud si chcete udělat vlastní obrázek, velmi doporučujeme, ať si pustíte bod Různé:

Nenechte si ujít, když závěrem zastupitel I. Vinš (exODS, náš reprezentat na Magistrátu hlavního města Prahy) připomíná zase to, že demokracie není kolektivní dílo, ale možnost jednou za čtyři roky někomu hodit hlas. Je také dobré vědět, že M. Moravec, kterého ve svém vystoupení I. Vinš kritizuje, už na vystoupení nemůže dle jednacího řádu nijak reagovat.

Přijdete příště taky? Má to smysl!

 

Připojte se k vizi Zaostřeno na Desítku – ke snu pro rok 2014!

http://zaostrenona10.cz/?page=vize

A jak se můžete připojit? Různě, vítáno by bylo i finančně přes Darujme.cz! Líbí se vám práce Zaostřeno? Darovací smlouvu pro da?ové odpočty rádi obratem vystavíme.

 

K výše zmíněnému pozvání na polévku od mistrů kuchařů: přijdete zítra, 24. 12., v 11:00 před obchodní dům Eden? Z sms zaslané v rámci programu ÚMČ informuje“ vyjímáme: „bude nalévat přímo náš starosta, a to až do snězení všech navařených zásob.“ ?ekněte také všem potřebným ve vašem okolí; a koho by mohl zajímat, tomu přepošlete tento vánoční občanský  zpravodaj!

Hodně radosti z toho, že jsme doma na Praze 10 či v jiných městských částech za Zaostřeno na Desítku přeje

Olga Richterová (shoda jmen je náhodná) a redakční tým Zaostřeno, 23. 12. 2013

PS: Minulá vydání newsletteru naleznete zde
PPS: Líbí se vám, co děláme? Podpořte nás! Transparentní účet zde.
 
Like Vánoční nadělení na Praze 10: prosincové zastupitelstvo a diskuze o budoucnosti vily Karla Čapka 16. 1. 2014 on Facebook
 

Příloha: O ČEM P?ESNĚ SE 16.12. ROZHODOVALO NA PRAZE 10 A JAKÝ ČAS BYL DANÉMU BODU NEBO BODŮM VĚNOVANÝ?

0) doplnění nových členů za občany a odvolání předsedkyně + projednání rezignace občanů (což obojí neprošlo) do Komise pro novou radnici (9 minut)
 
 1. film dětí ze základní školy (15 minut)

 1. komunitní plán sociálních služeb (29 minut)

 1. dotace pro sportovce (11 minut)

 1. Město stromů (10 min)

 1. Projekt Příběhy našich sousedů (5 minut)

 1. koupě pozemků od restituentů ve Strašnicích za 55 milionů (13 minut)

 1. přísedící u Obvodního soudu – přečtením jmen se nikdo nezdržoval (3 minuty)

 1. rozpočtové provizorium 3 minuty

 1. prodej 94 volných bytů v elektronických aukcích (2 minuty)

 1. privatizační změny 9 bodů za (7 minut)

 1. elektronické aukce (5 minut)

 1. prodej nebytových jednotek (1 minuta)

 1. pohledávka 380 tisíc (5 minut)

 1. nevyslovení souhlasu k odsvěření školy (26 min)


18–20) 4 příspěvkové organizace – (7 minut)
 

 1. Nabytí pozemků (2 minuty)

 1. Zámeček rekonstrukce (19 minut)

 1. Key Investments (13 minut)

 1. Dotazy zastupitelů (28 minut)

 1. Různé – vystoupení občanů (26 minut)

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.