Zaostřeno na Desítku (červenec 2012)

zaostreno10-logo

Červencové vydání newsletteru ZAOST?ENO NA DESÍTKU zaznamenává změny na radnici v souvislosti se zašantročenými stovkami milionů korun občanů Prahy 10. Radní je investovali do nedůvěryhodné firmy Key Investments.

Redakce zjistila, že poslanci ODS Boris Šťastný a Jan Florian, kteří jsou v tomto obvodě zvoleni, nejsou k zastižení ve své strašnické kanceláři. Vypisuje proto soutěž o fotografii živého poslance nebo jeho asistenta v Mrštíkově ulici.

Všímá si také, že zelenému Trojmezí zase hrozí zástavba bez ohledu na fakt, že místostarostkou se stala Ivana Cabrnochová ze Strany Zelených.

Text: Olga Richterová obcaneprahy10@gmail.com WWW: www.zaostrenona10.cz

Další jednání zastupitelstva se bude konat v září. Stenozáznam z posledního jednání, které se konalo 25.6., najdete zde.
Došlo na něm k překvapivým změnám ve složení Rady Městské části:
 • Kvůli Key Investments odstoupil A. Weinert (ČSSD) a V. Lipovský (ODS), který podle České pozicepouze podepisoval smlouvy, které mu připravoval Antonín „Tony“ Weinert ".
 • Novou místostarostkou pro územní rozvoj se stala I. Cabrnochová (SZ), dalším členem Rady se stal Petr Vozobule (DPD).
 • Více v tomto článku popisujícím, jak rychle se dotyční museli rozhodnout - poté, co je už téměř rok známo, o kolik milionů jsme přišli (shrnutí kauzy Key Investments zde). Další otázkou zůstává, proč zodpovědnost nevyvodili další členové Rady, kteří investici schvalovali.
Dále na zastupitelstvu padly dotazy týkající se míst ve školkách či třeba zveřej?ování podkladů (tisků) na zastupitelstvo občanům (bez nich je šance porozumět projednávanému nulová). „Logika velí, aby tyto materiály na internetu byly, a my se o to budeme snažit," přislíbil starosta, současně ale projevil obavu směřovanou k tazatelce: „Byl bych proto nerad,(…) že když tyto materiály uveřejníme a následně dostaneme od úřadu pokutu, vy tu budete úplně stejně u mikrofonu hřímat, jací jsme to zločinci, protože jsme dostali pokutu." Za zveřej?ování tisků k jednáním zastupitelstva však dosud podle našich informací nikdo pokutu nedostal, ani pražský magistrát, jímž se navrhujeme inspirovat. Pevně doufáme, že radnice  svému slibu dostojí – pak nebude třeba ani klást prosté opakované dotazy na toto téma, natož „hřímat“.
 • Body 13/1–13/83 pojednávaly prodej 995 bytů, příjem se předpokládá 790 milion Kč. Šlo o  naprosto formální jednání, občané jen poslouchali „Pro 26, nikdo proti, 1 se zdržel." Třiaosmdesátkrát. Komentář předsedajícího: „To je jak u soustruhu, normálně."
 • V rámci projednávání bodu 28 upozornil občan, že cena za pozemek, znaleckým posudkem stanovena na 24,407 milionů korun, je dvojnásobná vzhledem k cenové mapě dané lokality.  Na to reagoval zastupitel Vinš: „Ale pánové, jsme schopní někde jinde na P 10 sehnat pozemek za tuhle cenu?" Logicky následovala otázka, zda se o to městská část vůbec pokoušela. Místostarosta Zoufalík na to: „Rok jsme se o to pokoušeli. Je to jako nahej nebo za vozem." Víte někdo, co toto rčení v dané souvislosti může znamenat?

  Chcete zabránit kácení stoleté lípy v Mrštíkově?
  Ač je radnice pevně rozhodnutá ustoupit developerovi a kácení lípy v Mrštíkově povolit, i občané Strašnic mají právo na příznivé životní prostředí. Každého vzrostlého stromu je ve městě škoda, a tenhle ušetřili i komunisté při výstavbě metra.  Připravuje se petice k návrhu vyhlášení nádherné vzrostlé lípy na pozemku č. 997/4 v Mrštíkově ulici v Praze 10-Strašnicích Památným stromem České republiky a může s ní pomoci každý z nás: pište na petice@soukroma.cz

  Spatřili jste někdy v Mrštíkově živého poslance?
  Ač má v dané ulici již od zimy kancelář B. Šťastný a J. Florián (oba ODS), v lukrativních prostorách naproti metru Strašnická se nevyskytují. Na veřejný dotaz žádající o schůzku v místě, které využívají, aby byli co nejblíže občanům, J. Florián po měsíci a půl mlčení navrhl schůzku v poslanecké sněmovně a termín stanovil na druhý den. Dovolujeme si proto vyhlásit soutěž o hodnotné ceny: zkuste v kanceláři zastihnout byť i jen poslaneckého asistenta a vyfoťte ho, abychom ho poznali, až půjdeme kolem nudných oken, kde by mohla být cukrárna či kavárna – nebo by se tam jen nemusely dít věci popisované na této fotografii.

  Po dvou letech opět ožije Ďolíček, zato z Edenu se stal Tunýlek
  5.8. se od 17:00 utká Bohemka proti Střížkovu (fanouškovská stránka zde), zastávka tramvaje se tam stále ještě jmenuje Oblouková.
  To nový stadion Eden se bude přejmenovávat (vzhledem k ukončení smlouvy se Synotem), své návrhy do diskuze přičinil i István Léko. Zcela čerstvá je zpráva o novém majiteli Edenu, V. Slavíčkovi.

  Kompostování ve městě, hojně i na Desítce
  Zajímá vás, jak svůj bioodpad (šlupky od zeleniny, papírové kapesníky, pytlíky od čaje, drcené skořápky, podestýlku zpod křečka… ) proměnit v zeminu? Na Desítce je takzvaných komunitních kompostérů několik, píše se o nich i v tomto článku. Více také na www.kompostuj.cz.

  TROJMEZÍ – největší zelené ploše na Praze 10 opět hrozí zástavba!
  Lokalita Trojmezí se nachází v chráněném území přírodním parku Hostivař – Záběhlice. Politici před volbami slíbili občanům Prahy 10, že Trojmezí zůstane zelené. Primátor Prahy Bohuslav Svoboda slíbil Pražanům, že pokud se změní územní plán v Trojmezí, tak odstoupí. Starosta naší MČ Milan Richter nám slíbil podporu pro vybudování parku.  Ale uběhl jen rok a čtvrt od zastavení změny územního plánu, která by toto chráněné území, a už další developer přišel s návrhem ho zase zastavět - více k aktuálnímu dění zde.
  Koalice občanských sdružení Trojmezí, která více než 7 let chrání tuto lokalitu před zástavbou, opět připomíná politikům jejich sliby a hájí veřejný zájem. Podpořit zachování chráněné zeleně v Trojmezí nově můžeme i odesláním dárcovské SMS ve tvaru: DMS TROJMEZI na číslo 87 777.
    
  Kulturní a společenské akce pořádané pro sousedy z Prahy 10:
  Nejdřív ohlédnutí nazpět: fotografie ze Svatojánské noci, kterou pro P 10 a P 2 připravilo sdružení START Vršovice, naleznete po srolování dolů zde.

  V kavárně café V lese (Krymská 12) doporučujeme v druhé polovině července:
  • 24.7. od 20:00 Bagnobox /Instrumentální duo (elektrická kytara a bicí)./
  • 26.7. od 20:00 kapela Síla - netradiční nástrojové obsazení (violoncello, saxofon, akordeon či klarinet, rybobicí a velmi specifický hlasový projev
   zpěvačky Runy Jiřiček)
   27.7. od 20:00 Palindromes /Mladá indie-rocková kapela s francouzským frontmanem! /
   V Trmalově vile (Vilová 11) se děje toto:
  26.7. osobitý výtvarný workshop  v Galerii MU
  Nově otevřená Galerie MU (Krymská 29) je dalším prostorem setkávání: 26.7. od 16: 00 tam můžeme zajít na výtvarný workshop Poznejte svého souseda: Pan Tonda pracoval jako účetní a  protože je to velmi citlivý a všeznalý člověk, který rád experimentuje,  vytvořil svou speciální osobitou výtvarnou techniku, se kterou vytváří zázraky. Všechno k tomu máme v Mu, nic nepotřebujete. Vhodné i pro děti. Vstupné dobrovolné.

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.