Výjimečný koncert v Rudolfinu: Grieg a Dvořák

griegedvard

Edvard Grieg a jeho žena Nina Grieg v roce 1906.

Koncert vážné hudby, který by vám neměl ujít, se koná 16. listopadu v Rudolfinu. Americký klavírista ukrajinského původu Stanislav Khristenko s Moravskou filharmonií Olomouc zahraje dva nejslavnější opusy titánů klasické hudby Antonína Dvořáka a Edvarda Griega.

Stanislav Khristenko patří mezi nejlepší klavíristy současného světa vážné hudby. Koncert s Moravskou filharmonií Olomouc odehraje pod taktovkou norského dirigenta Aage Richarda Meyera a amerického skladatele a dirigenta Rolanda Davise.

Bude to spojení prostoru, času a umění, které nemáme možnost v Praze příliš často zažít. Posuďte sami:

Norský dirigent bude dirigovat nejznámější dílo nejslavnějšího norského skladatele na místě, kde ho přes stoletím odehrál sám skladatel Edvard Grieg.

Americký dirigent bude řídit nejslavnější symfonii nejznámějšího českého skladatele Antonína Dvořáka, který ji složil v Americe jako poctu této velké moderní zemi. Sám skladatel ji tehdy uvedl v New Yorku a následně se mnohokrát hrála také v Rudolfinu.  

Na programu je Koncert pro klavír a ochestr a moll opus 16 od Edvarda Griega a 9. symfonie Z Nového světa od Antonína Dvořáka.

Právě začal prodej vstupenek.

Norský národní skladatel Edvard Grieg

Edvard Grieg dirigoval svá díla v Praze dvakrát. V obou případech to bylo v prestižním koncertním sále Rudolfinum. Sem se tedy znovu vrací jeho hudba.

Tento norský skladatel je dnes světovými interprety i pořadateli poněkud opomíjen, přestože některé jeho skladby, především Ve sluji Krále hor a Ráno ze suity Peer Gynt, jsou velice často hrány a řadí se do zlatého fondu klasické hudby.

Norové ho mají za národního skladatele a má ve své zemi podobné postavení jako v Česku Bedřich Smetana.

První pražský Griegův koncert se uskutečnil 25. března 1903 v 11 hodin dopoledne. Hlavními hvězdami byly klavíristka Teresita Carreño-Tagliapietra a sopranistka Magda Dvořáková, dcera Antonína Dvořáka, a doprovázel je Orchestr královského zemského německého divadla.

Hrál se Holdovací pochod z dramatu Sigurd Jorsalfar, Griegovy písně, Klavírní koncert a moll a první suita Peera Gynta. Koncert měl obrovský úspěch. Po koncerte se Edvard Grieg sešel s Antonínem Dvořákem. Oba tehdy už byli velmi oblíbení skladatelé. Jejich tehdejší popularita se dá srovnat s dnešními rockovými hvězdami. Tak zvaná vážná hudba měla status všeobecně známých melodií a aspoň v hrubých obrysech ji znala celá Praha.

Druhý koncert se konal 16. dubna 1906 opět v 11 hodin dopoledne v Rudolfinu. Sólistkou byla pěvkyně Calla Monradová a za klavír usedl Karl Nissen. Hrál orchestr České filharmonie.

Koncert začal předehrou Na podzim, následoval Klavírní koncert a moll. Své písně, z nichž nejznámější byla Solvejžina píseň a První setkání, doprovázel na klavír sám Edvard Grieg. Poté zahrál několik klavírních miniatur. Na závěr se hrála Lyrická suita v orchestrálním provedení.

I tento druhý Griegův koncert byl událostí. Skladatelovu návštěvu v Praze doplnily menší koncerty na jeho počest. Jeho současník Antonín Dvořák ho už slyšet nemohl, protože už byl na pravdě Boží.

Světový autor a dirigent Antonín Dvořák

Antonín Dvořák byl k nově postavené koncertní síni Rudolfinum nejprve značně nedůvěřivý. První premiéry jeho děl se konaly v Novoměstském divadle. Na jeho místě na Magistrále dnes stojí Státní opera.

„Co se týče koncertu v Rudolfinu, musím Ti říct, že mě tam do toho kvelbu nikdy nedostanete, abych tam mé dílo a zejména Svatební košili řídil. Všude jinde, ale jen tam ne!“ poznamenal slavný skladatel, když byl požádán o dirigování vlastní skladby. „Radím Vám, rozvažte si to! Či je snad nyní akustika lepší, než byla dříve? Při posledních koncertech jsem tam nebyl, nemohu tedy povědět, zdali se nějaká náprava v té věci stala.“

Koncertní sál byl časem upraven a akustika se zlepšila natolik, že od té doby dodnes je považován za jeden z nejlepších českých sálů pro vážnou hudbu. Antonín Dvořák proto už 4. ledna 1896 dirigoval vůbec první koncert nově založené České filharmonie právě v Rudolfinu. Premiéry zde pak měly Houslový koncert a moll, Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat, V přírodě, Karneval, Othello a Slovanské tance č. 1, 2, a 7.

Novosvětská symfonie zde sice zazněla mnohokrát v podání mnoha domácích i světových orchestrů, ale premiéru měla v americkém New Yorku, kde ji Antonín Dvořák napsal a kde okamžitě získala světovou popularitu.

Jde o nejvýznamnější Dvořákovo dílo a řadí se k absolutní špičce hudebního romantismu a zároveň k nejlepším dílům světové symfonické tvorby všech dob. V oblibě u posluchačů konkuruje Dvořák i samotnému Beethovenovi.

INFO: Seznam orchestrů

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.