Vstup do života? První občanský průkaz? Úředníci vám to dají sežrat!

radnice-vrsovicka-panstaskou-m Dovršil jsem patnáct let, a proto si jdu zařídit první občanský průkaz. Vyhrazuji si na to celé odpoledne. Doufám ale, že jen odevzdám papíry a půjdu.

Přesně v poledne vcházím do budovy C na radnici Prahy 10. Směrovky mě navedou do správného patra. Zmáčknu tlačítko na stroji kvůli pořadí ve frontě žadatelů. Ze štěrbiny vyjede papírek s číslem, ale po chvíli zjišťuji, že na světelné tabuli nad dveřmi do kanceláří se čísla klientů nemění. Úřednící drží polední siestu.

Co se dá dělat… Otevřu knihu, zajdu si pro noviny Prahy 10 a čekám. Za hodinu a čtvrt se konečně rozbíhá systém. Když na mě přijde řada, zjišťuji, že jsem nevyplnil požadovaný formulář. Nevyplněné žádosti o vydání občanského průkazu jsou totiž vložené do reklamního stojanu realitní společnosti. Na chodbě jsem si jich vůbec nevšiml.

Text a foto: Mates mates@desitka.cz

Papíry tedy vypl?uji a zařazuji se znovu na konec fronty žadatelů o občanku. Počkám dalších dvacet minut a moje číslo se konečně objeví na světelné tabuli. Vstupuji do určených dveří. Podle internetu jsem doma zjistil, jaké doklady mám mít s sebou, a tak strkám do okénka pas, rodný list a fotografii.

Paní po chvíli zjistí, že můj pas je propadlý, a neví, co s tím má dělat. Zeptá se tedy kolegyně. Ta jí poradí, ať mě pošle na matriku. Prý aby zjistili moje státní občanství. Asi mají podezření, že jsem Arab.

radnice-vrsovicka-vchod

Musím tam jít s jedním rodičem. Dospělí rodiče ale samozřejmě chodí do práce a nemohou říci zaměstnavateli, že odpoledne mizí ze zaměstnání.

Pakuji se tedy z radnice a odcházím si nechat zařídit nový pas, který stejně potřebuji pro budoucí cesty do Velké Británie. Tam ale zase po mě chtějí občanku nebo zákonného zástupce.

Nezbývá nic jiného, než rodiče ve čtyři hodiny odpoledne vytáhnout z práce, aby si vzali dovolenou. Jedu tedy s matkou na matriku. Ten tam podepíše několik papírů, že jsem skutečně Čech. Pak si teprve mohu jít zařídit občanku. Podepíšu další papír, úřednice si vezme moji fotku a za měsíc je to hotové. K vydání mého nového občanského průkazu je potřeba podepsat další papír, že jsem ho převzal.

Internet:

Městská část Praha 10

Občanské průkazy

Vydání občanského průkazu

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.