Voda, moře, oceány v kině Park Hostivař

kracalik-lichtagNejlepší snímky z filmového festivalu Voda, moře, oceány budou k vidění o víkendu 22.-24. října v obchodním centru Park Hostivař.

V kině Palace Cinemas proběhne filmová přehlídka, budou se promítat krátké i dlouhé filmy dokumentující život na hladině a pod hladinou moří.

Již od 11. října bude v druhém patře hostivařského obchodního centra instalovaná výstava fotografií Steve Lichtaga a Richarda Jaro?ka. Jestli jste jejich jména ještě neslyšeli, rychle to napravte. Oba patří mezi světovou extratřídu fotografování a filmování žraloků.

V posledních letech se jejich cesty zkřížily a na mnoha projektech pracují spolu.

Text a foto: Kuba Turek jakub.turek@horydoly.cz

Richard Jaroněk i Steve Lichtag jsou Češi jako polena.

I když puritáni by možná řekli, že ne až tak úplně. Jaroněk žije ve Vizovicích, kde vydává humoristický časopis Trnky-brnky. Lichtag je ve skutečnosti Loveček, který žil ve Znojmě a jméno si změnil až po emigraci do USA.

Velký bílý lidožravý

Největší světové eso ve filmování žraloků udělal ze Steve Lichtaga jeho film Carcharias – Velký Bílý, ve kterém je realisticky natočeno chování jediného druhu žraloka, který bez důvodu útočí na lidi. Je to nějvětší žralok bílý lidožravý.

Aby film zachytil žraloka ve skutečných situacích a nic nebylo „nahrané,“ museli se k němu do vody spouštět potápěči bez ochranných pomůcek, jako jsou mříže, klece a sítě. Stačila by jediná drobná chyba a už by nikdo z nich v životě nenatočil ani vteřinu záběru. Žralok bílý by ho prostě sežral.

jaronek-richard-nahled

Trpělivá práce pod hladinou

Richard Jaroněk se na vrchol dostal trochu jinou cestou. Trpělivě filmoval hodiny pod vodou, pořízoval tisíce fotografií, zlepšoval své technické zařízení a studoval chování žraloků. Tyto znalosti zúročil ve svých nejlepších záběrech.

hrdy-miroslav-nahled

Spolupráce člověka a žraloka

K vidění bude také film českého režiséra Miroslava Hrdého nazvaný Interactions, který natočil vzájemné setkávání potápěčů, kteří jsou pod vodu jen na nádech (šnorchlují), a žraloků. Tento film ohromil diváky lo?ského Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.