V kostele se promítají filmy

Věž Husova sboru ve Vršovicích FOTO: MatesV kostelu Československé církve husitské se hrálo divadlo. Sál obsahoval 295 míst k sezení a velké zázemí pro herce.

Jiráskovo vršovické divadlo zde hrálo třicet let. Po roce 1964 prostor osiřel. Až v novém tisíciletí ho začalo využívat nízkoprahové centrem Mana. Nyní je zde provozováno amatérské divadlo Okko a filmový klub. Pořádají se zde kurzy dramatické výchovy pro děti, přednášky a básnické večery.

Text a foto: Mates mates@desitka.cz

Husův sbor ve Vršovicích FOTO: Mates

V Moskevské ulici naproti Vršovickému zámečku vyčnívá šestadvaceti metrová věž Husova sboru. Na vršku má kalich a na něm kříž. Na věži visí čtyři zvony se jmény slavných Čechů.

Husův sbor ve Vršovicích FOTO: Mates

Stavba byla dokončena za necelý rok. Na rozdíl od současnosti se dříve sliby dodržovaly. Společnost, která získala zakázku, se na konci března 1930 zavázala, že ji ještě téhož roku dostaví. V listopadu se již mohla nastěhovat Československá církev husitská.

Husův sbor ve Vršovicích FOTO: Mates

Sbor byl postaven podle návrhu Karla Truksy. Věž byla vyprojektována jedním z mála českých kubistických architektů Pavlem Janákem.

Husův sbor ve Vršovicích FOTO: Mates

Husův sbor ve Vršovicích stojí asi sedm set metrů od stejné budovy na Vinohradech, která je také dělena na modlitebnu, obytný dům a věž.

Husův sbor ve Vršovicích FOTO: Mates

Přečtěte si také: Cyklopruhy ve Vršovicích jsou k ničemu?


Zobrazit místo Kultura v Praze 10 na větší mapě

Zajímavé budovy na DESÍTKA.cz:

Šalounův ateliér Vinohrady

Kotěrova vila Vinohrady

Husův sbor Vinohrady

Vinohradská vodárna Vinohrady

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.