Umělecké mozaiky a malby v ulicích

chorvatska-mozaika3-nahled

Chorvatská, Borodinská a Heroldovy sady jsou místa, kde se v poslední době objevila umělecká mozaika. V těchto dnech vznikající dílo Terezy Podové a Jana Pancíře (skupina Free Mozaik) bude mít plochu téměř 100 m2. „V rámci soutěže Zásobník projektů – město na míru jsme v Praze loni z obecního rozpočtu podpořili mozaiku stromu a mořského dna na dětském hřišti v Heroldových sadech. Letos na jaře se objevilo další dílo tvůrčí dvojice Podová-Pancíř nazvané Oči nad Borodinskou. Mozaika velmi vhodně dopl?uje prostor schodiště pod kostelem sv. Mikuláše,“ říká místostarostka Ivana Cabrnochová (Strana Zelených).

Text: Jan Charvát charvat@praha10.cz

Foto a video: archiv Praha 10

chorvatska-mozaika2-nahled

Největší mozaikou, která se letos objeví na pomezí Vršovic a Vinohrad, je série stylizovaných tváří na stěně v Chorvatské ulici. Ta byla v minulosti pokrytá nesourodou směsí graffiti a neslušných nápisů.

chorvatska-mozaika1-nahled

„Praha 10 nám poskytuje prostor pro naší uměleckou tvorbu a my jim za to moc děkujeme. Každé dílo vytváříme speciálně pro dané místo, poté týdny připravujeme různobarevné dlaždičky a tvarujeme je do definitivního tvaru. Vyvrcholením práce je instalace přímo na veřejném místě. Budeme se těšit, když se na nás do Chorvatské přijdete podívat,“ zve zájemce Tereza Podová ze skupiny Free Mozaik.

Mural Art Jana Kalába v Praze 10: Uvnitř kruhů from čolek/lolek hruška/mencl on Vimeo.

Během lo?ského jara dostal výtvarník a absolvent Akademie výtvarných umění Jan Kaláb prostor pro vytvoření velkoplošné malby nazvané Uvnitř kruhů. Ta vznikla na obecní budově v Mrštíkově ulici ve Strašnicích a podpořila ji radnice Prahy 10, Dopravní podnik hl. m. Prahy a libe?ská galerie Trafačka. Letošní mozaiky obohacují městský prostor desáté městské části o další tvůrčí techniku. „Překvapením pro veřejnost bude poslední drobná mozaika zatočeného hada, která bude umístěna na sloupek na pomezí Vršovic a Vinohrad. Najdete jí?“ ptá se místostarostka Ivana Cabrnochová.


Zobrazit místo Kultura v Praze 10 na větší mapě

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.