Strašnické divadlo žije X10 a Sacra Circus

strasnickedivadlo-totam-nahled Strašnické divadlo nabízí v roce 2014 cyklus na téma Střet civilizací, inscenace o soužití generací, osudových setkáních a lásce v New Yorku, ale také neobvyklý ponor do života lidí na Solidaritě. Novou krví Strašnického divadla se stal soubor Divadlo X10.

Text: Lenka Kolihová Havlíková lenka@kolihova.cz

Divadlo X10 se věnuje výhradně současné dramatické tvorbě našich i zahraničních autorů a všechny hry jsou uváděny v české nebo světové premiéře. Vedle cyklu scénických čtení Platforma X krát mladých názorů a divadelních premiér se Divadlo X10 chystá svými akcemi ve veřejném prostředí více zapojit i do kulturní mapy Prahy 10 a jejího komunitního života.

Německý Mučedník

První premiérou letošního roku bude v úterý 11. března scénické čtení německé hry Mučedník v režii Davida Šiktance.

Cesta venkovského kluka do Berlína

V roce 2014 rozšíří repertoár hra Scratch! německého dramatika Lutze Hübnera. Odysea DJ Jörga začíná na opuštěném nádraží a z cesty venkovského kluka do vysněného Berlína se stává cesta, na které se hraje o život. Nebo na které si někdo hraje s Jörgovým životem. Každé setkání se stává osudovým a každá trať má svou výhybku. Všichni jsme někdy stáli na nástupišti. Každý z nás někdy vystoupil. Nebo nastoupil. V režii Viktorie Čermákové uvidíte herce Divadla X10 Václava Marholda, Annu Císařovskou, Šimona Krupu a Tomáše Krejčíře. Premiéra se uskuteční 28. dubna.

Tři generace žen ve třiceti letech

Další repertoárovou premiérou bude rovněž německá hra, tentokrát ovšem psaná přímo pro Divadlo X10. Navázali jsme spolupráci s dramatičkou a režisérkou Vanessou Emde, která už v Česku pracovala. Ve Strašnickém divadle uvede svou hru Z mrtvých ptáků, příběh konfrontace dcery s matkou a její matkou, které se pomyslně scházejí ve chvíli, kdy jejich věk završuje třicítku. Premiéra inscenace zahájí 13. června druhý ročník festivalu StrašNICE.

AIDS, andělé a perestrojka

Třetí repertoárovou novinkou bude na konci října v režii Ewy Zembok kultovní hra Tonyho Kushnera Andělé v Americe, která už přes dvacet let čeká na svoji českou premiéru. Příběh lásky se odehrává na pozadí dobové politiky v bouřlivém New Yorku osmdesátých let, AIDS, andělé a perestrojka, vše v mrazivě lidském zápasu o život. Světovou premiéru měl první díl hry v roce 1991, druhý díl pak o rok později. Hra získala nejvýznamnější americká divadelní ocenění: ceny Tony 1993 a 1994, Pulitzerovu cenu za drama 1993. Kushner sám hru přepracoval do scénáře televizní minisérie společnosti HBO. V režii Mikea Nicholse tato filmová verze získala jedenáct cen Emmy a pět Zlatých glóbů.

Platforma o nenávisti

Divadlo X10 staví na spolupráci s řadou mladých tvůrců, kteří dostanou prostor nejen v rámci repertoáru, ale také v samostatném projektu Platforma X krát mladých názorů.

Ve druhé polovině sezony bude Platforma pokračovat cyklem Střet civilizací, v rámci něhož bude 11. března uvedeno scénické čtení hry Maria von Mayenburga Mučedník v režii Davida Šiktance a 13. května hra autorky Heather Raffo Devět dílů touhy v režii Ewy Zembok. Mayenburgův Mučedník je studií náboženského fanatismu, tentokrát ale z nečekaného úhlu pohledu. V Evropě je už zakořeněné klišé, že fanatismus se týká muslimské víry, Mayenburg ale ukazuje, jak blízko může mít k nenávisti i křesťanský věřící. Irácko-americká dramatička a herečka Heather Raffo ve hře Devět dílů touhy zachytila osm Iráčanek a jednu Američanku iráckého původu z různých společenských vrstev, které vypráví o hrůzách Saddámova režimu i války v Iráku. Platforma ale také přinese bohatý doprovodný program, protože jejím smyslem je především setkávání se nad tématy.

V nové sezoně od září 2014 bude Platforma pokračovat cyklem Zánik ekonomiky. Na ekonomické problémy se podíváme s britským humorem. Ve hře Anderse Lustgartena Jestli nás nenecháte snít, my vás nenecháme spát uvidíme měřič dluhů v každé domácnosti, který vyžaduje svou pravidelnou dávku peněz. Satirou na ekonomii volného trhu je hra Bruce Norrise Cesta přízemnosti.

Jak to doopravdy bylo na Solidaritě

Kromě repertoárových titulů a festivalu Platforma x krát mladých názorů se Divadlo X10 ve Strašnickém divadle věnuje kulturnímu oživení Prahy 10. Projekt Parkur zahrnuje v tomto roce celkem tři site-specific projekty v různých, převážně externích lokalitách Prahy 10. V dubnu se uskuteční první akce divadla ve veřejném prostoru. Tématem inscenace 8. dubna se stane samotné sídliště Solidarita, jehož srdcem je právě Strašnické divadlo, stojící na místě, kde se kdysi odlévaly panely pro okolní zástavbu. Projekt se odehraje v jednom z bytů či domů sídliště, odkud se diváci přesunou do divadla. Inspirací budou dobové materiály a příběhy, které režisérka večera Lucie Ferenzová zpracovává ve spolupráci s Barborou Špičákovou a dalšími autory připravované publikace Sídliště Solidarita, která vedle odborných textů zveřejní i rozhovory s místními obyvateli, jejich vzpomínky a příběhy.

Další akce projektu Parkur připomene 10. června básnířku Jiřinu Haukovou, která velkou část života prožila ve Vršovicích, inscenace její poezie pod názvem Spodní proudy se uskuteční v exteriérových průmyslových prostorech. V září bude Parkur pokračovat akcí nazvanou Historky z podsvětí. V režii Jana Friče se odehraje originální pražský eastern, který nás zavede do meziválečných dělnických kolonií, jež jsou dokonalou scénografií pro plenérovou inscenaci inspirovanou pohnutými osudy místních obyvatel, příběhy lidového čtení či kriminálními soudničkami. Projektům Platforma a Parkur je vyhrazen pravidelný čas, střídají se každé druhé úterý v měsíci počínaje březnem.

Cirkus: zábava pro děti i dospělé

Divadlo X10 pravidelně spolupracuje s klaunským divadlem Sacra Circus, které kromě repríz stávajících inscenací uvede ještě před prázdninami premiéru Šejkspír šílí, založenou na klaunských výstupech z her Williama Shakespeara.

Ve Strašnickém divadle budou nadále pokračovat nedělní pohádky pro děti v produkci Ivany Hessové.

INFO: Strašnické divadlo


Zobrazit místo Kultura v Praze 10 na větší mapě

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.