Starosta Zoufalík k referendu: Ani to celý nečti!

Bude referendum a kdy? S těmito otázkami jsme šli na včerejší zastupitelstvo, jehož jediným programem bylo vyhlášení referenda. A nebyla by to Praha 10, kdyby nedošlo k trapné frašce. Jaké bude téma referenda nikdo nevěděl a sami zastupitelé se to dozvěděli těsně před konáním zastupitelstva. Na mnohých bylo vidět, že se s obsahem ani nedokázali seznámit, natožpak ho nastudovat do hloubky.

Text: Ivana Mádrová (spoluorganizátorka petice za referendum)

www.facebook.com/madrova

Při slabé účasti na prázdninovém jednání bylo jasné, že musí hlasovat všichni. Starosta Bohumil Zoufalík se přihlásil k návrhu referenda o radnici, které jsme předložili. To byl celkem očekávaný tah, protože nahrabat body tím, jak jsem vstřícný k obyvatelům, se před volbami hodí.

Po krátké diskusi došlo k hlasování. A světe div se – konání referenda nebylo odhlasováno díky zastupitelům DPD. Marně koalice ODS s ČSSD (polívku si přihřála i naše komunistka Čunátová) zdůraz?ovala, že ona byla pro referendum. Jestli se „fotbalisté“ mstí za krádež Panenky, anebo to souvisí s rekonstrukcí Bohemky, se můžu jen domnívat. V každém případě se jasně prokázalo, že koupit fotbalistům před volbami stadion a spoléhat na jejich hlasy, nebyl dobrý tah. Jenom je škoda, že tento pozdní vzdor se obrátil proti občanům Desítky. Nezbývá, než si počkat na druhé jednání této předvolební frašky.

Normálně názory našeho starosty ignoruju. Dnes jsem se rozhodla je komentovat, aniž bych je sdílela a dělala mu reklamu. Včerejší neúspěch hlasování o referendu hodil na TOPku. Je to jeho další lež. TOPka na zastupitelstvo sice nedorazila, ale na hlasování se podepsalo DPD (strana založená příznivci fotbalu), které referendum neodsouhlasilo.

Otázky k referendu nebyly dopředu známy. Viz záznam z jednání, kde starosta dokonce říká: „Ani to celý nečti.“ – rozuměj návrh usnesení, zastupitelé je dostali doslova pár minut před hlasováním a neměli možnost se s nimi seznámit. To není ostatně poprvé. Stejným způsobem hlasovali o utracení 20 milionů korun na Gutovce i v dalších případech. Tentokrát snaha oklamat přítomné a spoléhat na jejich bezmyšlenkovité zvedání ruky nevyšla.

Referendum o radnici se musí konat, starosta chtěl jen využít situace, ukrást téma a dát najevo, jak to myslí s lidmi dobře. Proč přijal nekvalitní rozhodnutí k radnici, proč nevyhlásil k takto složité kauze referendum sám už před rokem? Mohlo se ušetřit spousta času. Místo toho vypsal výběrové řízení na sporné řešení a teď se snaží hodit vinu na druhé.

DESÍTKA.cz

Přečtěte si glosovanou reportáž ze šíleného veřejného jednání zastupitelstva o referendu a také čtyři názory na výsledek tohoto jednání.

Referendum o miliardové radnici zatím spadlo pod stůl. Kdo ho nechce?

Kuba Turek (Desítka.cz): Jakými podrazy se dělá politika v Praze 10

Jan Charvát (mluvčí radnice): Referendum zablokovala TOP 09

Martin Moravec (Vlasta): Referendum chceme při komunálních volbách

TOP 09 (Praha 10): Jednání bojkotujeme, protože nemáme podklady

Ivana Mádrová (organizátorka petice): Referendum o radnici se musí konat

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.