Soudce si nenechal líbit útěk od soudu a má za to pykat

Kárné žalobě čelí soudce z Prahy 10 Ondřej Lázna. Nejvyšší soud v Brně bude 30. června projednávat kauzu, zda soudce nejednal příliš horlivě, když nechal zatknout obžalovaného, který utekl od soudu. Očekává se boj nejvyšších kalibrů, protože na straně žalobců stojí předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová a na straně obhajoby vedení soudu pro Prahu 10 a především soudce Vrchního soudu Pavel Zelenka.

O co jde? Bojovník za práva otců Jiří Fiala se vloni popral s příslušníky justiční stráže. Proto byl v říjnu postaven před soudce Ondřeje Láznu. Těsně před vyhlášením rozsudku dva roky odnětí svobody nepodmíněně se Fiala sebral a bez vysvětlení odešel od soudu.

Soudce Lázna nelenil a nechal Fialu najít, zatknout a dopravit k soudu. Podle vyjádření v médiích měl obavu, aby se Fiala neskrýval a neprotahoval soudní řízení. To se nelíbilo Brožové, protože prý se Fiala neskrýval a pobýval ve svém bydlišti na Košíku.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová žádá pro soudce Prahy 10 Ondřeje Láznu trest snížení platu na jeden rok o 30 %. Pokuta by se tak vyšplhala do řádů stovek tisíc korun.

Text: Kuba Turek jakub.turek@desitka.cz

Názor Desítka.cz: Soudci, policisté, strážníci i státní zástupci mají být tvrdí a rázní v rámci pravidel. Podle našeho názoru by měl soudce Ondřej Lázna dostat pochvalu za rychlé řešení případu, místo aby byl popotahován svými nadřízenými. Nezdá se, že by mu vyčítali pochybení z odborného hlediska, ale jde jim pouze o urychlení procesu, se kterým nesouhlasí.

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.