Sobotní noc divadel ve Strašnicích

Divadlo X10 ve Strašnickém divadle se i letos zúčastní celosvětové akce Noc divadel, jejíž druhý ročník se uskuteční v sobotu 15. listopadu. Ve Strašnicích začne program už v 16:00 hodin obnovenou premiérou site specific Solidarita, který se odehrává v unikátním urbanistickém celku Strašnic, zkoumá jaké jsou kořeny prvního poválečného pražského sídliště Solidarita.

Text: Eva Dryjová redakce@desitka.cz

Inscenace vychází z rozhovorů s pamětníky, dobových časopisů a příběhů současných obyvatel. Akce začne v prostoru před Strašnickým divadlem.

Následovat bude v 17:30 Solidární párty, setkání s Bárou Špičákovou, která připravila ochutnávku z připravované knihy Sídliště Solidarita. Právě materiály shromážděné Bárou Špičákovou se staly východiskem divadelního site specific. Kromě výkladu o historii sídliště bude připravena výstava, záznamy vzpomínek a samozřejmě sousedská atmosféra s kávou a štrůdlem.

Program završí premiéra interiérového site specific projektu Bezradný Marbuel aneb Soirée s Adolfem Wenigem v různých prostorách Strašnického divadla. Učitel, libretista a autor dětské literatury Adolf Wenig, patří ke kulturním osobnostem Prahy 10, kde dlouhá léta žil. V rámci Noci divadel, jejímž tématem je letos Rok české hudby, jsme se inspirovali jeho operními librtety Vodník, Čert a Káče a dále knihou Kocourkov: z historie staroslavného města, jejíž dramatizaci připravujeme na konec této divadelní sezony.

16:00 Parkur

Solidarita

Název seriálu divadelních událostí ve veřejném prostoru PARKUR odkazuje na městský sport le parkour neboli l´art du déplacement, čili umění pohybu, umění přemístění, jehož filosofií je volný pohyb městskou krajinou bez ohledu na překážky a jejich svobodné, klidné a sebejisté překonávání. Stejně tak Divadlo X10 vyráží do ulic rozpohybovat běžnou každodennost míst, která skrývají minulé i současné přiběhy a události. Jaké jsou kořeny prvního poválečného pražského sídliště Solidarita? Site specific performance v unikátním urbanistickém celku pražských Strašnic vychází z rozhovorů s pamětníky, dobových časopisů a příběhů současných obyvatel. A jak je to s tou solidaritou dnes? Odehrává se v divadle a prostorách sídliště Solidarita, start 16.00 od Strašnického divadla

Režie: Lucie Ferenzová

Výprava: Mariana Dvořáková

Dramaturgie: Vojtěch Bárta

Hrají: Anita Krausová, Dana Marková, Lucie Palonciová, Anna Císařovská, Vuk Čelebić, Václav Marhold, Hynek Chmelař

Mimořádná obnovená premiéra úspěšné inscenace v rámci Noci divadel bude spojena s představením připravované knihy Barbory Špičákové Sídliště Solidarita.

17:30 Solidární párty

Barbora Špičáková a kol.

Sídliště Solidarita – výklad, diskuse s autory, výměna vzpomínek, vernisáž výstavy, hudební doprovod, káva a štrůdl

19:30 Noc divadel / Rok české hudby

Wenig – Ferenzová – Zembok – Kolihová Havlíková – Bárta

Bezradný Marbuel aneb Soirée s Adolfem Wenigem

Interiérový site specific na motivy libreta Adolfa Weniga Čert a Káča k opeře Antonína Dvořáka, dále libreta Vodník k opeře Boleslava Vomáčky a knihy Kocourkov: z historie staroslavného města

Režie: Lucie Ferenzová, Ewa Zembok

Dramaturgie: Vojtěch Bárta, Lenka Kolihová Havlíková

Hudba: Jana Kozubková, Adam Boháč

Výprava: Mariana Dvořáková

Hrají: Anna Císařovská, Anežka Hessová, Jana Kozubková, Vuk Gojkov Čelebić, Václav Marhold, Matěj Nechvátal a další

Divadlo X10 bude v cyklu Parkur pokračovat i v budoucnu. Zatímco v roce 2014 se Parkur soustředí na zdivadelnění specifického genia loci Strašnic, v roce 2015 se pozornost přesune k obyvatelům Prahy 10, k lidem, kteří zde žili nebo žijí, tvořili nebo tvoří, k našim sousedům. Jedním z nich byl i spisovatel a libretista Adolf Wenig, jehož kniha Kocourkov: z historie staroslavného města bude realizována jako site specific na jaře 2015. Protože tématem Noci divadel je Rok české hudby, připraví Divadlo X10 interiérový site specific na motivy Wenigových libret Čert a káča k opeře Antonína Dvořáka a Vodník k opeře Boleslaava Vomáčky, propojený s motivy z knihy Kocorkov, z historie staroslavného města. Nevážný bedekr zdálnlivě archaickými příběhy skrze útroby divadla přes parkoviště, sklep i bar až k nouzovému východu doprovodí svatokrádežně nejen hudba Antonína Dvořáka, ale zejména její variace.

Vstup zdarma. Bezbariérové divadlo.

Divadlo X10 ve STRAŠNICKÉM DIVADLE

Praha 10 – Strašnice, ul. Solidarity 1986/53

Doprava: tram 7, 5, 13 zastávka Zborov – Strašnické divadlo; metro A – Strašnická

INFO: Strašnické divadlo

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.