Referendum o miliardové radnici Prahy 10 chceme v termínu komunálních voleb

Vlasta – koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL a LES vyzývá zastupitele Prahy 10 k tomu, aby byl dán prostor občanům k vyjádření jejich názoru ve věci rekonstrukce či výstavby budovy radnice Prahy 10. Koalice Vlasta se zapojila do sběru podpisů k petici STOP miliardové radnici na Praze 10 a trvá na svém původním postoji: hlasování o radnici za miliardu se má uskutečnit v termínu komunálních voleb 10. a 11. října a ne během 1. či 2. kola dopl?ovacích voleb do Senátu. Tento zcela nevhodný termín navrhuje současné vedení radnice, jež zárove? tvrdí, že chce dát průchod demokracii. Koalice Vlasta míní, že bezmála 10 000 podpisů občanů nesmí být ignorováno. Komunální téma se má řešit s komunálními volbami. Jiné řešení je zavádějící!

Text: Martin Moravec (koordinátor koalice Vlasta) francesco_moravec@centrum.cz

„Varianta uspořádat referendum s 2. kolem senátních voleb, které se nemusí vůbec uskutečnit, je špatná. Nenapl?uje záměr zapojit do rozhodování co nejvíce občanů-voličů. Druhým důvodem je nepochybný fakt, že senátní volební obvod se nekryje s hranicemi městské části Praha 10, " tvrdí Pavel Mareš (KDU-ČSL), dvojka na kandidátce koalice Vlasta. "Je zkrátka správné uspořádat referendum 10. a 11. října. Aby bylo referendum závazné, musí přijít nejméně 35 % voličů,“ připomíná Mareš jednu z podmínek zákona o místním referendu.

Koalice Vlasta také připomíná, že ještě na konci června označovali radní Prahy 10 snahu o vyvolání referenda za předvolební boj a akce byla důsledně přehlížena. Až tehdy, když se sesbíral potřebný počet podpisů, se strany zastoupené v radě domluvily a během letních prázdnin, kdy řada občanů v Praze ani není, vyhlásili „poptávkové řízení“ po otázkách do referenda, které by uspořádala sama radnice.

„Kdo tu jedná účelově? Kdo se na poslední chvíli pokouší proti sobě nepopudit veřejnost? Kdo chce naředit tvrdě vybojované referendum anketou, k níž se nemohli vyjádřit tisíce občanů Prahy 10 pobývajících na zasloužené dovolené?“ ptá se Renata Chmelová, lídryně koalice Vlasta a spoluorganizátorka petice Stop miliardové radnici. „Věříme, že občané tyto dvě věci spravedlivě rozsoudí. Věříme, že odliší upřímnou snahu ušetřit obecní rozpočet a rozhodnout o sídle radnice transparentně od politických hrátek stávající široké radniční koalice,“ uzavírá svůj komentář Renata Chmelová.

DESÍTKA.cz

Přečtěte si glosovanou reportáž ze šíleného veřejného jednání zastupitelstva o referendu a také čtyři názory na výsledek tohoto jednání.

Referendum o miliardové radnici zatím spadlo pod stůl. Kdo ho nechce?

Kuba Turek (Desítka.cz): Jakými podrazy se dělá politika v Praze 10

Jan Charvát (mluvčí radnice): Referendum zablokovala TOP 09

Martin Moravec (Vlasta): Referendum chceme při komunálních volbách

TOP 09 (Praha 10): Jednání bojkotujeme, protože nemáme podklady

Ivana Mádrová (organizátorka petice): Referendum o radnici se musí konat

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.