Praha zrušila zelenou linku, Praha 10 má Ekolinku

hriste-kuban-neniVedení hlavního města Prahy učinilo další krok k omezování chodců a cyklistů v Praze.

Zrušilo tak zvanou Zelenou linku, na které mohli Pražané mimo jiné oznamovat překážky a závady, například díry v chodnících, nepořádek na ulicích, poškozené zástavky veřejné dopravy, ale třeba i ničení stromů a podobně.

Oficiální zdůvodnění, nadbytečnost projektu, nelze v souvislosti s investicemi dalších miliard do tunelu Blanka chápat jinak než jako cynický krok politiků. Podle iniciativy Auto*Mat zelená linka od léta 2009 dobře fungovala a dávala Pražanům možnost účinně ovlivnit podobu města a pomáhat řešit jeho problémy.

Text: Anna Kotková anna.kotkova@auto-mat.cz

tulaci_sane-nahled
„Zelená linka sice začala jako předvolební tah někdejšího primátora Pavla Béma, ale během let se z ní stal skvěle fungující nástroj. Pražané si díky ní mohli vydupat úklid zanedbaných míst anebo údržbu poškozené infrastruktury. Teď pro ně bude obtížné najít správný úřad či instituci, kam se s jednotlivými problémy obracet. Úředníci si těchto závad sami od sebe mnohdy nevšímají,“ kritizuje nynější rozhodnutí Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat. „Chápeme, že Praha musí šetřit, ale šetří na špatných místech.“

Auto*Mat považuje zrušení zelené linky za signál, kterým dává magistrát obyvatelům města jasně najevo, že mají po Praze cestovat především autem a raději si moc nevšímat toho, v jakém stavu jsou ulice a veřejná prostranství.

„Zelená linka sloužila aktivním a odpovědným lidem, kteří občas nechají auto doma, pohybují se po ulicích převážně pěšky a jsou ochotni udělat alespo? něco málo pro zlepšení jejich stavu. Radní v čele s náměstkem Josefem Noskem teď tyto lidi za jejich vzorné chování potrestali, zatímco poslali další finanční dárek na rozvoj individuální automobilové dopravy,“ říká Vratislav Filler. Naráží tím na schválení dalších miliardových investic do tunelu Blanka. Právě kvůli tunelu město hledá peníze všude, kde se dá, a ruší i řadu potřebných projektů a činností.

parkchrpova20101-nahled

Praha 10 má vlastní kanály, kde si občané mohou stěžovat

Zatímco celopražský Magistrát Zelenou linku zrušil, radnice Prahy 10 už několik let s úspěchem provozuje svoji linku pro životní prostředí několika kanály. „Rok ležela spadlá dopravní značka na křižovatce Sněženkové a Meru?kové ulice, oznámili jsme to městské i státní policii a nic se nedělo,“ vzpomíná na lo?ský problém Hana Suchá ze Zahradního Města. „Teprve, až jsme oznámili věc na radniční linku, během dvou dní nepotřebnou značku odvezli pracovníci Technických služeb.“

„Nahlásili jsme rozbitý chodník v Holubkově ulici,“ vzpomíná Milan Netrda z nedalekého panelového domu. „Po ohlášení na Zelenou linku nám bylo přislíbeno, že radnice zajistí opravu. Moc jsme to u nevěřili, ale za pár dní přijela stavební parta a chodník uvedla do pořádku.“

Jak se spojit s linkou pro životní prostředí Prahy 10

MMS: mms@praha10.cz 736 499 364

SMS: 736 499 364

Ekolinka: 267 093 725 (záznamník)

zeleny_kos2-nahled

Internet:

Auto*mat

Tunelování neskončilo, připravuje se Blanka 2

Na farmářském tržišti dostanete Zelenou mapu

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.