Praha 10 přijde o sto milionů korun. Může za to Richter, Zoufalík, Weinert, Cabrnochová...

richter-milan-florian-mSpolečnost Via Chem na sebe podala včera návrh na konkurs. Společnost Key Investments je v insolvenci od podzimu. Petr Sisák se směje. Každý z obyvatel Prahy 10 včetně důchodců a kojenců je chudší o tisíc korun.

Jak to všechno spolu souvisí? Je to jednoduché: Radní Prahy 10 v době vlády ODS + ČSSD půjčili finanční firmě Key Investments téměř dvě stě milionů korun. Z našich peněz, samozřejmě. Ne ze svých. Ta za tyto peníze ručila majetkem firmy Via Chem finančního žraloka Petra Sisáka. A teď jsou obě firmy na mizině, my utřeme nos. Radní, kteří jsou stále u moci, prostě vytáhli bankovky z našich peněženek, nonšalantě je hodili do záchoda a spláchli.

Toalety ovšem ovládá hajzldědek, se kterým všechno domluvili. Zda to bylo z hlouposti nebo za velké provize, je v podstatě jedno. My se přikláníme k verzi, byť nepodložené, že většina hochů v nablýskaných polobotkách ostře do špičky, kteří už od sametové revoluce ovládají naši radnici, pracovala v cizím žoldu.

Dluhopisy Via Chem nakoupily prostřednictvím společnosti Key Investments mimo jiné další hloupé radnice ovládané vyčůranými hňupy. Známá je Praha 6, která pod vedením Tomáše Chalupy přišla o dvě stě milionů korun. Dalšími v řadě jsou Sokolov, Lázně Bohdaneč a Votice. Via Chem dluží deset milionů také Třineckým železárnám.

Bankrot nám nic nevynese

Po krachu Via Chemu se mohou věřitelé u soudu přihlásit se svými pohledávkami. Bude to ovšem jen prázdné gesto, pokud tak učiní. Via Chem měl totiž skoro veškerý majetek v chemické fabrice Spolchemie. A ta je zajištěná bankami, kterým Via Chem také dluží obrovskou částku dvě miliardy korun. Znamená to, že se ze Spolchemie zaplatí podle zákona právě jen bankám.

Zároveň Via Chem navrhuje, aby došlo k reorganizaci formou upravení pohledávek spočívající v prominutí části dluhů a odkladu jejich splatnosti. Nabízí radnicím asi toto: „Spokojíte se jen s polovinou peněz, které jste nám půjčili, a ještě k tomu vám je vrátíme za několik let.“ Reálně to znamená jediné: „Stejně vám nic nezaplatíme, akorát to budete definitivně vědět až za pár let.“

Tři bývalí členové představenstva jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Asi to nebylo zadarmo

Jak se to má s dluhy měst u Via Chem a Key Investments naznačil před koncem loňského roku István Léko, šéfredaktor České pozice:

„Útok na struktury Key Investments prostřednictvím insolvenčního řízení na Via Chem Group ovšem zahrnuje pro politiky dotčených městských částí i další, mnohem větší riziko. Radnice se tomuto kroku budou bránit, protože jejich radní či politické strany mohli v minulosti přijmout od lidí spojených s Key Investments protiplnění za to, že této podvodné firmě svěřili stamilionové částky z finančního majetku městských částí. A pokud klíčové osoby kolem Key Investments zjistí, že se jejich bývalí obchodní partneři z ODS a z ČSSD postavili proti nim, mohly by opět otevřít dodnes utajovaný archiv klientů. Najdou v něm tajené miliony neposlušných politiků a nemilosrdně je předhodí médiím. Archiv Key Investments je silná zbraň, například bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) byl také klientem této firmy…“

KEY INVESTMENTS na Desítka.cz 

2016 Sisák a Hala se dostali z vazby na milionovou kauci

2016 Sisák a Hala se ukázali policii

2016 Bývalý starosta Richter by se měl hodně bát

2014 ODS, KSČM a Zelení nechali 200 milion ve chřtánu

2014 Prachy v prachu. Nechal nám je sebrat Richter a jeho radní

2014 Praha 10 přijde o sto milionů korun

2013 Modří se navzájem odstavují od žlabu

2013 Richter se Zoufalíkem si prohodili starostování

2012 Weinert, Řebíček, Cabrnochová. Parta, co nám krade peníze.

2013 Cabrnochová: Nevím, kdo vám sebral 2000 Kč

2012 Stadion Eden je bez peněz

2012 Starosta Lipovský padl kvůli finančním machinacím

2011 Starosta vyhodil vašich dvě stě korun

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.