PETICE: O miliardové radnici chceme rozhodnout v referendu

radnice-vrsovicka-panstaskou-mObčané Prahy 10 usilují o referendum k předražené radnici. Díky společnému postupu TOP 09, nového politického uskupení VLASTA a občanské iniciativy Společně pro Desítku, byl zahájen sběr podpisů pro místní referendum. Jeho cílem je, aby o případné stavbě nové radnice rozhodli občané sami.

Obyvatelé Prahy 10 mají možnost podepsat petici, která žádá vypsání referenda o stavbě nové radnice. Projekt, který by měl stát miliardu korun, dlouhodobě kritizují zastupitelé TOP 09 i řada občanských sdružení a spolků.

„Na problémy kolem celého projektu jsme opakovaně upozor?ovali, bohužel bezvýsledně. Referendum je proto možnost, jak mohou dát občané Prahy 10 jasně najevo, že se stavbou zbytečné a drahé radnice nesouhlasí,“ uvádí Radek Lojda, zastupitel za TOP 09 a zmocněnec přípravného výboru.

Text: DESÍTKA.cz redakce@desitka.cz

Aby městská část referendum skutečně vypsala, musí se pod petici nasbírat přes osm tisíc podpisů. Iniciátoři petice, tedy TOP 09, VLASTA – koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL a LES, a občanská iniciativa Společně pro Desítku, to chtějí stihnout do poloviny léta.

„Je to jen další arogantní počin radnice Prahy 10. Radnice by se měla víc starat o stávající majetek. Jako výhodnější se mi jeví rekonstrukce stávající budovy úřadu. Investici za miliardu opravdu nepotřebujeme, je třeba se začít chovat zodpovědně vůči rozpočtu městské části,“ tvrdí Ivana Mádrová, z občanského sdružení Útulné Strašnice.

V referendu by se občané vyjadřovali ke čtyřem otázkám:

  1. Souhlasíte s tím, aby celkové náklady na rekonstrukci nebo pořízení sídla Úřadu Městské části Praha 10 byly omezeny částkou 500 milionů Kč včetně DPH a případných úroků?
  2. Souhlasíte s tím, aby dosavadní proces výběru sídla Úřadu Městské části Praha 10 byl zrušen?
  3. Souhlasíte s tím, aby hodnotícími kritérii pro konečný výběr sídla Úřadu Městské části Praha 10 byly ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost pro občany MČ Praha 10?
  4. Jste pro to, aby byla na řešení sídla Úřadu Městské části Praha 10 vyhlášena veřejná architektonická soutěž podle pravidel České komory architektů?

Neprůhledné hospodaření v Praze 10

„Referendum občanů Prahy 10 proti miliardové radnici je jedinečnou šancí, jak otřást místními zatuchlými poměry. Pokus postavit nové sídlo radnice za tak velké peníze dokládá, jak neefektivně a neprůhledně se v Praze 10 hospodaří a jak skoupá na informování o klíčových investicích naše radnice je. Plebiscitem chceme občanům otevřít oči. Myslím, že se nám to povede,“ ujišťuje Renata Chmelová, z nově vzniklé desítkové koalice VLASTA.

Přípravný výbor odmítá všechny tři diskutované varianty nové radnice Prahy 10, neboť je přesvědčen, že ani jedna varianta není zpracovávána s péčí řádného hospodáře.

Rekonstrukce Vršovická

První variantou byla rekonstrukce stávajícího sídla radnice budovy Vlasta. Radní byli mnohokrát žádáni, aby nabídli reprezentativní studii na rekonstrukci radnice, ale ta jimi nikdy nebyla předložena.

Výstavba Strašnická

Druhá varianta byla výstavba nové budovy u metra Strašnická, její cena se ale vyšplhala k jedné miliardě korun za zbytečně předimenzované prostory.

Novostavba Hagibor

Třetí varianta vzešla na poslední chvíli z poptávkového řízení, kde byla nabídnuta koupě pozemku s výstavbou nové budovy na Hagiboru za 934 milionů korun. Hagibor je přitom místo na samém okraji Prahy 10.

Kdo, jak a proč hlasoval?

Nemělo by zapadnout, jak hlasování o výstavbě radnice na zastupitelstvu proběhlo. Rada městské části Praha 10 (tvořená koalicí tzv. Nezávislých, ODS, ČSSD, ANO, Strany zelených a Desítky pro domácí) zařadila výstavbu radnice jako nový bod ad hoc. Obsáhlý materiál, který se týkal téměř miliardové investice, byl rozdán zastupitelům pár minut před samotným hlasováním. „Takové jednání bylo chaotické a v rozporu s dobrými mravy. V této věci jsme zahájili právní kroky, neboť si myslíme, že je i protizákonné,“ sdělila zastupitelka TOP 09 Pavlina Hájková.

Přípravný výbor petice pracuje ve složení: Radek Lojda (TOP 09), Ivana Mádrová (Útulné Strašnice), Renata Chmelová (Vlasta), Pavlína Hájková (TOP 09).

INFO: Referendum Praha 10 a PODPISOVÝ ARCH a Kde podepsat?

Čtěte více k tématu RADNICE:

VIDEO: Jednání zastupitelstva – kdy, kde a za kolik bude nová radnice?

Když stavbu radnice má vést tělocvikářka Ivana Cabrnochová

Radnice: oprava, novostavba nebo tunel?

Varování pro občany: Politici chtějí další peníze

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.