Penzijní reforma: Pro a proti tří pilířů

pruhonice-africkysenPokud věříte současným i budoucím politikům na dalších padesát let, můžete začít přemýšlet o penzijní reformě. Jestli máte pochybnosti, nemusíte číst dál – řeči o třech pilířích důchodového pojištění jsou pro vás jenom hospodské žvanění.

Našetřit dost peněz na důchod je jistě sen většiny dospělých lidí. Mohlo by jim k tomu pomoci nové důchodové spoření. Prvního ledna 2013 spouští český stát reformu penzí. Každý pracující člověk může malou část svého zákonného pojištění začít platit soukromému penzijnímu fondu a rozložit tak riziko, že stát nebude mít za pár desítek let dost peněz na výplatu jeho důchodu.

Rozhodnutí o důchodovém spoření nového typu je však věcí politického instinktu daleko více, než kupeckých počtů. Shodují se na tom nezávislí finanční experti, kteří pracují v Praze 10.

Text: Kuba Turek jakub.turek@desitka.cz

Foto: Mates mates@desitka.cz a Kuba Turek jakub.turek@desitka.cz

Uzavřít smlouvu o důchodovém spoření s penzijní společností může osoba ve věku 18–35 let. Od ledna do června 2013 tak mohou učinit i starší osoby.

…jenže věc má velký háček a tím je chtivost politiků. Mnozí z nich chtějí jen moc a peníze, nemají povědomí o ekonomice a dlouhodobé politice, jejich horizont jsou čtyři roky do dalších voleb – a tihle lidé rozhodují o vašich penězích, které povinně někam posíláte a budete si na ně moci sáhnout až za dlouhé desítky let, kdy už tady oni snad ani nebudou.

V této perspektivě je celkem jedno, že je druhý pilíř aktuálně výhodnější pro lidi s hodně nadprůměrnými příjmy, první pilíř je lepší pro lidi s podprůměrnými příjmy a do třetího pilíře si odkládají lidé peníze, kterým je tam posílají bohaté firmy, aby unikly daním. Jakmile zasedá parlament, veškeré matematické výpočty, úrokové počty i pojistná matematika se sesypou jako domeček z karet.

Když si odmyslíme ekonomickou výkonnost fondů, ze strany státu závisí výhodnost jednotlivých typů důchodů například na inflaci, valorizaci penzí, růstu mezd, výši a výběru daní, sociálním pojištění či různých poplatcích. Jestli je někdo schopen tohle všechno spočítat a garantovat na příští půl století, tak nepatří do banky mezi ekonomické analytiky, ale na obláček mezi anděly.

Pokus o rozložení důchodového rizika

Hlavním důvodem, proč od ledna začít spořit v soukromé penzijní instituci místo u státu, je rozložení rizika. Zatímco průběžný systém reaguje na demografické a politické vlivy, fondový systém závisí na tržních vlivech.

Nejdůležitějším důvodem, proč penzijní reformu ignorovat, je že nic není jisté. Zákon sice platí a peníze se mohou začít sypat, ale ještě než vstoupí v platnost, je nutné schválit jeho novelu. Co se bude dít, až se první měšce naplní a politikům se zablýskají peníze před očima, není vůbec jisté. Lze však očekávat velké politické čachry a nekonečné novely novelizovaných novel. Vždyť obrovské peníze lákají jako máloco na světě.

Zákon o důchodovém spoření přijalo 94 pravicových poslanců a proti bylo 72 jejich kolegů. Tak nevypadá celonárodní konsensus na příštího půl století.

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka prohlásil, že chce penzijní reformu zrušit, a když to nepůjde, tak aspo? velmi oslabit. Komunista Miroslav Opálka rovnou vyzval občany, aby soukromé penzijní fondy bojkotovali.

Druhý pilíř penzijiního systému, neboli soukromé fondy, kam lze dobrovolně přesunout část peněz ze současného povinného sociálního pojištění, může fungovat jen v případě, že nabere dost klientů.

Zatím vládne obecné přesvědčení, že se to nepovede. Prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok odhaduje úspěch, pokud se do reformy zapojí aspo? 10 % lidí, což je přibližně půl milionu pracujících.

Na plná ústa o tom hovoří hlavní mzdová účetní Lenka Blažková, která v malešické účetní firmě Peklo II pracuje pro desítky malých a středních firem i živnostníků: „Z mých klientů nikdo o penzijní reformě nic neví a ani nechce vědět. V novinách si přečetli, že v Maďarsku byly podobné fondy znárodněny, na Slovensku je právě oklešťují a toho se nechtějí dočkat.“

Sama má k druhému pilíři velké výhrady: „Hlavní průšvih je, že se nedá ukončit smlouva. Kde to žijeme, abychom nemohli, byť pod hrozbou finančních sankcí, přestat spořit a odnést si své peníze někam jinam. Co když po dvou letech zjistím, že je celý fondový systém zlodějna a budu se chtít zbavit zlodějů?“

Podobně to vidí i nezávislá finanční zprostředkovatelka Lenka Rusá ze Zahradního Města: „Zatím nic takového nenabízím já ani moji kolegové. Není totiž ještě určeno, zda to budeme vůbec moci dělat a zda si tuto agendu pod sebe nevezme Ministerstvo práce a sociálních věcí.“

Přesto má už teď jasno: „Je to finanční produkt spíš na nic. Tak malé peníze, které se vydělají oproti státnímu důchodu, nestojí za rizika s nimi spojená.“

mzp-201010-nahled

První pilíř: průběžný důchodový systém (POVINNÝ)

Na sociálním pojištění se od 1. ledna 2013 nic nemění. Povinně do něj odvádí každý občan 28 % z vyměřovacího základu mzdy. Zaměstnancům tyto peníze automaticky strhává zaměstnavatel.

Z něho se vyplácí státní důchody tak, jak je známe dnes. Očekává se, že se stárnutím populace se bude snižovat jejich reálná hodnota, protože málo mladých nedokáže uživit hodně starých lidí. Podstatou tohoto pilíře je, že kolik financí odevzdají ekonomicky aktivní občané, tolik se hned rozdělí mezi důchodce.

Za důchody se zaručuje stát. To vzbuzuje pocit jistoty, ale nenechte se mýlit! Státní důchody totiž užírá inflace a případný státní bankrot, nedej bože změna režimu a pokusy sociálních inženýrů. Rozhodují o něm politici a ti jsou při tom kromě své ideologie závislí také na výkonu ekonomiky a politické situaci ve světě. Evropská ekonomika na tom není zrovna nejlépe a vyhlídky se nejeví růžové.

cukrarna-ostruzinova-nahled

Druhý pilíř: kapitálové účty v penzijních fondech (DOBROVOLNÝ)

Fondové spoření nově vzniká 1. ledna 2013. Každý občan může 3 % z vyměřovacího základu mzdy přesunout ze státního důchodu do penzijního fondu (tam tedy bude platit už jen 25 %). Podmínkou je, že do fondu přidá ještě další 2 % a bude tam tedy posílat 5 % z vyměřovacího základu mzdy (bude tedy spořit na důchod celkem 30 %).

Do druhého pilíře je možné vstoupit dobrovolně kdykoliv ve věku 18–35 let. Starší lidé mohou využít této možnosti jen do poloviny roku 2013. Rozhodnutí je nezvratné. Nikdo už nebude moci přestat spořit tímto způsobem ani převést peníze zpět do státního průběžného systému. Možné bude pouze změnit penzijní fond. Neexistuje žádná garance, že fondy budou vydělávat, a nakonec se může stát, že střadatel dostane v důchodu jen to, co do nich za dlouhá léta naposílal.

Ve druhém pilíři se každý musí rozhodnout, jakou investiční strategii zvolí. Rizikovější fondy mohou přinést větší výnos, konzervativnější nabízejí jistotu. Zvolit lze, zda čerpat doživotní starobní důchod, nebo starobní důchod na dvacet let. Tyto peníze nejsou předmětem konkurzní podstaty a nelze z nich uspokojovat nároky věřitelů. Exekutor na ně tedy nemůže. Pokud plátce zemře před tím, než začne naspořené peníze čerpat, jeho účet se dědí.

Peníze v soukromých finančních společnostech mají být chráněny zákonnými omezeními, především tím, že naspořené finance budou odděleny od majetku fondů. Bohužel zkušenosti z minulých let napovídají, že jakékoliv společné majetky se někdo dříve či později pokusí ukrást či zpronevěřit, a bylo by naivní si myslet, že nikdo nenajde kličku, jak se nelegálně dostat k cizím penězům na důchody.

hamr-rotoped-nahled

Třetí pilíř: penzijní připojištění (DOBROVOLNÝ)

Penzijní reforma se nedotkne dosavadného penzijního připojištění. Dál běží soukromé důchodové připojištění, stát doplácí střadatelům příspěvky a zůstává v platnosti da?ové zvýhodněním jako dosud. Smlouvy mezi soukromými osobami a finančními institucemi se nemění.

Peníze v důchodu lze podle uzavřené smlouvy čerpat jako doživotní penzi nebo jednorázovým výběrem. Ze zákona mají penzijní fondy přikázáno neprodělat, a proto od nich nelze očekávat velké zisky. Investují velmi konzervativně a velmi podobně jako konkurence.

Penzijní připojištění je oblast, kam stát zasahuje nejméně. Nechává smluvní volnost oběma stranám. Důchod ze třetího pilíře je tedy nejméně závislý na libovůli politiků. Ti mohou měnit pouze výhodnost spoření. Jsou schopni zvyšovat či snižovat státní příspěvky, měnit da?ové předpisy nebo uvalit na tyto důchody daně, ale nemohou připojištění zásadně přeorientovat.

Kam se podívat na internetu

Zákon o důchodovém spoření:

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-426

Důchodová kalkulačka ministerstva práce a sociálních věcí:

http://duchodovakalkulacka.mpsv.cz

salounuv-atelier-busta-nahled

Kam odložit své peníze na důchod?

Než začnete přesouvat své těžce vydělané peníze, abyste uchovali jejich hodnotu na stáří, případně ještě něco vydělali, poraďte se s nezávislým profesionálnem, nebo lépe se dvěma či třemi. Jedná se totiž nejen o vaši budoucnost, ale dost možná také o zabezpečení vaší rodiny. Závažné rozhodnutí neuspěchejte a nedávajte na první radu obchodního zástupce fondu nebo paní za přepážkou v bance.

Finanční nástroje – velké finanční skupiny dokážou ochránit peníze, nezaručí ovšem výdělek. Jedná se o podílové fondy, spořitelny, kampeličky, bankovní účty, dluhopisy…

Stavební spoření – dnes jednoznačně nejvýhodnější a nejbezpečnější spoření s vysokým úrokem.

Nemovitosti – investice do bytu, domu či pozemku je poměrně bezpečná, ale s nejistým výnosem. Pod okny vám postaví dálnici, nedaleko od vás povede metro, pole musíte prodat na výstavbu plynovodu… To všechno ovliv?uje cenu nahoru i dolů, za kterou nemovistost prodáte při odchodu do důchodu.

Zlato – cena se zdá stabilní, ale jak a kde prodáte svůj kousek cenného kovu? ?íká se tomu potíže s likviditou.

Diamanty – investiční diamanty jsou ještě hůře likvidní než zlato.

Šperky – ano, ale… Cena velmi podléhá módním trendům.

Umění – jestli se v oboru dokonale nevyznáte, nechte si nákup umění jenom jako koníčka. Padělky, nálady světového i tuzemského trhu a nové trendy jsou nepřítelem všech amatérských sběratelů umění.

Akcie – investice jen pro otrlé, kteří nepanikaří při poklesu cen a jsou ochotni čekat dlouhá léta na dividendy nebo peníze z prodeje akcií.

Podíly ve firmách – investice pro dobrodruhy. Nikdy si nemůžete být z dlouhodobého hlediska jisti, co se přesně s firmou děje, jak si stojí na trhu a co pro vás dělají její zaměstnanci.

Půjčky a směnky – nástroje jen pro kaskadéry. Myslíte si, že vám soused za deset let vrátí půjčené peníze i s úroky, nebo z dětí dostanete peníze, které jste jim půjčili na byt? Za tu dobu soused může zkrachovat a děti se rozvedou.

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.