Odpadkové koše se prostě sebraly a odešly

zeleny_kos-nahled

Odpadkovým košům se nelíbilo na autobusových zastávkách. Sebraly se, odstěhovaly o pár metrů dál a změnily outfit. Udělaly to samy od sebe, nikdo neví proč a kolik to stálo peněz.

Pokusili jsme se vypátrat, kdo odpadkové koše na zastávkách městské hromadné dopravy vyměnil. Kolik vytáhl peněz z naší kapsy a proč to vůbec udělal.

Technická správa komunikací tvrdí, že o tom rozhodl Magistrát. Magistrát to jednoznačně odmítá a hází celou záležitost na Technickou správu komunikací. Nikdo při tom není schopen odpovědět na zásadní otázku: „Jak změna odpadkových košů přispěla k většímu pohodlí cestujících?“

Text a foto: Mates mates@desitka.cz

Až do konce minulého roku byly odpadkové koše umístěny ve stojanech pod jízdními řády na autobusových zastávkách jako kovové krabice. Tak jsme je znali a používali bez problémů dlouhá léta.

Najednou je letos nahradily zelené plastové nádoby zavěšené na samostatně stojících železných tyčích. Stojí nejčastěji u přístřešků na zastávkách, ale někdy jsou jenom zatlučené do trávníku či hlíny na okraji chodníku. Mnohé jsou již ohnuté, propálené či ukradené.

Cestující jsou stále navyklí na odpadkové koše pod jízdními řády, a proto nejprve zamíří s odpadky tam. Pak buď všimnou nového zeleného koše o pár metrů dál, nebo prostě papírek či obal od svačiny či cigaret zahodí na zem.

neni_kos2-nahled

Asi rozhodl Magistrát, ale nechce se přiznat

Komu ku prospěchu byly koše přemístěny a změněny? Cestujícím jistě ne! Podívaly se, v kolik jim autobus jel a zárove? vyhodili odpadky. Teď musí složitě hledat, kam se smetím.

Zajímalo nás, proč se tato výměna udála, jak to přispělo ke komfortu cestujících a kolik celá akce stála. Zda to náhodou nebylo jen proto, aby si výrobci plastových košů namastili kapsy.

Rozumné odpovědi, po dlouhém dopisování s odpovědnými úřady, jsme se nedočkali.

Nejdříve jsme napsali na Magistrát hl. m. Prahy a na Dopravní podnik hl. m. Prahy. Obě instituce nám odpověděly, že ony s tím nemají nic společného a že se musíme obrátit na Technickou správu komunikací.

Obrátili jsme se tedy tam. Technická správa komunikací nám odpověděla, že o výměně odpadkových košů rozhodlo hl. m. Praha. Znovu jsme se tedy zeptali na Magistrátu. Ten nás znovu odkázal na Technickou správu komunikací.

Tomu se říká Kafkův Zámek! Vstřícnost úředníků je nebetyčná.

zeleny_kos2-nahled

Jednotlivých institucí jsme se zeptali na tři jednoduché otázky:

  1. Z jakých důvodů se tato výměna udála?
    1. Kolik peněz to stálo pro Prahu 10, případně pro celou Prahu?
    2. Jakým způsobem přispěla tato výměna k většímu pohodlí cestujících?

Magistrát hl.m. Prahy, mluvčí Veronika Urbanová:

„Odpadkové koše řeší příslušná městská část, popřípadě TSK pokud se jedná o koše u zastávek MHD.“

Technická správa komunikací, mluvčí Tomáš Mrázek:

„1) O výměně odpadkových košů na zastávkách MHD BUS rozhodlo hl. m. Praha. TSK tento záměr pouze realizovala.
2) Výměna nestála nic. Cena osazení a amortizace koše je započtena v ceně svozu.
3) Koše jsou vyváženy častěji a rovněž se dodavatel TSK stará o úklid kolem košů.“

Magistrát hl.m. Prahy, mluvčí Veronika Urbanová:

„Podle informaci z odboru životního prostředí jde o akci TSK. Doporučují kontaktovat konkrétně pana Kožíška.“

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.