Nová pravidla zastávek na znamení

tram-zahradnimesto-cervankyZačátkem nového roku se změnil způsob zastavování pražských autobusů v zastávkách na znamení. Zárove? se velmi zvýšil jejich počet.

Velká změna je, že nastupující cestující už nemusejí na těchto zastávkách mávat na řidiče. Pokud však chtějí vystoupit, musejí stejně jako dříve zvonit na zvonky umístěné u dveří každého autobusu.

Nová pravidla, která už platí delší dobu v několika dalších českých městech (například Brno, Ostrava a Liberec) a také u našich sousedů (Německo a Rakousko), umožní plynulejší dopravu.

Nezanedbatelné je také, že by mělo být v zimě v autobusech větší teplo.

Text: Matěj Turek turek.matej@gmail.com Foto: Kuba Turek jakub.turek@horydoly.cz

Cestující na zastávkách na znamení mají větší jistotu, že jim autobus zastaví. Ubyde případů, kdy cestující přehlédl přijíždějící autobus, nebo na něj nezamával a ten mu poté nezastavil.

?idič musí cestujícího vidět

Přestože zastavují řidiči autobusů na zastávkách na znamení častěji než dříve, navyšováním počtu takovýchto zastávek celkem na 160, se doprava se zrychlila.

Když chce cestující na zastávce na znamení nastupovat, nemusí na řidiče mávat. Musí jen stát na zastávce tak, aby ho řidič viděl. ?idič musí v zastávce zastavit, když na ní vidí stát aspo? jednu osobu. Také zastaví, když už na zastávce stojí jiný autobus. Zamezí se tím přehlédnutí vozu i cestujícího.

Uvnitř autobusu ho musí také slyšet

Pokud potřebuje cestující vystupovat, musí stisknout tlačítko „znamení k řidiči,“ které je na přidržovacích tyčích u každých dveří. Musí ho zmáčknout s dostatečným předstihem, aby mohl řidič bezpečně zastavit. Před každou zastávkou na ni upozor?uje hlásič.

Pokud hlásič nefunguje, musí řidič podle vnitřních předpisů Dopravních podmiků zastavit v zastávce na znamení vždy.

Takovéto zastávky jsou nově v Praze 10 například Korytná, Černokostelecká, nebo Donatellova.

Internet:

Seznam všech zastávek na znamení v Praze

Městský vlak S41 pojede do Hostivaře

Nízkopodlažní malé autobusy spojují nemocnice a polikliniky

Nový jízdní řád bibliobusu

První pražská autobusová linka vedla z Vršovic do Záběhlic

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.