Německý divadelní kus Scratch! má českou premiéru ve Strašnicích

Aktuální divadelní hru Scratch! německého dramatika Lutze Hübnera uvede soubor X10 ve Strašnickém divadle. Název hry je označením zvukového efektu, kdy DJ prudce zastaví hrající desku. Při neopatrné manipulaci ji ale může poškrábat.

Nejen gramofonové desky, ale i postavy hry si odnášejí své šrámy. Odysea DJe Jörga začíná na opuštěném nádraží a z cesty venkovského kluka do vysněného Berlína se stává cesta, na které se hraje o život. Nebo na které si někdo hraje s Jörgovým životem. Každé setkání se stává osudovým a každá trať má svou výhybku.

Všichni jsme někdy stáli na nástupišti. Každý z nás někdy vystoupil. Nebo nastoupil. V režii Viktorie Čermákové uvidíte herce Divadla X10 Václava Marholda, Annu Císařovskou, Šimona Krupu a Tomáše Krejčíře. Dvojitá premiéra se uskuteční v neděli 27. a pondělí 28. dubna v 19:30 hodin.

Text: Strašnické divadlo

Německý dramatik Lutz Hübner původně studoval germanistiku, filozofii a sociologii, teprve později se začal věnovat divadlu. Působil jako herec a později režisér v divadlech v Saarbrückenu, Neuss a Magdeburku. Od roku 1996 je spisovatelem a režisérem na volné noze. Proslavil se především hrami pro mladé publikum, ve kterých se zaměřuje na témata jako mezigenerační dialog, deformace identity skrze mediální obraz světa nebo reflexe období dospívání. V roce 1998 získal cenu Deutsche Jugendtheaterpreis za hru Das Herz eines Boxers, o deset let později získal čestné uznání ASSITEJ International (Association Internationale du Théâtre de l’Enfance et la Jeunesse).

Inscenace Scratch! je už druhou spoluprací Divadla X10 s režisérkou Viktorií Čermákovou. Dříve režírovala inscenaci Světa plný zuby, kterou je také možné vidět ve Strašnickém divadle.

V inscenaci uvidíte herce nastupující generace, kteří tvoří základ souborou Divadla X10 – Václava Marholda, Annu Císařovskou a Šimona Krupu. Dalším členem souboru je Tomáš Krejčíř, který tak po delší době, kdy se věnoval především práci moderátora a účinkování v televizních seriálech, naváže na svoji předchozí divadelní práci, spojenou s Činoherním studiem v Ústí nad Labem.

Vizuální stránku inscenace vytvořila scénografka a výtvarnice Zuzana Štefunková Rusínová. Zvuky dodala hudební entita Myko z holešovického klubu Cross.

Čtěte také: Strašnické divadlo žije X10 a Sacra Circus


Zobrazit místo Kultura v Praze 10 na větší mapě

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.


Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.