Na farmářském tržišti dostanete Zelenou mapu

kolo-milesovka-oprava-1Chystáte se v sobotu 23. dubna na velikonoční nákupy dobrého jídla na farmářská tržiště Kubá?, Náplavku nebo Jiřák?

Kromě čerstvých vajíček si v rámci oslav Dne Země budete moci z trhů zdarma odnést i Zelenou mapu Prahy, kterou vydalo sdružení Auto*Mat.

Představuje zcela nový pohled na město: vyznačeny jsou v ní vegetariánské a veganské restaurace, obchody s fair trade a bio výrobky, nekuřácké restaurace, místa přátelská k cyklistům a dětem, kulturní centra, příjemné ulice pro chodce, místa konání pravidelných farmářských tržišť a mnoho dalšího.

Zelená mapa funguje také na internetu, kam mohou uživatelé vkládat další oblíbená místa.

Text: Vratislav Filler vratislav.filler@auto-mat.cz

Foto: Hana Suchá redakce@desitka.cz

Zelená mapa není mapa dopravní, ale plán příjemných tras pro chodce, rodiče s dětmi, seniory a cyklisty. Je určena těm, kteří se po městě nejen pohybují, ale hlavně v něm chtějí dobře žít.

Dárek ke Dni Země

Partnerem mapy je mimo jiných také občanské sdružení Archetyp, které pražská Farmářská tržiště provozuje. Archetyp se ve spolupráci s Auto*Matem rozhodl připravit pro návštěvníky tržišť dárek ke každoročnímu ekologickému svátku Den Země, který připadá na pátek a má upozornit na problémy životního prostředí. Na každém z tržišť se dopoledne rozdá pět set výtisků.

„Takové projekty, jako je Zelená mapa z dílny Auto*Matu, chceme i nadále podporovat, protože nabízí lidem zajímavé alternativy, jak využít svůj volný čas. Město by mělo sloužit především svým obyvatelům,“ poznamenává Jiří Sedláček z Archetypu.

Město pro chodce a cyklisty

Zelená mapa je v Česku unikátní počin. „Na město se díváme trochu jinak. Ulice jsou značené bíle, pokud je na nich slabý provoz, a šedě, pokud jsou frekventované. Vyznačené jsou pasáže, průchody, důležité chodníky i vyšlapané pěšiny, stejně jako podchody a průchody pod silnicemi. Zele? je rozdělena barevně na tu kvalitní, neveřejnou a znehodnocenou. Měřítko mapy neukazuje kilometry, ale čas, za jaký danou vzdálenost ujdete pěšky nebo ujedete na kole,“ uvádí Jakub Hradilek ze sdružení Auto*Mat, který se podílel na její produkci.

Webová verze Zelené mapy je ještě košatější než tištěná. Pokrývá 1100 míst v celé Praze a umož?uje vyhledávat podle jednotlivých vrstev, kterých je v současnosti 31, a připravují se další. Filtrovat se dají například místa s bezbariérovým přístupem, galerie, nebezpečná místa nebo nově obchody s originální designovou módou. „Pokud vaše oblíbené místo chybí, můžete ho snadno doplnit. S mapou je spojený také blog, kde pravidelně vycházejí články o zajímavých místech ze Zelené mapy,“ nabádá jakub Hradilek.

Internet:

Zelená mapa Prahy

Farmářská tržiště Praha

Máme v Praze 10 kvalitní galerii?

První sníh v Praze 10 na kole

Cyklopruh na Vršovické je stále stejně nebezpečný jako na začátku

Nebojím se, snad mě nazajedou

Jedné noci v jednom městě

Komentáře

Dopřejte si komfortní ubytování v Praze. Rezervujte jednoduše levné ubytování v Praze přímo na stránkách www.MegaUbytko.cz.

Tip na nové byty v Praze 10 ve Štěrboholech.